Het ontwerpproces Knotwilg in huis MI'sis heeft Henderickx een beeld gecreëerd dat zich niet beperkt tot één plek maar in de hele wijk zijn 'sporen' zal achterlaten. De boom zelf komt op de hoek van de Kaag met de Zwa luwlaan. Op een kleine heuvel zal het beeld uiteindelijk zo'n vie- reneenhalve meter boven het maaiveld uitsteken. Op de enige niet geknotte tak waakt een uil. Ook de andere zeven takken zullen vogels dragen, vogels die karakteristiek zijn voor het landschap waarnaar het betreffende huizenblok genoemd is. De tweeënhalve meter hoge boom rust niet met zijn wortels in de aarde maar op een enorme bol van cortenstaal, een weer- bestendig materiaal dat met zijn karakteristieke roestkleur een aardse uitstraling heeft. Deze bol tilt de boom uit de context, de oorspronkelijke knotwilgen zijn hier immers verdwenen. Maar de bol heeft ook -een symbolische betekenis. Henderickx geeft zelf aan dat hij zijn kleinere sculpturen ook vaak op bol len plaatst. Voor hem symboliseren deze bollen kleine werelden, entiteiten. In het geval van de knotwilg kun je de bol opvatten als een metafoor voor de kleine wereld die de wijk vormt. Al op de eerste schets van Henderickx is het beeld van de wilg op de bol en de geknotte takken met hun typerende bewoners duidelijk aangegeven. Een eerste model wordt uitgevoerd in alu- miniumkleur. Maar in het definitieve model wordt het ontwerp ge presenteerd als een combinatie van verschillende metalen en be werkingen. Voor de basis, de bol, wordt gekozen voor cortenstaal. De boom wordt in brons gegoten, evenals de mooi gedetailleerde vogels op de takken. De takken zelf worden van roestvrij staal ge maakt. Ook op de plekken waar de takken zijn 'afgezaagd' komen kleine schijfjes van roestvrij staal, de littekens. Hierdoor blijven de takken visueel verbonden met de boom. Door deze materialen met hun contrasterende uitstraling en kleuren komen de afzonderlijke elementen van het werk beter tot hun recht. Het is een assemblerende werkwijze die kenmer kend is voor veel van Henderickx' beelden. De leden van de bewonersvereniging tonen zich eind 2012 enthousiast over het ontwerp, ook de bewoners van wie de wo ning gesierd zal worden met de losse takken. Natuurlijk worden er kritische vragen gesteld over de technische aspecten van de installatie van zo'n tak van honderd kilo aan de gevel maar het gevoel van trots overheerst. De bewoners worden tijdens het proces vaker in de gelegenheid gesteld een kijkje in de keu ken te nemen. Zo organiseren de Schiedamse cultuurscouts in maart 2013 een beeldenroute langs een aantal kunstwerken in Schiedam-Noord, waarbij het atelier van Henderickx wordt bezocht en de kunstenaar toelichting geeft bij het levensgrote model van de boom. De realisatie van het beeld is in volle gang. De bol uit corten staal met een diameter van één meter zestig was een ware tour de force. Omdat dergelijke grote platen niet bestaan, moest de bol worden opgebouwd uit segmenten rond een stalen frame. Henderickx wordt voor de technische realisatie van dit project bijgestaan door Joost Kalkhoven waar hij vaker mee heeft samengewerkt. Het levensgrote model van purschuim van de boom is intussen in de gieterij Stijlaart in Tiel in brons gego ten, evenals de vogels. De uil, grutto, roerdomp, fazant, lepelaar, groene specht, buizerd en koekoek liggen nog gebroederlijk bij elkaar op een tafel in het atelier. Zowel de boom als de vogels zullen door de kunstenaar gepatineerd worden in een kleur die de natuurlijke kleur suggereert. Plaatsing Op 28 juni 2014 is het zover. Dan wordt de wilg geplaatst op de hoek van de Kaag met de Zwaluwlaan. Dit is de belangrijkste toegangsweg naar de wijk. Er komt veel verkeer langs waardoor het beeld kan fungeren als een herkenningspunt. Op dat moment zal overigens nog maar één van de takken worden gemonteerd. Aan de zijgevel van De Weide komt de tak met de grutto. De zes andere kopse gevels krijgen hun takken in de loop van het herinrichtingsproces. Een fazant op het Hooi land, een roerdomp op de Rietkraag, een lepelaar aan de Oever, een groene specht op de Bosrand, een grutto op de Weide, een buizerd op het Laagland en ten slotte een koekoek op de Koekoekslaan, totdat in het voorjaar van 2015 de laatste tak met vogel wordt geplaatst. Dan heeft Kethel-Oost een uniek kunst werk. Een kunstwerk dat niet alleen herinnert aan het landelijke verleden van het gebied maar ook verwijst naar de wereld op zich die deze wijk is. M Om de financiering van het project een steun in de rug te geven, heeft de Bewonersvereniging Kethel-Oost het initiatief genomen voor de uit gifte van twaalf miniatuurversies van 'de Knot wilg'. Deze door de kunstenaar zelf gemodelleer de kunstwerkjes kunnen staand gepositioneerd worden of aan de wand worden gehangen, en zijn in brons uitgevoerd. De hoogte bedraagt 37 cm en de bol heeft een diameter van 13 cm. De gesigneerde en genummerde Knotwilgjes kos ten 495,- (incl. btw) en kunnen besteld worden bij de projectcoördinator van de bewonersvereni ging: atze.veenstra@hotmail.com. Acht exem plaren zijn reeds verkocht, dus gegadigden moeten snel zijn. Zie ook: www.bv-kethel-oost.nl/ index.php/werkgroepen/kunst-in-de-wijk [13]

Musis | 2014 | | pagina 13