musis ■I BH j 14 18 Ontzamelen Over het lot van 'overbodig' bezit 4 Daan van Golden en Piet Mondriaan over de lijn, het vlak en het alerte oog Aangenaam: de nieuwe creatieve garde van Schiedam Nieuwe talkshow maakt veelbelovend debuut Van Franse coca wijn en Schiedamse kolanoten 24 Museum vondsten 30 MUSIS maart 2014 jaargang 20 #3 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 804960 057 Uitgever Stichting Musis Bestuur Jan Franken, Dick Jansen, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam 010 473 55 18 redactie@musis.info Hoofdredacteur Jeroen ter Brugge Redactie Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Rikkert Wijk, Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie/eindredactie Laurens Priester Ontwerp en opmaak Ad van der Kouwe, Manifesta minimaal 35,- (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer IBAN NL46ABNA0813379555 Musis is tot en met jaargang 18 (2012) opgenomen in de krantenbank van het Gemeentearchief Schiedam: schiedam.courant.nu Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Foto omslag: De tentoonstelling in 1966 Van prehistorie tot popart markeerde de heropening van het Stedelijk Museum na een restauratie. Foto Ton den Haan Het blijft tobben. De parel aan de ScFiiedamse Hoogstraat - ja, Fiet Stede lijk Museum - blijft worstelen met de 'historische' col lectie. Collectiebeheer kost geld en alles wat je teveel hebt, kun je beter afstoten. Geheel terecht natuurlijk, maar wat is teveel? En hoe bepaal je wat teveel is? Henk Slechte hekelt het voornemen 40% van de collectie te ontzamelen en Musis zou Musis niet zijn als het geen platform wil zijn voor deze dis cussie. Het gevraagde commentaar van het Stedelijk Museum Schiedam blijft nog even uit, zo vernamen wij. Hetzelfde geldt voor concrete voorstellen, die de gedachtewisseling verder kunnen inkleuren. Musis zal de lezer hopelijk nader kunnen berichten over alles wat zich begeeft tussen de verkwanse ling van een collectie en het beredeneerd en te rechtvaardigen afstand doen van overtollig erfgoed. Tegelijkertijd werkt een jonge generatie Schiedamse kun stenaars, vormgevers, performers en wat dies meer zij aan een nieuw geluid. Niets ten nadele van de gevestigde orde, maar toch en waarvan verslag. Ook in Vlaardingen wordt nagedacht over het culturele aan bod. The Talk of the Town is het nieuwe concept van de Kroe- poekfabriek waarbij jongeren en de iets minder jongeren in een avondvullend programma gelegenheid krijgen hun motivaties nader te duiden en te tonen. Verder een verslag van Daan van Goldens tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum, de Schiedamse wortels van het suikerzoete drankje Cola en de vertrouwde museum vondsten. Veel leesplezier.

Musis | 2014 | | pagina 3