musis Vertrouwen, inzet en complexe dossiers Burgemeester Cor Lamers aan het woord 4 Boekenbal 2014 Ondertussen ergens anders 18 Scholieren schrijven geschiedenis 26 Museum vondsten 30 MUSIS april 2014 jaargang 20 #4 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 804960057 Uitgever Stichting Musis Bestuur Jan Franken, Oick Jansen, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam 010 473 55 18 redactie@musis.info Hoofdredacteur Jeroen ter Brugge Redactie Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Rikkert Wijk, Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie/eindredactie Laurens Priester Ontwerp en opmaak Ad van der Kouwe, Manifesta minimaal 35,- (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer I BAN NL46ABNA0813379555 Musis is tot en met jaargang 18 (2012) opgenomen in de krantenbank van het Gemeentearchief Schiedam: schiedam.courant.nu Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Foto omslag: Werk aan de bol van cortenstaal, die deel uitmaakt van De Knotwilg van Sjef Henderickx. Foto: Joost Kalkhoven I Terwijl in oostelijk Oekraïne de barricaden betrokken wor den, blikken we in Musis vooruit op 4 en 5 mei. Hoewel Schiedam en Vlaardingen tussen 1940-1945 niet in de frontlinie lagen, zijn beide steden wel degelijk een aantal maal door bommen geraakt. De sporen hiervan worden onder de loep genomen, met de persoonlijke herinneringen aan deze periode. Het Groen van Prinstererlyceum brengt de oorlog voor de leerlingen heel dichtbij door hen ooggetuigen te laten in terviewen. Ook geïnterviewd werd burgemeester Cor Lamers. Hoewel de landelijke media recentelijk nog weer eens fors aandacht besteedden aan de 'Schiedamse tragedie' van een paar jaar terug, lijkt de nieuwe burgervader de gemoederen tot rust te brengen. Dat burgers steeds meer ruimte krijgen en nemen om hun leefomgeving mede vorm te geven, wordt geïllustreerd met de Knotwilg. In Kethel-Oost krijgt dit beeld van Sjef Henderickx binnenkort een plaats, met vertakkingen naar gevels in de wijk. Aan de Vlaardingse Hoogstraat is er weer een initiatief om de lege winkelruimtes een aangename (maar tijdelijke) bestem ming te geven: de Pop Up Galerie. Verder een verslag van het jaarlijkse Boek en Baldat al weer voor de achtste keer door de Bibliotheek Schiedam geor ganiseerd werd. En weer met klinkende namen. Een Vlaardingse schone in het negentiende-eeuwse Algiers en 'de Furness' krijgen in Museumvondsten alle aandacht.

Musis | 2014 | | pagina 3