lïll «>is Proeftuin Schravenlant Jeroen ter Brugge Foto's: Moni van Bruggen, Sebastiaan Knot e ambities van de gemeente Schiedam sloten goed aan bij die van ons architectenbureau. We hebben weinig concessies hoe ven doen.' Aldus Thomas Bögl, die namens LIAG voor het ont werp tekende. De wensen van de school op gebied van c2c matchten met de filosofie van Bögl en dat vond hij 'heel bijzon der, iets datje bij een opdrachtgever niet vaak tegenkomt'. Het begrip duurzaamheid hoefde daardoor niet beperkt te blijven tot een aantal ingrepen zoals extra isolatie of zonnecollectoren, die bij veel opdrachten later aan een ontwerp worden toege voegd. Geen toevoeging maar duurzaamheid als basis. Bögl studeerde architectuur aan de Technische Universiteit van Ber lijn en deed een master advanced environmetal and energy studies in Londen. Maar misschien nog meer bepalend was een masterclass bij de c2c-godfather, Michael Braungart. Het c2c-principe gaat er vanuit dat de gebruikte bouwmaterialen op enig moment, bij een verbouwing of sloop, in wat voor vorm ook hergebruikt kunnen worden. Als grondstof voor een nieu we toepassing of voor integraal hergebruik, maar altijd zonder dat er sprake is van milieubelasting. Bögel: 'In samenspraak met de gemeente en school hebben we de grens nog wat ver legd.' Een ruimhartige lening van de gemeente maakte het mo gelijk te investeren in energiebesparende maatregelen en in stallaties, die het gebouw energie- en C02-neutraal en als verblijfsruimte aangenamer hebben gemaakt. De exploitatie zal daarmee aanmerkelijk goedkoper uitvallen, waarmee het ge leende bedrag terugbetaald kan worden. Om een maximaal resultaat te bereiken, nam LIAG het initiatief de rollen bij het aanbiedingstraject om te draaien. Leveranciers werd niet ge vraagd volgens een vast omlijnd plan producten of materialen aan te bieden. Nee, voorafgaande aan het ontwerptraject wer den zij uitgenodigd te komen vertellen welke diensten zij kon den ontwikkelen en leveren. De werksessie was een succes. Met c2c als uitgangspunt presenteerden 21 fabrikanten hun ideeën. Het grote voordeel was dat oplossingen aan de orde kwamen, waaraan de architect niet gedacht had of nog nooit van gehoord had. De ontwikkelingen in het duurzame bouwen gaan namelijk hard en de architect kan een katalysator zijn van het innovatieve denken. Het enthousiasme bij de leveranciers was groot en leverden verrassende oplossingen op. Naast de voor-de-hand-liggende elementen als zonnecellen, ledverlich ting en driedubbele beglazing resulteerde het ook in een aantal

Musis | 2014 | | pagina 21