De naam Holy is afgeleid van Hoylede of Hoge Lede; een hoog gelegen plaats aan een watering. van boerderij en hooiberg achter het herenhuis, te zien op een achttiende-eeuwse tekening, zijn niet weergegeven. Ook het monumentale inrijhek dat in 1735 door de toenmalige heer van Holy Maerten Weveringh was geplaatst, is niet afgebeeld. Het prachtige hek stond aan het begin van de oprijlaan die toegang gaf tot de buitenplaats. Op eigentijdse afbeeldingen van het huis Holy staat de to ren links van het herenhuis. Sang beeldt deze echter rechts en dicht bij het herenhuis af. De theekoepel naast de toren is van geen enkele afbeelding bekend. Het was onmogelijk de ge hele buitenplaats in het juiste perspectief op een klein opper vlakte fatsoenlijk weer te geven. Er is dan ook duidelijk geko zen voor elementen die het meest van belang waren voor de opdrachtgever. De heildronken op Holy hebben niet kunnen voorkomen dat het in de 19e eeuw voorbij was met de buitenplaats. Al in 1798 waren de heerlijke rechten door de Staatsregeling afgeschaft. Na het overlijden van de laatste eigenaar werden de toren en andere gebouwen in 1859 gesloopt en vernieuwde men de boerderij. Uiteindelijk moest ook dit gebouw in 1964 plaats ma ken voor de alsmaar uitbreidende stad Vlaardingen. Het inrij hek verdween en ging in opslag om ruimte te maken voor het grote ziekenhuis dat de naam Holy zou krijgen. Pas in 1971 werd het hek, als entree voor een rosarium, weer vlakbij de oorspron kelijke plek opgesteld. Van de ridderhofstede Holy en haar bewoners is weinig tastbaars over. Door het glas, dat sinds de 19e eeuw in bezit was van de familie Voogd, komt de geschiedenis weer tot le ven. Dankzij de schenking is de toekomst van dit unieke glas veilig gesteld en kunnen toekomstige generaties kennis ne men van de bijzondere geschiedenis van Holy. Met dank aan Anna Lamèris Gerrit van IJperen, olieverf schilderij van het inrijhek van de buitenplaats Holy in Vlaardingen, circa 1950, Collectie Museum Vlaardingen Abraham Rademaker, gewassen pen tekening getiteld 'Overblijfsel van Holij. Onder Schieland, bij 't Dorp Ketel' circa 1717. Links de woontoren, in het midden het herenhuis met daarachter gele gen de boerderij en de hooiberg. Collectie Stadsar chief Vlaardingen 18

Musis | 2014 | | pagina 18