a FRENCH TONIC WINE POPULAR Het is aantrekkelijk - en waarschijnlijk ook juist - om te veronderstellen dat de Schiedamse distillateurs in de kolawijn een geduchte concurrent zagen voor de op dat moment wereldwijd razend populaire Vin Mariani, in Amerika nader omschreven als French Coca Wine. niets op. Opmerkelijk is een bericht in de Los Angeles Herald van 2 juli 1892. Hierin schrijft de verslaggever over kola-wine als een algemeen bekend product dat volgens de krant echter pas drie jaar daarvoor in Amerika op de markt verscheen. De heilza me werking van deze wijn was - alweer volgens deze krant - inmiddels boven elke twijfel verheven. Kola-wijn verruimde de geest, wakkerde eetlust aan, zorgde voor rust voor de overspan nen zenuwen en deed vermoeidheid vergeten. Dit klopte waarschijnlijk ook wel. De kolanoot bevat hoge concentraties van xanthine (nog altijd veel gebruikt als medicijn voor asmatici) en cafeïne en er zal in Schiedam niet zuinig mee zijn omgesprongen. In elk geval liet de beroemde Amerikaanse alpinist Edward A. Fitzgerald door de journalist van de San Francisco Call op 6 november 1898 optekenen dat het hem zonder zijn dagelijkse geklutste eitje in kolawijn nooit gelukt zou zijn om de hoogste berg van het Amerikaanse continent, de 6962 meter hoge Aconagua, te beklimmen. In Nederlandse en Nederlands-Indische kranten werd on- Vin Mariani- dertussen ook vanaf circa 1890 geschreven over de bijzondere affiche van Jules medicinale kwaliteiten van de kolanoot die via de haven van Chéret (ca 1890) Amsterdam geleverd werd aan de Nederlandse distillateurs. Dit was voor de Duitse regering aanleiding om maar meteen een bestelling van 30 ton kolanoten te plaatsen om daarmee de kwaliteiten van de Duitse soldaat wat op te vijzelen. Een bron zijn ook de importcijfers van kolanoten in de Am sterdamse handelsberichten. Deze duiken vanaf 1898 op en zeggen iets over de regelmatige aanvoer van dit nieuw ont dekte wonderproduct der tropische natuur. Vin Mariani Het is aantrekkelijk - en waarschijnlijk ook juist - om te veron derstellen dat de Schiedamse distillateurs in de kolawijn een geduchte concurrent zagen voor de op dat moment wereldwijd razend populaire Vin Mariani, in Amerika nader omschreven als French Coca Wine. Dit tonicum dat in kleine, exclusieve flesjes sedert 1863 op de markt werd gebracht, was een bedenksel van de mondaine Parijse apotheker Angelo Mariani (1838-1914). Hij was op het idee gekomen door de gewoonte van Peruaan se indianen om vermoeidheid te bestrijden met het kauwen op cocabladeren. Met een goede bordeaux als basis stelde hij met suiker en een extract van verse cocabladeren een drank samen die hem op slag wereldberoemd maakte. Uit alle landen waar hij zijn Vin Mariani verkocht ontving (of vroeg) hij bedankbrie ven. Uif de meer dan duizend brieven die tezamen een staal kaart vormen van wat Europa, het Verenigd Koninkrijk en Ame rika aan kunst en wetenschap te bieden had, stelde hij de twaalf delen van zijn Album Mariani' samen. De twaalf banden vormen een even kostelijk als kostbaar werk, geheel geïllus treerd met portretten door Alphonse Lalauze en schetsen en opdrachten van de brievenschrijvers zelve, zoals Henri de Tou louse Lautrec, Charles Gounod, koningin Victoria van Enge land, Thomas A. Edison, Alphonse Daudet, Emile Zola, Sarah Bernhard, generaal Grant en paus Leo XIII. Jawel, dezelfde die de bul ondertekende waarmee de heiligenverering van onze eigen, Schiedamse Liduina werd geconsacreerd. Leo XIII on derscheidde Mariani zelfs met een gouden medaille en gaf hem toestemming zijn portret en schriftelijke aanbeveling te '1 &l 1*+,'in» Q~r\i'cs*c 6c# /fySb tznZLi 1 1. -6 Pagina uit het Album Mariani van Albert Robida 26

Musis | 2014 | | pagina 26