Het terugwinnen van vertrouwen zal niet gemakkelijk zijn. Dat hebben gesprekken met Schiedammers hem ondertussen wel geleerd. r.i'isis aangesproken dan zijn het deze. Voor grote projecten zoals de stadsvernieuwing in Nieuwland en ten noorden van de A20 ont breken op dit moment de middelen. Daarom is het zaak om op kleinere schaal in de binnenstad die zaken aan te pakken die we wel kunnen realiseren. Wat mij betreft heeft het Gat van Bolmers daarin de grootste prioriteit'. Een uitgesproken gecompliceerd dossier noemt hij de ontwik keling die voor de sociale werkplaats BGS moet worden ingezet. Daarnaast gaat veel bestuurlijke energie zitten in het zoeken naar oplossingen voor het teveel aan faciliteiten voor sportverenigin gen. Schiedam heeft in het verleden alle ruimte geboden aan het verenigingsleven en de sportverenigingen in het bijzonder. Daarin zijn indertijd harde toezeggingen gedaan. Deze moeten hoe dan ook geheel of gedeeltelijk worden teruggedraaid. Lamers: 'Ge makkelijk is dit niet. De boodschap aan verenigingen dat ze wat ruimte betreft boven hun stand leven, komt voor vele hard aan. Hierdoor komt de kwaliteit van de bestaande faciliteiten in het geding. Het verenigingsleven heeft in Schiedam een rijke traditie. Maar waar de verenigingen voor het onderhoud van faciliteiten een beroep konden doen op een grote kring van enthousiaste vrijwilligers, kampen ze bijna alle met leegloop van leden en een tekort aan vrijwilligers. Ze zullen dus wel moeten. Het in stand houden van de grote complexen waarover de sport momenteel nog kan beschikken, is geen optie'. De oorzaak ligt in de historische - en uitzonderlijke - de mografische ontwikkeling van Schiedam. Direct na de Tweede Wereldoorlog floreerde het verenigingsleven op katholieke-, protestantse of ongodsdienstige leest. Schiedam kende hierdoor, maar tevens door toedoen van bedrijven als Gusto en Wilton-Fijenoord een meer dan rijk ver enigingsleven. Dit werd dan ook nog eens gesteund door een actieve cultuurorganisatie als de Schiedamse Gemeenschap, die bestuurlijk de fine fleur van Schiedam vertegenwoordigde. De sport profiteerde daarbij bovendien van de maatschappe lijke opvattingen die aan gezondheidsbevordering, sport en cul tuur een hoge prioriteit toekenden. Ruimte was er bovendien te over met de annexatie van Kethel en het naasten van de Nieuwlandse en Kortlandse polders. Voor elke vereniging, klein of groot en van welke signatuur dan ook, was er wel een plaats te vinden. En vrijwilligers genoeg om krijtlijnen te trekken, een kantine te timmeren en het veld en de tribunes te onderhouden. BGS De ontwikkeling die met de Berckenrode Groep Schiedam (BGS) moet worden ingezet, vraagt ook veel aandacht. Bin nen de nieuwe wettelijke kaders, keert de BGS in verloop van jaren terug naar de basis van de sociale werkvoorziening. De decentralisatie van zorgtaken en invoering van de Participatie wet waarvan het ontwerp inmiddels door de Tweede Kamer is aanvaard, maken heroriëntatie en reorganisatie onvermijdelijk. In de afgelopen decennia is de BGS met alle daarin werkzame afdelingen en productiegroepen uitgegroeid tot één van de grootste werkgevers van Schiedam met een uitgebreid pakket aan dienstverlening en producten. Landelijk behoorde de BGS - daarin gesteund door een enthousiast en trots gemeentebe stuur - tot de weinige sociale werkverbanden die elk jaar met winst afsloten. Met de Participatiewet die op 1 januari 2015 in werking zal treden, streeft de overheid naar integratie van werknemers met enige beperking in het reguliere bedrijfsleven. Daarbij zal meer of minder steun en begeleiding noodzakelijk zijn. Dit is echter nu nog een hoofdstuk apart. Allereerst is de ontwikkeling van een geheel nieuw beleid op het gebied van arbeidsintegratie en het scheppen van een nieuwe positie voor de BGS aan de orde. Tot op dit moment is er vrijwel geen gemeentelijke organisatie die niet op één of andere wijze via gedetacheerde werkkrach ten met de BGS verbonden is. Precies zoals tal van Schiedamse en Rotterdamse bedrijven als opdrachtgever in relatie staan met de sociale werkvoorziening. 'Volgens de nieuwe regels', zegt hij, 'wordt de instroom van nieuwe werknemers beperkt tot die groep die niet zonder sociale werkvoorziening kan functioneren. Bestaande rechten worden gerespecteerd, daarover mag geen twijfel bestaan. Voor het be drijf betekent dit echter dat voorzichtig de weg wordt ingeslagen van terugkeer naar de basis van sociale werkvoorziening'. Geen aarzeling Het feit dat de toepassing van de Participatiewet 2014 niet zon der problemen zal zijn, is voor de burgemeester geen reden tot aarzeling. Als wethouder in Spijkenisse had hij sociale zaken in zijn portefeuille en was de werkvoorziening voor mensen met een beperking ook daar aan de orde. Lamers; 'Ongetwijfeld zal de decentralisatie van de zorg veel werk met zich meebrengen. In het realiseren van arbeidsparticipatie en de verdeling van werk en inkomen zal een intensieve begeleiding noodzakelijk zijn. Op andere gebieden zoals de AWBZ en Jeugdzorg ver wacht ik echter een vereenvoudiging. Gemeenten zijn beter in staat om binnen het gezin te werken. De ervaring leert immers dat problemen zelden op zichzelf staan. Vanuit het oogpunt van zorg en sociale hygiëne kan door een gemeentelijke organisa tie, die dichter bij de mensen staat, meer worden bereikt dan in de huidige structuur'. De sociale werkvoorziening is ook aan de orde in de sa menwerking tussen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Deze bestrijkt inmiddels al meerdere terreinen. Lamers: 'We zijn in tensief in gesprek. De gemeentelijke inkoop is vrijwel geheel gecentraliseerd. Het uitvoeringsdossier ICT is momenteel on derwerp van bespreking en gaat eveneens uit van vergaande centralisatie. De dienstverlening van de sociale diensten loopt in elkaar over evenals de uitvoering van de Wet Algemene Be palingen Omgevingsrecht (WABO). Ook deze versterkt de regi onale samenwerking. Bij onderwijs behoeven we niet lang stil te staan. Hierin be staan de gemeentegrenzen niet eens. En hetzelfde geldt voor delen van het cultuuraanbod en de cultuureducatie. Die sa menwerking die overigens nergens het karakter heeft van een fusie, zal in de komende tijd alleen maar intensiever worden. De drie gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn fysiek naar elkaar toegegroeid. Alle drie hebben ze een eigen geschiedenis en lokale folklore. Hieraan zal niets veranderen. Het is echter onverstandig om niet te profiteren van de voor delen van schaalvergroting. Bestuurskracht is gelijk aan uit voeringskracht. Dus kun je een groot aantal zaken maar beter gezamenlijk aanpakken omdat ze de lokale bevolkingen in dit gebied in gelijke mate aangaan'. M

Musis | 2014 | | pagina 7