26 j musiö Opzij van de buurtschap Kandelaar, waar de Poldervaart in de Schie uitmondt, gaapte tot kort geleden een diepe bouwput. Daar restaureerde het aannemingsbedrijf Bijl een oude keer sluis, die in 1929 werd aangelegd. Vader en zoon Bijl hoefden niet ver te reizen naar dit karwei. Hun woning staat enkele tientallen meters verderop. Zij hebben bovendien een oude relatie met het object. De Bijls bedienden decennia lang in opdracht van het Hoogheemraadschap van Delfland het keer- sluisje, dat elke avond met de hand moest worden dicht gedraaid en na zonsopgang weer open ging. Han van der Horst foto's: Everhard ter Haar u is de oude constructie in ere hersteld. In essentie verschilt die niet van de reusachtige Maeslantkering die bij bepaalde vor men van springtij de hele Nieuwe Waterweg kan afsluiten. De doelstelling is ook vergelijkbaar: voorkomen dat bij de Kethelse polders onder water lopen, zoals op 24 april 1903 gebeurde, toen noodweer het water in de Poldervaart hoog opstuwde ter wijl - zo schreef een kritische Kethelaar in de Schiedamsche Courant - de molens in een poging het omliggend land droog te houden nog meer water op deze boezem loosden. Hier en daar klotste het over de kades maar in Noord-Kethel zakte de dijk aan de kant van Kandelaar over een brede strook in elkaar. Toen men later probeerde het gat met een oude kolenaak pro visorisch te dichten, bleek het schip net te klein. Het kwam achter de dijk in de polder terecht. Ramptoerisme Het overstroomde gebied strekte zich tot aan de oude dorps kern van Kethel uit. Omwonenden voorkwamen met stutten en zandzakken dat de spoorlijn naar Den Haag wegspoelde. Al leen de rooms-katholieke Sint-Jacobuskerk, die op een bult is gebouwd, stak boven de watervlakte uit. Door de aanhoudende regen stroomde het water weldra ook over de Harreweg heen de Zouteveensepolder binnen. Daarna begaf ook de Mandjes kade het. Ondanks het blijvend slechte weer kwam er onmiddellijk een golf ramptoerisme tot stand. Er werden extra trams ingezet vanwege de grote toeloop. Aan de eindhaltes stonden door paarden getrokken omnibussen klaar om het publiek naar het overstroomde gebied te vervoeren. Zodra het treinverkeer her steld was, namen tallozen een kaartje naar het recente station Kethel, zodat - schreef de krant - het qua drukte wel leek op Den Haag Hollandsch Spoor.

Musis | 2014 | | pagina 26