Project Groen van Prinstererlyceum haalt persoonlijke oorlogservaringen naar boven De opdracht aan de leerlingen was een essay van twee kantjes te schrijven op basis van een interview met iemand die de Tweede Wereld oorlog bewust heeft meegemaakt. De deel nemers - alle vijftig leerlingen van de twee 3 vwo-klassen - mochten zelf bedenken wie ze daarvoor benaderden. rvjsïs Scholieren schrijven geschiedenis WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊK^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ^^ÊÊÊÊÊi^^^^^Êm sen geschiedenis uitgebreid behandeld. Daarna kwamen inter viewtechnieken aan de orde. Cora Laan: "De oorlog isvoor veel mensen een traumatiserende ervaring geweest. In een gesprek over die tijd kunnen allerlei emoties opspelen. Daar moet de interviewer wel op zijn voorbereid. Hij moet ook weten hoe hij daar op een nette manier mee omgaat." Als voorbeeld hoe een delicaat interview op een verantwoor de manier kan worden afgenomen, diende een televisiedocu mentaire over het bombardement van Rotterdam. In dit pro gramma werden overlevenden naar hun ervaringen gevraagd op de plaats waar hun door de bommen weggevaagde huis had gestaan. Terug op de plaats des onheils, lieten de geïnterview den hun gevoelens de vrije loop: de verbijstering en de angst die zij in die dramatische uren hadden meegemaakt, waren overduidelijk op hun gezichten af te lezen. Maar dat schrikte de scholieren niet af - integendeel. Van Houwelingen: "Ze zaten heel geboeid te kijken en te luisteren. Het viel op hoeveel be langstelling zij voor het onderwerp hadden. Ze bleken ook over een groot inlevingsvermogen te beschikken. We hebben een aantal oefeninterviews gedaan en daarbij bleken de vragen van verrassend goede kwaliteit." Voordat zij er met pen en papier op uit trokken om hun bron nen te ondervragen, kregen de leerlingen nog een vol uur les van een gastspreker. Daarvoor had Van Houwelingen een stadgenoot uitgenodigd met een rijk verleden, een scherp geheugen en een boeiende verteltrant: "opa" Bram van Dorp, een Vlaardinger die zijn loopbaan begon als jongste bediende op een kantoor en af sloot als directeur van een batterijenfabriek (zie ook Musis maart 2013). Hij behoort tot de oprichters van de Industriële Kring Vlaar- dingen, de belangenvereniging van het plaatselijke bedrijfsleven. Een ondernemend mens, zoals ook bleek uit zijn oorlogsrelaas. Puttend uit zijn avonturen tijdens de bezetting, hield de 90-jarige rasverteller zijn gehoor een vol uur volledig in de ban. "Toen de Bram van Dorp bel ging, had niemand de neiging zijn tas te pakken. De leer lingen hingen werkelijk aan zijn lippen," aldus Van Houwelingen. Van Dorp beleefde dan ook veel plezier aan zijn lezing. "Het was ontzettend leuk en interessant," zegt hij in een terugblik. Wat hij er zo interessant aan vond? "Dat deze jongeren zoveel belangstel ling hadden voor het onderwerp." Van Dorp moet niets hebben van generatiegenoten die klagen over "de jeugd van tegenwoor dig". Het ligt er maar aan hoe je met jongeren omgaat, vindt hij. Voor hem is contact met de jonge generaties bijna een levens voorwaarde. Hij verdiept zich graag in de opvattingen van jonge ren, dat houdt hem zelf ook jong. "Daarnaast," zegt Van Dorp, "is het belangrijk dat de jeugd weet wat er in de oorlog is gebeurd." Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat zijn eigen verhaal nogal af wijkt van het gewone oorlogsverhaal: eigenlijk is het niet goed te vergelijken met de belevenissen van anderen in de periode [27]

Musis | 2014 | | pagina 27