V^\S In 1920 heerste ook in Vlaardingen het gaspenningenvirus. Net als in talloze andere Nederlandse gemeenten werd ook toen hier de gasmunt of -penning inge voerd. De gemeente kocht voor vierdui zend gulden speciaal voor het eigen gas bedrijf ontworpen koperen penningen aan. De ene zijde toonde het gemeente wapen en de tekst 'Gemeente Vlaardin gen' en de andere een gestileerde fluitke tel op een (gas-)vuur met de opwekkende tekst 'kookt op gas'. Net als in Schiedam waren prijsschom- melingen in de gasprijs reden voor het gaspenningsysteem. Of, zoals een krant vermeldde: 'Door dezen maatregel wordt bereikt, dat gasmeters bij verandering van gasprijzen niet meer behoeven veranderd te worden, wat de gemeente f.12.000 gulden kost.' Voorheen kon sinds het einde van de negentiende eeuw als elders in het land ge bruik worden gemaakt van de reguliere twee- en-eenhalvecentmunten. Ook in Vlaardingen werden de gaspenningen voorzien van een inkeping die nodig was om de muntmeter in werking te stellen. Hoewel misbruik bij het le gen van de meter door de gasbeambte altijd geconstateerd kon worden, werden vaak stukjes uit de twee-en-eenhalvecentstukken gevijld. Wellicht uit gemak wanneer de veel duurdere gaspenningen op waren of aïs de portemonnee de aanschaf van nieuwe mun ten tijdelijk niet toestond. In de crisisjaren leidde dit tot problemen bij de Rijksmunt. Voor enorme bedragen aan verminkte munten wa ren inmiddels in omloop en niet alleen ver kreeg de pleger wederrechtelijk gas ook was dit volgens de Muntwet een geval van straf bare 'muntschennis'. Vlaardingen kende sinds 1859 een eigen gasfabriek. Op het terrein aan de Hoflaan waar voorheen de buitenplaats van de ambachtsheren van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht had gestaan, verkreeg J.F. de Groot toestemming om gas te produ ceren en in de stad af te zetten. Hij verplicht te zich ertoe de stad van een gasnetwerk te voorzien, inclusief verlichtingsnet met gaslan taarns. De oude aannemer van de stadsver lichting R. Pijl de Vries, die met (organische) olie als brandstof werkte, werd afgekocht. De gasfabriek was aan het Buizengat, vlakbij de Oude Haven, gelegen en kon op die manier met steenkolen bevoorraad worden. Door middel van kolenvergassing werd niet alleen het gas gewonnen, ook kwamen afscheiding- produkten vrij, die een zeer kostbare grondsa- nering aan het begin van onze eeuw nodig maakte. Naast benzeen, zwavelwaterstof en ijzercyanideverbindingen was het ammoniak en teer dat vrij kwam. De laatste twee stoffen konden verkocht worden, maar door lekkages drong veel in de ondergrond door. Het con tract dat de gemeente met de particuliere uit bater had, was geregeld aanleiding tot con flict. In 1896 nam de stad de gasfabriek uit- jM eindelijk over. In Schiedam hadden ook parti culieren getracht een gasfabriek op te rich ten, maar daar besloot de gemeente, in 1857, aan de Dwarsstraat zelf de gasproductie ter hand te nemen. Of dit uit louter nobele over wegingen ten faveure van de inwoners ge beurde, lijkt onwaarschijnlijk. Met de gasleve- ranties konden flinke winsten behaald wor den. Decennialang was een gasfabriek voor gemeenten een lucratieve melkkoe en in de gemeenteraadsvergaderingen werd geregeld de vraag gesteld of de opbrengst niet nog wat hoger opgeschroefd kon worden. Nieuw bouw van de Vlaardingse fabriek volgde na de aankoop aan het begin van de twintigste eeuw in de voor die tijd karakteristieke eclec tische baksteenarchitectuur. Naast een sto kerij met schoorsteen, kolenloods, zuiver- en machinehuis, teer- en ammoniakput en kan toren was er de karakteristieke gashouder. Tot 1947 bleef de gasfabriek in functie waarna het dienst ging doen als kantoor en opslag ruimte voor Gemeentewerken. Tegen het aardgas viel niet te concurreren. Het lot van de gaspenning was hiermee bezegeld. Het nieuwe gas functioneerde met geisers en voor de waakvlam die deze apparaten ken merkte, was een ononderbroken gasleveran- tie noodzakelijk. Ook 's nachts, als men niet in de gaten had dat de gaspenning 'op' was. er Bri

Musis | 2014 | | pagina 31