mjois 18 Kunstzinnige vorming in Vlaardingen voortaan bepaald door vraag en aanbod 4 Hoofd onder water Het Schreiers huisje in ere hersteld 8 Vlaardings Montmartre Een nieuw leven voor de Touwbaan Museum vondsten 30 MUSIS februari 2014 jaargang 20 #2 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) H 8049 60057 I Uitgever Stichting Musis Bestuur Jan Franken, Dick Jansen, Jos Poolman, Karin Visser I Redactie en administratie Broersvest 75-77 3111 EO Schiedam Telefoon 010 473 55 18 Ei redactie@musis.info j Hoofdredacteur Jeroen ter Brugge Redactie Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Hans van der Sloot, Rikkert Wijk, Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie/eindredactie Laurens Priester i Ontwerp en opmaak Ad van der Kouwe, Manifesta minimaal 35,- (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Musis is tot en met jaargang 18 (2012) opgenomen in de krantenbank van het Gemeentearchief Schiedam: schiedam.courant.nu Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Foto omslag: Het Schrei(ers)huisje aan het Schiedamse Hoofd. Foto Sjef van Duin Aan de voor avond Komende maand wacht ons allen de stembus. De voor spellingen beloven weinig goeds wat het opkomstper centage betreft en zoals altijd wordt de uitroep 'het maakt toch niet uit watje stemt' weer vaak gehoord. Natuurlijk ligt dat genuanceerder, maar dat bezuinigingen, met name op het terrein van welzijn en cultuur, ook na 14 maart de gemoede ren nog zullen bezighouden, lijkt zeker. Maar vooralsnog gebeurt er nog heel veel op gebied van kunst en cultuur. De Volkskrant Beeldende Kunstprijs heeft het Stedelijk Museum Schiedam weer in de schijnwerpers gezet, de uitbreiding van het Vlaardings Museum is in volle gang, nog steeds wordt er kunst in de openbare ruimte geplaatst en wor den nieuwe culturele evenementen en instellingen gelanceerd. In Vlaardingen onder andere Kade 40, de opvolger van de Vrije Academie en Muziekschool. Sylvia Hagers, de kersverse direc teur van deze nieuwe cultuurtempel, is geïnterviewd over haar ambities en over wat het publiek kan verwachten. Van recessie wil zij niet horen. De wederopbouwarchitectuur heeft in de beide gemeenten verschillende boeiende gebouwen opgele verd. Dat de stedenbouw uit dezelfde periode misschien wel de fraaiste voorbeelden van het 'nieuwe wonen' heeft opgeleverd, komt in een vergelijkend artikel aan de orde. In Schiedam was sprake van een duidelijke gemeentelijke sturing, in Vlaardingen gebruikte men daarvoor ingehuurde top-stedenbouwkundigen. De resultaten wijken niet eens zoveel van elkaar af... In dit nummer verder het Schiedamse Schreiershuisje, dat als toneel voor tijdelijke kunst in de openbare ruimte naam be gint te maken. In Vlaardingen staat een rijksmonument al ruim 30 jaar op apegapen: de Touwbaan. Vergeten en veronacht zaamd, maar ambitieuze plannen kunnen hierin verandering brengen. Inmiddels wordt hard gewerkt aan dit 'Vlaardingse Montmartre'. Verder de gebruikelijke 'Museumvondsten' en een 'aanmeldingsbon'. Musis kan wel wat meer lezers gebrui ken. Nog geen abonnee? Vul de bon op pagina 21 in!

Musis | 2014 | | pagina 3