Sjef Henderickx heeft zich voor zijn beeld laten inspireren door het oude landschap rond Kethel, dat hij nog kent uit zijn jeugd, de polders van Midden Delfland. De ansichtkaart die gebruikt wordt voor de fondsenwerving, laat een bijna surreëel beeld zien. Op een grasveldje aan de Zwaluwlaan in de wijk Kethel- Oost rust op een heuveltje een grote roestkleurige bol met daarop een levensgrote boom. Even is er zelfs de associatie met het filosofische sprookje over Le Petit Prince die zijn asteroïde B 612 vrij probeerde te houden van apenbroodbomen, omdat hij bang was dat deze bomen zijn kleine planeet zouden overwoekeren. Nu is de boom die met zijn wortels de bol aan de Zwaluwlaan in zijn greep heeft beslist geen exotische apenbroodboom maar een inheemse knotwilg. Precies zo'n wilg zoals ze verderop in de polder in rijen langs de sloten staan, hét beeldmerk van het Hollandse polderland De knotwilg, een ode aan het polderlandschap Astrid Kwakernaak Foto's: Joost Kalkhoven en wilg die uit zijn context lijkt te zijn gehaald om hier als een soort baken opnieuw wortel te schieten. Het is een beeld dat een verhaal vertelt over een wijk die decennia geleden alweer werd opgetrokken in het oude polderlandschap. De wijk Kethel- Oost werd in 1975 gebouwd als een duidelijke reactie op de eenvormige en daardoor als anoniem ervaren wederopbouwar chitectuur. Deze naoorlogse wijken, die hun wortels hebben in het voor de oorlog ontwikkelde modernisme in de architectuur leidden in de jaren 1970 tot een afkeer van al dat modernisme. Architecten begonnen weer huizen van bakstenen te bouwen met schuine daken en de overzichtelijke strokenbouw van de jaren 1960 werd vervangen door de minder overzichtelijke woonerven. In deze erven die bijna organisch gegroeid lijken te zijn, net als oude dorpskernen, zijn menselijke maat en variatie belangrijk en er is er veel ruimte voor groen. De wijk Kethel- Oost bestaat uit zeven clusters van woonerven, een soort hofjes. Doordat de groenstroken tussen de diverse clusters aansluiten bij het Beatrixpark en de privétuinen vaak een open verbinding met het gemeenschappelijk groen aangaan, ontstaat een park achtig woongebied. Kunst in de wijk Kethel-Oost, een diepgekoesterd verlangen Het idee voor een kunstwerk in deze wijk leefde al langer onder de bewoners. Het neemt concretere vormen aan wanneer in 2012 begonnen wordt met de ophoging en herinrichting van de

Musis | 2014 | | pagina 9