cvu.^- *4. H T; -V V#?Ëö8SNf .fsggSffiiflM - In Schiedam vielen bij veertien grote en diverse kleinere bombardementen meer dan honderdtwintig slachtoffers. Voor Vlaardingen is het bekendste bombardement dat waarbij de Hoogstraat is getroffen en zes doden vielen onder wie een Duitse soldaat. »IS Beschadiging op de gevel van het pand Aleidastraat 108 veroorzaakt door Inslag van een bomscherf (foto auteur, maart 2014). Av .w ..--v •*S M Nassau Dillenburgstraat en de Louise de Colignystraat. Aan de andere kant van de straat werden twee woningen in de Char lotte de Bourbonstraat volledig verwoest. Hier vielen negen do den, waaronder een familie van vader, moeder en drie kinderen. Via beeldbankwo2.nl zijn diverse foto's uit de collectie van het NIOD te bekijken, die de verwoestingen laten zien: van de ge troffen panden staat geen muur meer overeind. Op deze plaats zijn na de oorlog de huizen Charlotte de Bourbonstraat 29-35 gebouwd. Op een van de foto's is te zien dat van twee huizen aan de Louise de Colignystraat (de huisnummers 40 en 38) de achtergevels volledig zijn weggeslagen. Deze panden zijn her steld, maar aan het verschil in metselwerk is nog steeds zicht baar dat de achtergevels zijn vernieuwd. Dit zijn slechts enkele van de beschadigde huizen. In maart 1943 vielen in Schiedam in totaal 51 doden, werden 44 woningen volledig verwoest, 42 zwaar beschadigd en moesten 230 panden worden ontruimd. Het eerste grote bombardement waarbij Schiedam werd getroffen, vond twee jaar eerder plaats in de nacht van 17 op 18 maart 1941. Doelwit van deze aanval was de scheepswerf Wilton-Fijenoord, maar de meeste bommen kwamen terecht in Schiedam, onder andere op de Aleidastraat, hoek Nicolaas Beetsstraat. Foto's in de collectie van het Gemeentearchief Schiedam tonen het beschadigde hoekpand van bakker Van de Akker. De gevel aan de zijde van de Aleidastraat werd zo zwaar beschadigd, dat deze moest worden gestut. Van deze schade is tegenwoordig in de gevels niets meer te zien. Op een van de foto's bekijkt toegestroomd publiek beschadigingen op huizen aan de overzijde van de straat waar alle ramen waren gesneu veld. Deze panden staan er nog en laten ook vandaag de dag nog deze oorlogsschade zien. Tot hoog op de gevel van de pan den Aleidastraat 108-110 zijn kleine beschadigingen zichtbaar, die moeten zijn veroorzaakt door inslagen van bomscherven. Bij dit bombardement werden ook andere locaties in Schiedam ge troffen en vielen twee doden en vier zwaargewonden. Stille getuigen De hier beschreven plekken zijn het resultaat van een korte verkenning. Ondanks herstel van oorlogsschade en naoorlogse nieuwbouw moeten veel meer van dergelijke littekens bewaard zijn gebleven in Schiedam en Vlaardingen. Het zijn sporen van de oorlog die niet direct opvallen, maar desondanks stille getui gen vormen van dramatische gebeurtenissen. Stille getuigen die nog aan zeggingskracht winnen, wanneer ze verbonden kunnen worden met het verhaal van ooggetuigen, van de men sen die het zelf hebben meegemaakt. De tijd begint te drin gen om hun herinneringen nog uit de eerste hand te kunnen vastleggen. De locaties zouden ook op een bescheiden, pas sende wijze gemarkeerd kunnen worden en opgenomen kun nen worden in wandelroutes over de oorlog. Ook deze plekken zijn de moeite waard om bij stil te staan en kunnen een bijdrage leveren aan het blijven vertellen van het verhaal van oorlogs slachtoffers. -4 25

Musis | 2014 | | pagina 25