De kern, daar waar het om gaat, laat hij schitteren in afwezigheid. Blauwe studie naar Matisse, 1982, synthe tische lak op doek, 188,5 x 118 cm, collectie Museum Boijmans Van Beuningen Study H.M., 2003, olieverf op doek, 145 x90 cm, collectie De Heus-Zomer hoede en zoekt houvast bij de lijn. En ja, Mozart uit 1978 bestaat slechts uit een enkele potloodlijn op het doek die het silhouet van de componist verbeeldt. Het is niet de parkiet zelf, niet Mozart zelf, maar slechts de afgeleide, het silhouet. Het silhou et geeft niet alles prijs en geeft daarmee de beschouwer de vrijheid het in te vullen zoals het is. Een silhouet zie je meestal in de vorm van een schaduw. Van Golden maakte foto's van de schaduw, bijvoorbeeld in de vorm van een vrouwengezicht, de schaduw zie je wel, maar daar waar het een schaduw van is niet. Een bijzondere variant daarop is de serie Heerenlux. Het zijn rode vlekken geschilderd op een witte achtergrond. Op het eerste gezicht zijn de vlekken wille keurig en onherleidbaar. Toch doen ze al gauw denken aan schaduwen van boombladeren en daarmee is de samenhang meteen duidelijk. Soms laat Van Golden schaduwen van verschillende dingen over elkaar heen gaan. In het echt heeft de schaduw van alles natuurlijk de zelfde kleur en zie je één vlek, maar het oog weet de verschillende bronnen te definiëren. Het schilderij Composi tie uit 1973-75 verbeeldt dat heel mooi, verschillende schadu wen in verschillende kleuren in transparante lagen over elkaar heen. Het doet denken aan het werk van M.C. Escher waarin je de vissen door het wateroppervlak ziet waar tegelijkertijd de lucht in wordt gespiegeld. Een wirwar aan lijnen, maar het men selijk oog ziet wat die moet zien en kan de verschillende, let terlijk, lagen van elkaar onderscheiden. En daar maakt Van Golden gebruik van. De kunstenaar maakt het waarnemend oog alert en ontvankelijk voor beelden die anders verborgen blijven. Om bijvoorbeeld kindergezichtjes in viooltjes te zien. Om de schoonheid ook in het alledaagse te zien. Dat een schilderij van een zakdoek net zo mooi en interes sant kan zijn als een compositie van Mondriaan. Maar anders om geldt dat overigens niet, je snuitje neus toch liever in een leeg vlak in het midden. De tentoonstellingen Mondriaan en het Kubisme - Parijs 1912-1914, en Reflecties zijn tot en met 11 mei te bezichtigen in het Haags Gemeente museum. http://www.gemeentemuseum.nl/tentoonstellingen/mondriaan- en-het-kubisme-parijs-1912-1914 [10] IVIMsiS

Musis | 2014 | | pagina 10