I J 1 IP Het innovatieve karakter is in de vakpers, in tegenstelling tot de lokale media, breed opgemerkt en markeert Schravenlant duidelijk als proeftuin van het duurzaam bouwen. Schiedam heeft hiermee een primeur en kan, als ze het voortvarend aanpakt, letterlijk 'school maken'. r.v «sis leidingen. Deze betrokkenheid dragen zij duidelijk uit en deze maakt de school tot 'hun' gebouw.' De vraag is echter hoe snel de wet van de remmende voorsprong van zich laat spreken. Duurzaamheid zit inmiddels tussen ons aller oren en krijgt steeds meer gestalte. Op een zeker moment zal ook Schraven- lant niet meer de voorloper zijn. Wat blijft staan is een gebouw dat wanneer het geen schoolgebouw meer is een andere func tie kan krijgen of zelfs hergebruikt wordt. Het is een, in Bögls eigen woorden, 'flexibel gebouw' dat met relatief eenvoudig te wijzigen grondplan een ander gebruik kan krijgen, als woning complex, kantoor of een andere utilitaire functie. Het gebouw zelf is zeer compact en slim ontworpen, waar door een efficiënt ruimtegebruik is bereikt. De groene opzet bij de wijkrenovatie die de nieuwbouw een parkachtige achter grond geeft, zet zich voort bij het Lyceum Schravenlant. Be staande groenstructuren zijn voor een belangrijk deel gehand haafd en sportvelden liggen naast het gebouw. Heel expressief is het gebouw niet, het is zelfs ingetogen te noemen. Beroeps klagers op de bekende lokale webforums stonden direct na oplevering vooraan om het gebouw 'saai en lelijk' te noemen en misschien vertolken zij een gevoel dat bij grotere groepen Schiedammers leeft. Tegelijk heeft de school juist door zijn be scheiden eenvoud een menselijke maat gekregen, wat niet eenvoudig is bij een instituut dat circa 600 leerlingen moet huisvesten, twee gymnastieklokalen omvat en een bruto vloer oppervlak van bijna 5.500 vierkante meter heeft. Het heeft aan alle zijden een gezicht waarbij met name de zuidzijde, aan de Burgemeester Van Haarenlaan, en die aan de noord-/spoor- zijde opvallen. De voorgevel met glazen entree heeft een op pilaren overkragende bovenverdieping die niet alleen de over gangszone van buiten naar binnen en vice-versa een aange name beslotenheid geeft, maar bij slecht weer ook een droog hoofd biedt De gevel is verder strak en verraadt in de stapeling iets van de achterliggende bouwmassa. Door de verschuivende bouwvlakken springt de hoogte niet nadrukkelijk in het oog. De noordgevel heeft eenzelfde effect, maar met een geheel an- dere oplossing. Hier is het een uitzonderlijk brede trap die een als dakterras vormgegeven schoolplein toegang tot een brede groenstrook biedt. De visuele uitstraling is er één van de aanzet van een piramide die het gebouw veel lager doet ogen dan het in werkelijkheid is. De trap is een ideale tribune bij sport- of cultuurmanifestaties en heeft zo ook een aanvullende functie. Ook de trap in de entree heeft deze rol. Een rode loper naar de lokalen op de verdiepingen, maar ook een zitplaats wanneer er voorstellingen in de hal worden gehouden. De aanwezige the aterverlichting anticipeert hier alvast op. Het nieuwe Schravenlant heet de eerste cradle-to-cradle- school in Nederland te zijn en heeft niet alleen met mooie cij fers het landelijk Duurzaamheidscertificaat gekregen, maar heeft ook de klasse A in de categorie 'Frisse Scholen' bereikt. Resultaten waar scholen in de regio ongetwijfeld met jaloerse ogen naar kijken. Het innovatieve karakter is in de vakpers, in tegenstelling tot de lokale media, breed opgemerkt en mar keert Schravenlant duidelijk als proeftuin van het duurzaam bouwen. Schiedam heeft hiermee een primeur en kan, als ze het voortvarend aanpakt, letterlijk 'school maken'. M 23

Musis | 2014 | | pagina 23