Voordat zo'n museumcommissie aan het werk kan, moet echter niet alleen de achterstand in registratie, beschrijving en fotografie van de historische collectie zijn weggewerkt, maar moet het museum ook weten hoe het de collectie wil gebruiken. Schilderijenopslag pen, is nog lang niet op peil, en jawel, dat is nou precies de in het depot historische collectie. En die - kwantitatief uiterst bescheiden van het Stedelijk - collectie is onmisbaar als het museum ooit de ambitie heeft Museum Schie- de Schiedammers iets te laten zien van het leven van hun voor- dam. Foto Jan ouders, dus ook de overgrote meerderheid van de 4.797 objec- van Kampenhout ten die nu al de kwalificatie MUSIP4 hebben gekregen... De Collectienota vertelt de treurige geschiedenis van de historische collectie, en laat aan de hand van twee waarschijn lijk zorgvuldig uitgekozen voorbeelden zien welke vragen be antwoord moeten worden, en hoe het zich voorstelt dat te doen. Het gaat om twee kleine groepen voorwerpen die, volgens de Collectienota, geen Schiedamse herkomst hebben, niets bij dragen aan het vertellen van verhalen over de stad en geen kunsthistorische waarde vertegenwoordigen, en daarom in aanmerking komen voor afstoting. Allereerst een veertigtal bajonetten, die in 1906 in Antwerpen zijn gekocht, niet in Schie- dam zijn gemaakt, niet door de Schutterij zijn gebruikt en ook niet door Schiedammers zijn geschonken. Voldoende argu menten dus om ze af te stoten, vindt het museum. De wapens die wel door de Schutterij zijn gebruikt, zijn aan het einde van de 19de eeuw door Majoor Visser aan de stad geschonken en blijven in de collectie. Het andere voorbeeld betreft een kleine verzameling stoofjes. Het museum bezit er 26, waarvan van 15 bekend is welke Schiedamse families die hebben geschonken, zoals de Erven W.A. Beukers en mejuffrouw Harwegen den Breems. De herkomst van de andere is niet te achterhalen. Deze 11 stoven zijn geen kunsthistorisch belangrijke objecten, en het verhaal over dit gebruiksvoorwerp kan verteld worden aan de hand van de 15 stoven, die wel een herkenbare Schie damse herkomst hebben. De overige 11 kunnen worden her plaatst en wanneer andere musea geen belangstelling hebben, worden verkocht. Mooie voorbeelden, die vertrouwen geven in de toetsing aan de criteria. De praktijk kan echter weerbarsti ger zijn en dat vertrouwen aan het wankelen brengen. In sep tember 2013 hadden de Open Monumenten Dagen het thema 'Macht en Pracht'. In Schiedam wilde het Comité een kamer in een van de rijke achttiende-eeuwse eeuwse huizen aan de Lange Haven vullen met meubilair uit de Gouden (18e) Eeuw van Schiedam. Desgevraagd meldde de conservator geschie denis dat zich in de historische collectie van het Stedelijk Mu seum geen achttiende-eeuws meubilair bevindt. Er zouden slechts twee achttiende-eeuwse kastjes zijn, en die zouden ook nog op de nominatie staan om ontzameld te worden Dat was schrikken, en tegen de achtergrond van het feit dat slechts 31% van de categorie meubilair collectie geregistreerd is, was het bovendien een voorbarig antwoord, dat het vertrouwen in de toetsing niet groter maakt. Omdat we ons bij twijfel van een definitief oordeel dienen te onthouden, is ontzamelen niet denkbaar zonder dat de objec ten stuk voor stuk zijn onderzocht, maar evenmin als de col lectienota niet aangeeft welke bedoelingen het museum met zijn (deel)collecties heeft. Met andere woorden als het museum nog niet heeft nagedacht over een visie met een (deel)collectie op de lange termijn. De collectienota van het Stedelijk Museum is ruim bemeten. De mooie doelstellingen en theoretische ver togen buitelen over elkaar heen. De nota vertelt ook de ge schiedenis van de historische collectie, maar maakt nergens duidelijk wat het museum met die collectie wil, en wijdt geen diepe gedachten aan het verband tussen de plannen ermee en het ontzamelen ervan. Jammer, want een collectienota is een bruikbaar podium voor het lanceren van gedachten over de ma nier waarop een museum zijn historische collectie kan inzetten voor de actieve beoefening van de Schiedamse geschiedenis. Die blijft tot heden beperkt tot de activiteiten en publicaties van de Historische Vereniging en de historische uitgaven in het fonds van de Stichting Musis, en wordt nergens ook visueel beoefend, wat toch de taak van het museum zou zijn. Het is daarom verrassend dat het museum iedereen in Schiedam, van wie het denkt dat die zich actief bezig houdt met lokale geschiedenis, heeft uitgenodigd voor een Werkgroep Geschie denis van Schiedam. Die werkgroep mag wel iets zeggen over mooie historische plannen, maar het museum hoeft daaraan geen boodschap te hebben. Een nuttig streven, als men seri euze plannen heeft met de historische collectie en die met zo'n bevlogen gezelschap wil bespreken, maar een loos gebaar als het alleen maar gaat om straks 'ja' te knikken tegen de vast stelling dat 4.797 van de ongeveer 10.000 voorwerpen in de historische collectie in aanmerking komen voor de kwalificatie MUSIP4 Een schaamlap heet dat in gewoon Nederlands. Daarom een paar suggesties voor de naaste ontzamel- toekomst. Een Werkgroep Geschiedenis van Schiedam klinkt mooi, maar wat op de korte termijn echt nodig is, is een seri euze museumcommissie, waarin kenners en beoefenaars van de geschiedenis van Schiedam met medewerkers van het Ge meentearchief en professionele beheerders van de museum collectie de criteria formuleren, waaraan de 4.797 voorwerpen getoetst kunnen worden, waarvan het Ontzamelplan nu al weet dat ze MUSIP4 zijn en daarom afstootbaar. Die criteria zijn an ders dan die in de LAMO, omdat ze specifiek gelden voor ob jecten, die aan Schiedam zijn gerelateerd. Voordat zo'n muse umcommissie aan het werk kan, moet echter niet alleen de achterstand in registratie, beschrijving en fotografie van de his torische collectie zijn weggewerkt maar moet het museum ook weten hoe het de collectie wil gebruiken, als het de collectie tenminste wil gebruiken voor een historische opstelling, wat nergens blijkt. Het museum zou er wijs aan doen de Werkgroep Geschie denis van Schiedam te ontdoen van zijn schaamlapstatus door 6

Musis | 2014 | | pagina 6