De Koemarkt is momenteel een druk verkeersplein waarin volgens de Schiedamse plannen verandering zal worden gebracht. hadden, slaagden erin hierop een volledig overtuigend antwoord te formuleren. De jury was er echter van overtuigd dat de twee laureaten en de twee runner-ups de gemeente veel te bieden hebben in de oplossing van de vraag hoe Nieuw-Mathenesse te verbinden met het centrum van Schiedam. Daarom zijn twee in zendingen geselecteerd als veelbelovende runner-up en werden twee andere inzendingen een vermelding waard geacht 'A new start with old genes' is de naam van de inzending van Maarten Thewissen, Redmere Weijer en Joost van Rooijen. In dit plan heeft de Schie een functie als aanvoerroute voor de binnenvaart en biedt plaats aan het neerleggen van pontons. Hierop kunnen tijdelijke faciliteiten worden geboden aan bij voorbeeld een markt, een kunstroute, concerten of worden in gericht als kleinschalige parken, enz. Op deze manier wordt de Schie weer actief betrokken bij de stad. De VROM-locatie zal daarbij als een opslagplaats voor containers en platforms die nen. Hiervoor wordt in industriële vormgeving een open schuur gebouwd die de eerste blikvanger in Nieuw-Mathenesse is. Op de Koemarkt worden de bestaande kiosken geassembleerd in een groter paviljoen, waardoor meer ruimte ontstaat voor ter rassen en het plein een meer stedelijke allure krijgt. Naar het oordeel van de jury schuilt de kracht van dit idee voornamelijk in de schaal waarop de ingrepen zijn gedacht en de verschillende interventies in de directe omgeving. Hierdoor wordt de Koemarkt in een grotere structuur geplaatst en wint het plein aan stedelijkheid en intimiteit Trappen die aflopen naar het water,betrekken de Lange Haven en de Schie direct bij het plein en scheppen een eenheid in de verbinding. De in vulling van de VROM-locatie kon de jury echter minder beko ren. Daarom werd dit plan als runner-up gekwalificeerd. Weg met overbodige elementen Met de inzending 'Complete Schiedam' schetsen Michiel Van Driessche, Bart Pouw, Matteo Bettoni en Milena Zaklanovic een aanpak waarin de VROM-locatie wordt bebouwd, terwijl de Koemarkt leger raakt en meer als stedelijk plein fungeert. Langs de Schie zijn kleine ingrepen geprojecteerd om open bare activiteit aan die zijde aan te moedigen. Voor de VROM- locatie worden vijf scenario's geschetst voor de programmering en ontwikkeling. Deze zijn alle gebaseerd op eenvoudige, be taalbare bouwvormen, goede visuele relaties met de context, en faseerbaar en aanpasbaar bouwen. De jury was van mening dat deze visie vooral waarde heeft door de voorgestelde oplossing voor de Koemarkt, dat volgens de architecten ontdaan moet worden van alle overbodige ele menten. Van alle inzendingen presenteert 'Compleet Schiedam' het beste ontwerp voor een Koemarkt als aantrekkelijk stads plein. Bovendien zijn de ontwerpers niet bang voor het maken van een aantal gedurfde keuzes, zoals het scheppen van een publieke ruimte aan de overzijde van de Schie. De jury was minder enthousiast over de plannen voor de VROM-locatie en vreesde voor ongewenste massaliteit op deze plek. Ook 'Com plete Schiedam' is daarom een runner-up. Vermeldenswaard vond de jury de inzendingen 'REmix' van Carla Famiglietti, Antonella Guerriero, Paolo Pellecchia en Ce cilia Polcari en 'Een woud van palen' van Nguyen Xuan Lam, Maxime Rispal en Ko Tsuji. 'REmix' is gebaseerd op de volledige invulling van de VROM- locatie met een industriële typologie die een intensieve verbinding met de omgeving heeft. Hierdoor ontstaat een pa troon van straten en pleinen. Het plan heeft een verticaal ge programmeerde organisatie, met kleinschalige bedrijvigheid op de begane grond, daarboven geplaatste parkeerplaatsen, en twee woonlagen daarop. Een Ecoboulevard snijdt door het plan heen en vormt een groene as die loopt vanaf het centrum van de stad tot aan de VROM-locatie. Ook voorziet dit plan in een voetgangersbrug naar de Plantage. De jury noemde dit een duidelijk plan gebaseerd op een intelligente analyse. De voetgangersbrug leek de jury een aan trekkelijk idee evenals de verbindende Ecoboulevard. Minder onder de indruk was men echter van de voorgestelde invulling en architectuur voor de VROM-locatie. 'Een woud van palen' doet wat de naam ook nadrukkelijk zegt en herschept de VROM-locatie in een woud van palen, als dragende structuur waarvoor latere bestemmingen worden ge vonden. De jury beoordeelde dit plan als intrigerend, maar kon moeilijk doorgronden waartoe deze invulling zal leiden. Wel ga ven de leden aan dat het op deze wijze kiezen voor een struc tuur mogelijk een aanzet kan zijn voor verdere ontwikkeling. De op de Schiedamse problematiek gebaseerde inzendin gen voor de twaalfde editie van Europan zullen zeker stof tot nadenken geven. Van grote betekenis is hierbij het gegeven dat de ontwikkelingen in Nieuw-Mathenesse grotendeels zul len plaatsvinden in de publiekprivate sfeer. De uitdaging van de in Europan gepresenteerde projecten zullen ook een inspiratie bron moeten zijn voor bestaande nieuwe ondernemers in dit gebied. Een eerste, belangrijke stedenbouwkundige ingreep is de ingrijpende vernieuwing van Buitenhaven en Buitenhaven weg. Eén van de basisvoorwaarden is hiermee gerealiseerd. In de aanpak van de Koemarkt en het visualiseren van de verbin ding tussen stadshart en Maas zal het vervolg moeten worden gevonden. De discussie die op 14 september in Pavia wordt gestart, maakt nieuwsgierig naar wat het vervolg zal zijn. 'A new start with old genes' van Maarten Thewissen, Redmere Weijer en Joost van Rooijen. 11

Musis | 2014 | | pagina 11