De patenten en etiketten verwijzen alle naar een toekomst in de Verenigde Staten waar Herman Jansen en zijn collega-distillateurs grote winsten maakten met hun Schiedam Schnapps als meest gedronken vuurwater ten westen van de Pecos. ge van likeuren en bitters op een ruim gebruik van noten, ge droogde vruchten, zaden, pitten en schillen uit alle hoeken van het commerciële wereldrijk dat de Verenigde Oost-Indische en West-Indische Compagnieën ooit vormden. Of het nu Persico of Curagao betrof of de overbekende Kinawijn, die met sloten tegelijk naar de koloniën werd verscheept, of de Beerenburg waarmee de schippers tussen Amsterdam en Lemmer onder de pekel werden gehouden. De kolawijn was ook niet bedoeld voor de Nederlandse markt. De patenten en etiketten in het persoonlijke distillateursarchief verwijzen alle naar een toe komst in de Verenigde Staten waar Herman Jansen en zijn collega-distillateurs als Meder, Melchers, De Kuyper, Hoboken, Henkes en Meyer grote winsten maakten met hun Schiedam Schnapps als meest gedronken vuurwater ten westen van de Pecos. Santa Claus, Geklutst eitje op de berg affiche Externe bronnen bevestigen dit ook. Artikelen over kola-nuts en van Haddon kola-wine verschenen vanaf 1885 in vrijwel alle Amerikaanse Sundblom (1951) kranten. Ook in advertenties duikt de kola-wine als vanuit het 25 Hans van der Sloot e wortels van coca-cola liggen echter allerminst in Atlanta, Ge orgia, zoals de corporate history zo graag vertelt. Integendeel, voor de coca is het mondaine Parijs van de tweede helft van de negentiende eeuw de bakermat, terwijl de k(c)ola aan de Noordvest in Schiedam te gelde werd gemaakt. Tussen de persoonlijke stukken, notities en aantekeningen van branderdistillateur Herman Jansen (1859-1935) bevindt zich een uitgewerkt en van herhaalde kanttekeningen voorzien re cept van kolawijn. Deze wijn is - zonder in details te treden - een gezoete brandewijn met het percolaat van gemalen kola noten. Hiervoor gaven de noten die van de plantages in Neder lands Oost-lndië werden betrokken volgens hem betere resul taten dan die uit de landen van herkomst aan de westkust van Afrika. De kolawijn waarmee Herman Jansen in de jaren 1890 ex perimenteerde, had in Nederland geen voorgeschiedenis. De grote koloniale macht op het Afrikaanse continent, Frankrijk, deed het kauwen van kolanoten in vrijwel alle West-Afrikaanse culturen af met het dédain van de overheerser als een bar baarse gewoonte. De Nederlandse distillateurs en de Schie dammers voorop wisten daar echter wel raad mee. Anders dan de Franse distilleerderij van likeuren die zich vooral bediende van inheemse grondstoffen, berustte de Nederlandse fabrica-

Musis | 2014 | | pagina 25