KADE 40 m .is Bij Kade40 bedraagt de standaard vergoeding voor de do cent 35 euro per uur. Dat komt ongeveer overeen met het lan delijk gemiddelde, dat volgens Hagers tussen de 32,50 en 40 euro ligt (Loonwijzer.nl noemt als honorarium een bedrag tus sen de 30 en 45 euro per uur voor zzp'ers die lesgeven in de culturele sector). Cursisten betalen het lesgeld aan Kade40, dat vervolgens de docent uitbetaalt. Hagers vindt niet dat het nieuwe tarievenstelsel kunstzinnige vorming tot een elitaire aangelegenheid maakt. Hogere inko mens zullen eerder in staat zijn hun kind naar Kade40 te sturen dan minima, maar ook voor kinderen van wie de ouders het niet breed hebben zijn er mogelijkheden, benadrukt zij. "De ouders van kinderen die het lesgeld niet kunnen betalen, kunnen een beroep doen op het sociale fonds. Dat is speciaal voor dergelijke gevallen in het leven geroepen. Wij bereiken veel kinderen via de scholen en een van de opdrachten aan onze docenten is dat zij talenten spotten. Zijn dat kinderen uit een arm gezin, dan worden die naar het fonds verwezen. Dat gebeurt geregeld." Kunstzinnige vorming behoort voor alle rangen en standen toegankelijk te zijn, want het is volgens de definitie van Sylvia Hagers geen vrijblijvend tijdverdrijf. Het is een serieuze aange legenheid waarbij mensen op een speelse manier essentiële vaardigheden aanleren en ontdekken dat ze veel meer in huis hebben dan ze zelf denken. "Kunsteducatie is bedoeld om mensen zich bewust te laten worden van hun eigen mogelijk heden. Iemand die dansles volgt, leert hoe hij zich soepel en ontspannen kan bewegen in gezelschap van anderen. Iemand die toneellessen volgt, leert hij hoe zich kan presenteren. Met wat je leert bij kunsteducatie, kun je je voordeel doen in het dagelijks leven." Kade40 biedt op zijn website ruim twintig cursussen aan, va riërend van pottenbakken tot songwriting. Hagers hoopt de ko mende maanden de laatste lacunes in te vullen. Zo is de pagina onder 'muzieklessen' nog blanco, Voor kandidaat-leerlingen blijft het nog even gissen naar het "klinkende aanbod" dat Kade40 belooft. Belangstellenden voor de lessen multimedia moeten ge duld hebben tot er geld is om computers aan te schaffen. Met een compleet aanbod verwacht Kade40 jaarlijks twee duizend cursisten te trekken. Buitenshuis wil Hagers vijfdui zend scholieren bereiken. In het pand aan de haven worden jaarlijks nog eens elfduizend incidentele bezoekers verwacht: mensen die een expositie komen bezoeken, een lezing komen bijwonen, een kunstwerk komen lenen in de artotheek, een kijkje komen nemen tijdens het jaarlijkse Open Huis. Over het aantal belangstellenden lijkt de directeur zich geen zorgen te maken. Mensen binnen krijgen lukt altijd, zegt ze, je moet gewoon gekke dingen verzinnen. "Je kunt aan de mode lessen een korte cursus van twee avonden toevoegen waarin mensen leren een winterjas te maken. Of bij de meubelcursus in twee avonden leren hoe je een oude keukenstoel opknapt. Dat is leuk en nuttig tegelijk, Als je niet veel geld hebt om nieu we kleren of nieuwe meubels te kopen, kunnen zulke vaardig heden goed van pas komen." Kunst is heel breed, zegt Hagers, en de markt voor kun steducatie nagenoeg grenzeloos. "Momenteel worden hier les sen seniorobics gegeven. Bewegen op dansmuziek voor oude ren door een gecertificeerde leraar. Je kunt je afvragen of dat ook nog kunsteducatie mag heten. Het is op het randje, dat geef ik toe. Soms zitten er zeker rafelrandjes aan. Maar ik stuur er aan de andere kant bewust niet op aan dat we hier ook kooklessen gaan geven." Uitgezonderd een gezamenlijk project met Schiedam voor culturele educatie in het onderwijs dat door het rijk wordt be taald, zal Kade40 zich in ieder geval voorlopig exclusief op Vlaardingen richten. Samenwerking met de andere Waterweg steden staat niet bovenaan het prioriteitenlijstje. "Natuurlijk ga ik in de regio rondkijken. Er zijn wat activiteiten in Maassluis, zoals een creativiteitscentrum en een muziekschool, waarbij we aansluiting zouden kunnen zoeken. In Schiedam gebeuren waarschijnlijk ook genoeg interessante dingen. Maar voorlopig richt ik mij op het Vlaardingse aanbod. Er gebeurt hier van alles. Met Omroep Vlaardingen, de Stichting Loggerfestival, Stads- landbouw, Vers Vlaardingen en andere waardevolle initiatieven in de stad zijn vast leuke afspraken te maken." Entree van Kade 40 met op de achtergrond, aan de Oosthaven- kade, het Hollandia- gebouw, waar tot voor kort de Vrije Academie was gevestigd. 7

Musis | 2014 | | pagina 7