Vlaardingen Schiedam en 'De donkere jaren van Vlaardingen.' In Schiedam vielen bij veertien grote en diverse kleinere bombardementen meer dan honderdtwintig slachtoffers. Voor Vlaardingen is het bekendste bombardement dat waarbij de Hoogstraat is getroffen en zes do den vielen onder wie een Duitse soldaat De gebeurtenissen zijn aan de hand van historische bronnen over het algemeen goed beschreven. Bekend is welke toestellen de aanvallen uitvoerden en wat hun doel was. De vliegtuigbemanningen zelf brachten bij terugkomst - als ze terugkwamen - verslag uit van hun missie. De burgers op de grond schoten zodra de kust veilig was te hulp, om doden te bergen, gewonden te helpen en de schade op te ne men. Sommigen van hen hebben hun indrukken op papier gezet, soms jaren na de oorlog. Ook zijn foto's gemaakt van de oorlogs schade en van het opruimen daarvan. De politie stelde een rap port op van de slachtoffers en de schade. Al deze bronnen geven samen een beeld van wat zich op die plekken heeft afgespeeld. Aan de hand van dezelfde bronnen kan het verhaal achter enkele littekens in de stad worden verteld. Wie nu door de Hoogstraat in Vlaardingen loopt en niet naar de etalages kijkt maar naar de gevels erboven, zal zien dat diverse bouwstijlen en bouwperioden elkaar afwisselen. Sloop, nieuw bouw en verbouwingen horen bij de dynamiek van een stad. Soms vertelt nieuwbouw een ander verhaal. Twee naoorlogse gevels op nummer 166 en 168 markeren de plek waar in de avond van 31 oktober 1940 een Engelse bom het pand verwoestte van slagerij Van der Valk (Hoogstraat 166). Twee andere bommen ver nielden panden aan de Afrol en in de Kuiperstraat. In totaal waren zes doden te betreuren en er vielen 21 gewonden. De herinnering van slagersdochter Rie is in 1994 opgetekend in 'De schok van het onbekende': 'Op dat moment sloeg een bom in ons huis en de chaos was compleet. Overal was stof en iedereen liep een beetje verdwaasd rond. Mijn broer vloekte, toen we boven gingen kijken bleek een groot deel van ons huis te zijn verdwenen. Bij de buren was de waterleiding gesprongen en de Hoogstraat lag bezaaid met hoeden van Buis, vulpennen van Dorsman en glas, veel glas.' De dochter van Van der Valk weigert te geloven dat het Engelse bommen waren. Dit ongeloof was breder en vond z'n ui ting in een rijmpje: 'Het kan me niet verdommen, al moet ik en/oor brommen: het waren Duitse bommen die op de Hoogstraat zijn gekommen.' Overigens moet het verhaal dat de Korte Hoogstraat z'n oorsprong dankt aan dit Engelse bombardement naar het rijk der fabelen worden verwezen. Plannen voor de aanleg van deze straat bestonden al voor de oorlog. De locaties van de bommen op de Afrol en de Kuiperstraat zijn sinds de oorlog onherkenbaar veranderd. Op 31 maart 1943 werd ook Schiedam getroffen bij het bom bardement op Rotterdam West. Eén bom vernielde delen van het zusterhuis van het Gemeenteziekenhuis op de hoek van de 24 De plek van de bomexplosie in de Hoogstraat is herkenbaar aan de twee naoorlog se panden links op de foto (foto auteur, maart 2014). De restanten van het huis op de hoek van de Char lotte de Bourbon- straat en de Nas sau Dillenburg straat te Schie dam; rechts de beschadigde ach terkant van huizen aan de Louise de Colignystraat (maker onbekend, collectie NIOD, beeldnr. 69375). Dezelfde locatie anno 2014: het pand links is na de oorlog gebouwd op de plaats van het verwoeste huis; de huizen rechts zijn ook zichtbaar op de foto uit de oorlog en laten herstelde schade zien (foto auteur, maart 2014). Toegestroomd publiek bekijkt de beschadigde gevels in de Aleidastraat in Schiedam na het bombardement van 18 maart 1941 (maker onbekend, collectie Gemeente archief Schiedam, beeldnr. 10796).

Musis | 2014 | | pagina 24