26 rnusij» Het is 2014 en je bent 14 jaar. Voor jou lijkt de Tweede Wereld oorlog lang geleden - een episode uit een geschiedenisboek. Een reeks gebeurtenissen die jou niet raken. Maar dat is schijn: het is helemaal niet zo lang geleden, en de drama's waarover je in boeken leest, zijn ook in jouw eigen omgeving gebeurd. Vraag maar aan je grootouders. Die hebben de oorlog aan den lijve ondervonden. Zij kunnen je precies vertellen waarom mensen op 5 mei de vlag uitsteken. "Nooit geweten dat onze opa's en oma's zulke vreselijke dingen hebben meegemaakt," zeggen scholieren uit 3 vwo van het Groen van Prinsterer- lyceum in Vlaardingen, die in opdracht van hun geschiedenis docent ouderen interviewden over oorlog en bezetting. Peter de Lange in gesprek met leerlingen van 3 VWO Peter de Lange et geschiedenisproject op het Groen, dat kort voor de Meidagen werd afgesloten, had niet alleen tot doel de huidige generatie jongeren het besef bij te brengen dat geschiedenis geen dood verhaal is, maar een verleden dat voortleeft in het heden. Het ging er ook om de scholieren vertrouwd te maken met het ver richten van wetenschappelijk onderzoek. Want dat wordt da gelijkse kost als ze na het eindexamen doorstromen naar de universiteit. "We streven niet naar een universitair eindproduct. Maar we laten de leerlingen wel proeven hoe het is om een onderzoek op te zetten," aldus geschiedenisdocent Rutger van Houwelingen. Hij is de bedenker van het W0Il-project, waar voor hij een enthousiast medestander vond in zijn collega Cora Laan. "Dit is voorbereidend wetenschappelijk onderwijs in de pure vorm," meent Laan. "Een eigen verhaal samenstellen, zon der knippen en plakken van internet." De opdracht aan de leerlingen was een essay van twee kant jes te schrijven op basis van een interview met iemand die de Tweede Wereldoorlog bewust heeft meegemaakt. De deelne mers - alle vijftig leerlingen van de twee 3 vwo-klassen - moch ten zelf bedenken wie ze daarvoor benaderden. Van Houwe lingen: "In de praktijk kozen de meesten voor opa of oma. Een familielid interviewen is natuurlijk veel minder eng dan een on bekende ondervragen. Ons maakte het niet uit, wie ze aan het woord lieten. Het was ons er om te doen dat ze zelf hun bron nen creëerden. Zodat ze in staat zouden zijn zelf een historisch documentje te produceren. Wel heel bijzonder natuurlijk als je het materiaal daarvoor van je opa en oma krijgt aangereikt." Laan: "Als je met een levende herinnering aan de slag gaat, wordt geschiedenis opeens heel concreet. Je kent tot dat mo ment alleen de grote lijnen, maar de petite histoire van mensen die het persoonlijk hebben meegemaakt, brengt het verleden opeens heel dichtbij en maakt het bijna tastbaar." Aan de interviews ging een grondige voorbereiding vooraf. Allereerst werd de Tweede Wereldoorlog in de reguliere les-

Musis | 2014 | | pagina 26