awL - 'ÉS mm In Schiedam is een opvallend groot aantal jonge creatieve ondernemers gevestigd, van grafisch ontwerpers tot meubelmakers, van stylisten tot tekstschrijvers, van muzikanten tot fotografen, van koks en horecaondernemers tot metaalbewerkers en edelsmeden, van websitebouwers tot architecten, van kunstige docenten en kunstenaars tot projectbedenkers. Niet afwachten 'Samen sta je sterker' JSjg Anouk van Mil (hier in beeld) en Cilia Batenburg werken aan hun kunstwerk 'Bre ken met Bolmers' wij zelf graag elke nieuwe opdracht aannemen en uitvoeren, maar wij kunnen niet alles even goed. Als we een grafisch ontwerp nodig heb ben voor een project, doen we dat niet zelf, maar kijken we binnen ons eigen netwerk wie dit goed zou kunnen. Op die manier proberen we steeds grotere opdrachten aan te nemen en deze uit te voeren samen met zoveel moge lijk ondernemers uit ons netwerk." En dat netwerk is behoorlijk groot, stelt Cilia Batenburg, kunsthistorica, kunstenaar en kunstdocent. "Velen van ons hebben buiten Schiedam gestudeerd, sommigen werken bui ten de stad. Maar we wonen hier wel, ons hart ligt in Schiedam. Daarbij kennen we elkaar, maar hebben we naast onze Schiedamse clubjes en vrienden ook allemaal ons eigen netwerk. Tel al die netwerken bij elkaar op en je hebt een geweldig bestand aan creatief ta lent. Wij weten dat. Wij weten precies welk ta lent zich in ons netwerk bevindt. Nu moeten we er zelf voor gaan zorgen dat dit ook zicht baar wordt voor de rest van Schiedam en om streken." Dat er een nieuwe generatie opstaat, is na tuurlijk op zich niets opzienbarends. Vroeg of laat, waar dan ook, komt er altijd een jonger gezelschap dat zegt: Ua hallo! Hier zijn wij!' Maar deze jonge Schiedammers hebben daarbij zeker de ambitie om zich ook zo te la ten gelden. Of, zoals Joch Elderkamp het ver woordt: "Op het moment datje je realiseert: 'ik ben de nieuwe generatie', dan zul je daar zelf iets mee moeten doen." En die manier van denken is kenmerkend voor deze nieuwe Schiedamse garde. Deze mensen denken en ondernemen heel anders dan hun voorgan gers. "Het is de tijd er niet meer naar om af te wachten tot een opdrachtgever jou belt of je misschien iets wilt maken of dat de gemeente naar jou toekomt om te vragen of je alsjeblieft je creatieve ideeën wil delen. Als je iets wilt, dan moetje het zelf doen. Niet gaan zeuren dat er niets gebeurt in je stad, maar zelf actie ondernemen." "Er is een begin gemaakt. Waar het eindigt is nog niet bekend, maar het droomscenario is dat dit alles zich ontwikkelt tot tien, twintig of liefst meer initiatieven die over een jaar écht vorm hebben gekregen", aldus Anouk van Mil. Zeer typerend voor de nieuwe manier van denken en doen van deze nieuwe generatie is 'samenwerking'. Een andere ondernemer is geen concurrent, maar iemand waar je zo mo gelijk nog betere en toffere dingen mee tot stand zou kunnen brengen. "Wij willen niet te gen elkaar, niet zonder, maar met", aldus Anouk van Mil. "Als we onze krachten bunde len, kunnen we onszelf beter laten zien en kunnen we meer bereiken. Samenwerking leidt ook heel vaak tot inspiratie voor nieuwe plannen en oplossingen." Met elkaar betekent trouwens niet tegen de 'gevestigde orde'. In tegendeel, zo weet Anouk. "Het is niet zozeer de schuld of onwil van andere partijen dat de nieuwere generatie niet zichtbaar is. Onze ideeën en initiatieven worden goed ontvan gen. De generaties voor ons zijn verantwoor delijk voor het huidige gunstige culturele kli maat van Schiedam. Zij zijn hier iets gestart, wij borduren hier op voort, maken onze eigen volgende stap. We werken dan ook samen met hen. Een voorbeeld van die samenwer king is het Fotofestival Schiedam dat afgelo pen oktober in het Centrum Beeldende Kunst (CBK) plaatsvond. Anouk van Mil coördineer de dit project en stelde onder meer met Cilia Batenburg een tentoonstelling samen over bekende Schiedamse fotografen in relatie tot nieuw Schiedams fotografisch talent. En die samenwerking inspireert tot nieuwe ideeën, blijkt in de praktijk. Deze twee dames vormen sinds nog zo niet lang een kunstenaarsduo. "We hebben afgelopen winter samen een kunstwerk gemaakt in de kozijnen van de oude gymzaal bij het Gat van Bolmers, in het kader van weer een ander kunstproject: 'Winterlicht' (zie: www. bolmersplein.nQ.Toen hebben we elkaar echt gevonden. We zitten erg op één lijn, laten ons allebei inspireren door licht. Die samenwerking smaakte naar meer en krijgt nu zeker een vervolg", vertelt Cilia enthousiast. En er werkten meer jonge ondernemers mee aan het Foto Festival. HF 16

Musis | 2014 | | pagina 16