-• Ti ,'4i t> Het zijn sporen van de oorlog die niet direct opvallen, maar desondanks stille getuigen vormen van dramatische gebeurtenissen. Stille getuigen die nog aan zeggingskracht winnen, wanneer ze verbonden kunnen worden met het verhaal van ooggetuigen. Oorlogsverhaal nv '-.is wmk Ruurd Kok n de Tweede Wereldoorlog hebben alle strijdende partijen ge bruik gemaakt van bombardementen om eikaars infrastructuur en oorlogsindustrie te vernietigen, dan wel de moraal van de te genstander te breken. De vierdaagse strijd van het Nederlandse leger in mei 1940 werd gestaakt na het Duitse bombardement op Rotterdam van 14 mei. Ruim vijfeneen half jaar later waren het opnieuw bommen die een einde maakten aan de Tweede Wereldoorlog: de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki. In Hiroshima is de ruïne van een van de weinige gebouwen die overeind bleven staan, bewaard als Vredesmonument waar het bombardement jaarlijks wordt herdacht. In Berlijn vormt de Kai ser Wilhelm Gedachtniskirche een blijvende herinnering aan de vernietigende bombardementen op de hoofdstad van het Der de Rijk. Ondanks het feit dat ook diverse Nederlandse steden zwaar zijn getroffen door het geweld van bommen, is er geen Nederlandse stad waar een ruïne als gedenkteken bewaard is gebleven. In de periode van wederopbouw zijn de ruïnes ge sloopt, is het puin geruimd en de schade hersteld. Gaten in het straatbeeld zijn gevuld met nieuwbouw. De herinnering aan het leed van de getroffen steden wordt levend gehouden door mo numenten, zoals het beeld De verwoeste stad van Zadkine in Rotterdam. In de Maasstad is sinds mei 2010 ook de grens van de verwoesting, beter bekend als de brandgrens, in het straat- beeld gemarkeerd. Minder bekend is het vergeten bombarde ment dat Middelburg drie dagen na Rotterdam trof, waarbij een groot deel van de historische binnenstad werd verwoest. Hier is in 1988 een monument gerealiseerd waarbij veertien brokstuk ken van een verwoest gebouw verspreid door de stad in het straatbeeld zijn teruggebracht. Overigens kent ook Rotterdam z'n vergeten bombardement, de Amerikaanse bommen die op 31 maart 1943 bestemd waren voor de havens, maar in plaats daarvan de wijk Bospolder/Tussendijken troffen met honder den doden als gevolg. Er zijn meer vergeten - veelal geallieer de - bombardementen; Nijmegen en Leiden zijn slechts twee voorbeelden van getroffen steden. Foto's van de verwoesting van het pand van slagerij Van der Valk, Hoogstraat 166 in Vlaardingen (maker onbekend, particuliere collectie). In Schiedam en Vlaardingen zal men tevergeefs zoeken naar een gedenkteken dat expliciet de slachtoffers van bombarde menten herdenkt. Toch hebben beide steden door de nabijheid van scheepswerven en havenindustrie te leiden gehad van met name geallieerde bommen. De schade door deze bombardemen ten is beschreven in publicaties als 'Schaduwen over Schiedam' 23

Musis | 2014 | | pagina 23