n««sis 19 Here, there and everywhere. Hoewel ik van nature geen reiziger ben, heb ik me nog nooit zo goed kunnen vinden in het motto van de Boekenweek als dit jaar. "Ondertussen ergens anders". Goed beschouwd ben ik constant ergens anders. Maar dat moet ik er direct aan toevoegen, echt ver van huis ligt mijn bestemming nooit. Ik verkies de "Reis door mijn kamer" van Schiedammer Maarten Biesheuvel boven de beschrijvingen van expedities door Afrika over het poolijs of naar de maan. Op momenten dat het dagelijks leven mij even teveel wordt, denk ik nooit: laat ik eens een vlucht boeken naar een ver exotisch oord. Nee, dan verzucht ik eerder: had ik me als achttienjarige maar als kluizenaar laten inmetselen. Jan van Bergen en Henegouwen Foto's: Hannah Anthonysz anneer ik de vertrekhal van Boek Bal 2014 binnenstap, ben ik de ticketcontrole en in- checkbalie al gepasseerd. De oproepberich ten, beeldschermen en richtingaanwijzers loodsen mij door het gebouw naar de juiste gate. De eerste reis is meteen de meest spec taculaire. Bestemming ruimte. "Uit noodzaak onderzoek ik het heelal", dichtte Hans An dreus. Ruimtevaarder André Kuipers weet zijn gehoor met een spannend verhaal van die noodzaak te overtuigen. Beginnend bij ont dekkingsreizigers die hem voorgingen naar Amerika, de Noord- en de Zuidpool en het hooggebergte komt Kuipers stap voor stap dichterbij zijn eigen verblijf van 193 dagen in de ruimte. Hij vertelt over zijn werkzaamheden daarginds en laat een oneindige rits dia's van de aarde zien die zijn gemaakt tijdens zijn ruimtemissie. Schiedam uit de ruimte, de gla- zenstad uit de ruimte, de zoutvlaktes van Ar gentinië uit de ruimte, de Noordpool uit de ruimte. "Van de maan af gezien zijn we allen even groot", fluistert Multatuli mij in het oor tij dens Kuipers' betoog. Vanaf de maan mis schien, maar vanuit de ruimte zeker niet. Maar dat vermoedde ik al na een bezoek aan Madu- rodam. Even twijfel ik of met Bettine Vriesekoop op het vliegtuig zal stappen naar China. Toch gedaan. De reis verloopt voorspoedig en na een veilige landing op de luchthaven van Pe king gebruikt Bettine haar tafeltennisbadjes om het vliegtuig naar de juiste gate te lood sen. "Die gebruik ik toch al jaren niet meer", zegt ze tussen neus en lippen door. Vriese koop was 19 toen ze China voor het eerst be zocht. Ver van de hoofdstad werden haar de fijne kneepjes van het tafeltennis bijgebracht.

Musis | 2014 | | pagina 19