Rivaliteit tussen Vlaardingen en Schiedam historisch niet te verklaren Geen lange diepgravende gesprekken maar tamelijk korte items die elkaar snel opvolgen. Anders verslapt de aandacht van het publiek. De show staat of valt met de dynamiek. 20 j musiö ga serieuze thema's niet uit de weg, maar het moet niet zuur worden. Een hele avond lang ernst is te veel van het goede," aldus Van Houwelingen. De onderwerpen die de eerste aflevering werden opge diend, geven een goede indruk van wat de programmamakers voor ogen staat. Geen lange diepgravende gesprekken maar tamelijk korte items die elkaar snel opvolgen. Anders verslapt de aandacht van het publiek. De show staat of valt met de dy namiek. Daarom ook is er geen statisch decor, maar worden de interviews afwisselend gehouden aan een tafel, op het podium, aan de bar of op een willekeurige plaats in de zaal. De speeddate rond het thema verkiezingen op het grote podium werd gevolgd door een intiemer geënsceneerd dub- belinterview aan tafel met een willekeurige filmliefhebber en met Harriet Weststrate over het zojuist afgesloten Filmfestival Rotterdam, waarbij ook de wederopstanding van het door Weststrate geleide Vlaardingse filmtheater Het Zeepaard ter sprake kwam. Verder was er een nummertje stand-upcomedy met Daveson Ignatia, een praatje met nachtburgemeester Marco Bosman en een mysteryguest die een column over de Vlaardingse bedrijfscultuur voorlas. Dit alles opgeleukt met filmpjes die het besproken onderwerp luchtig illustreerden en met lekker in het gehoor liggende muziek van huisorkest De Jeneverneuzen. Een opvallende uitschieter was de bijdrage van stadsarchi- Is het een mythe of schuilt er een kern van waarheid in het hardnekkige verhaal dat Schiedammers en Vlaardingers elkaar niet kunnen luchten of zien als gevolg van een eeuwenoude vete? De Vlaardingse stadsarchivaris Harm-Jan Luth dook in het verleden en deed verslag tijdens de eer ste aflevering van de praatshow The Talk of The Town in de Kroepoekfabriek. Het - grotendeels Vlaardingse - publiek hing aan zijn lippen, wat deed vermoeden dat Luth een gevoelig onderwerp bij de kop had gevat. Maar film pjes van straatinterviews uit beide steden gaven juist laconieke reacties te zien: Vlaar dingers beweerden dat ze Schiedammers over het algemeen prima buren vonden en Schiedammers zeiden dat ze uitstekend met Vlaardingers door dezelfde deur kunnen. Allemaal onzin, die vermeende vijandschap? Luth kwam in de archieven nergens aan wijzingen tegen voor het bestaan van een controverse. Maar, zegt hij, archieven zeggen niet alles, dus is het ook weer niet helemaal uit te sluiten dat er wel een op historische gronden gebaseerde vete bestaat. "Voorals nog lijkt het een 2oe-eeuws construct, dat men elkaar heeft aangepraat." Waarop zou een eventuele rivaliteit terug te voeren kunnen zijn? Het belangrijkste ver schil tussen beide steden is van religieuze aard. Schiedam is van oorsprong een sterk rooms-katholieke stad, Vlaardingen een over wegend protestante gemeenschap. Schiedam had en heeft meer inwoners dan Vlaardingen en had - anders dan Vlaardingen - een stem in de Staten van Holland. Aan de andere kant hielden de graven van Holland in de 11e en 12e eeuw hof in Vlaardingen en versloeg Dirk III daar in 1018 zijn leenheer in de roemruchte Slag bij Vlaardingen. Die belangrijke positie als grafelijke hoofdstad verloor Vlaardingen toen een hevig noodweer in 1163 de nederzet ting vrijwel wegvaagde en de graven deed vertrekken. Schiedam had lange tijd een gro tere vissersvloot dan Vlaardingen. "Later sloeg die balans weer om in het voordeel van Vlaardingen", aldus Luth. In 1574 deed zich een voorval voor dat de verhoudingen grondig verstoorde. Een groep Schiedammers trok naar Vlaardingen en brandde de stad plat. Die actie had niets te maken met rivaliteit of naijver, zoals later al gemeen werd aangenomen, maar hield vol gens Luth regelrecht verband met het krijgs verloop van de in 1568 begonnen opstand te gen Spanje en de inname van Brielle door de Geuzen in 1572. Luth: "De Geuzen waren in middels opgetrokken tot in Schiedam, de Spanjaarden waren gelegerd in Maassluis. De prins van Oranje gaf opdracht Vlaardingen in de brand te steken om te voorkomen dat de Spanjaarden de stad en daarmee belangrijke verbindingen met het achterland in handen zouden krijgen. Het was gewoon een strate gische krijgskundige handeling." De stadsarchivaris nam tot voor kort ook altijd aan dat de stadsbrand de aanleiding vormde voor de eeuwenlange vete. "Ik ben bekeerd," zegt hij nu. "In de bronnen kom ik helemaal niets tegen over animositeit. Inte gendeel, de twee steden hebben altijd heel goed samengewerkt. Ook op individueel ni veau konden Schiedammers en Vlaardingers het altijd goed met elkaar vinden. Er zijn heel wat huwelijken gesloten met partners uit de twee steden." Toch zaten de inwoners elkaar ook wel dwars. Een bezoeker van het Stadsarchief getuigde onlangs dat zijn vader hem verhaal de van een groep (communistische) Schie dammers die in de jaren 1930 zonder aanlei ding een deel van het werk van Vlaardingse werklozen bij de aanleg van het Oranjepark vernielde. Berucht zijn ook de busbaanrellen uit de jaren 1980, toen Schiedamse en Vlaar dingse jongeren elkaar op de Brederoweg te lijf gingen en de ME er aan te pas moest ko men om de vechtenden te scheiden. Die rel len, bleek later, hadden niets met een eeu wenoude haat te maken, maar gingen simpel weg om een meisje. Een in de Kroepoek fabriek aanwezige Vlaardingse wethouder biechtte overigens op ook aan die ongere geldheden te hebben bijgedragen. Wat waren de motieven van Vlaardingers om in 2010 een eigen enclave in het Vlietland^ ziekenhuis te eisen, zodat aldaar geboren kin deren van Vlaardingse ouders niet bij de bur gerlijke stand van Schiedam aangegeven hoefden te worden? Was dit andermaal een uiting van de oude rivaliteit, ging het om een verkiezingsstunt van FVdA-voorman Hans Versluijs of was het frustratie omdat het Vlaardingse ziekenhuis in het Schiedamse was opgegaan? Stadsarchivaris Luth denkt op grond van zijn onderzoek dat er au fond weinig aan de hand is. "Die vijandigheid is waarschijnlijk een verhaal dat van vader op zoon is doorgegeven zonder dat de historie het rechtvaardigt." Zoals wel vaker gebeurt bij naburige steden of dorpen. M

Musis | 2014 | | pagina 20