Voor het overige werd alles aan het verval prijsgegeven. M«« »!S De post liet zich ondertussen niet uit het veld slaan. De Kethelse postbode kreeg een paard om ondanks alles de brie ven toch bij boeren in de ondergelopen polders te bezorgen. Hij ging met dier en al kopje onder in een vaart, die hij niet tijdig had opgemerkt. Ze wisten zich allebei ternauwernood te red den. Ongetwijfeld met behoud van de brieven. Het duurde tot begin mei voor het gat in de dijk was gedicht en het droogma- len serieus kon beginnen. Het Hoogheemraadschap Delfland kreeg vanuit Kethel veel kritiek om het lakse optreden. De overstroming van 1903 bleef decennia lang een ijkpunt in het geheugen van veel Kethellappers. Naarmate de jaren ver streken, nam de vrij overzichtelijke ramp steeds mythischer proporties aan en dat werd een belangrijke reden voor het aan leggen van de keersluis bij Kandelaar. Als er geen water van de Schie de Poldervaart in kon stromen, dan zou het peil nooit meer zo'n noodlottige hoogte kunnen bereiken als in 1903. Eenvoudigweg afdammen was geen optie want de Polden/aart speelde een rol als boezem voor de Kethelse polders. Ook had den de omwonende boeren voor hun pramen een uitgang naar de Schie nodig. Het alternatief voor de keersluis zou een zeer kostbare verhoging zijn van de dijken langs de hele Polder vaart. Slappe grond Het idee kwam uit Kethel zelf en in 1927 ging het Hoogheem raadschap Delfland akkoord. De bouw - zo besloot het - moest het volgende jaar al zijn voltooid, maar dat is niet gelukt. De oorzaak was de slappe grond die in het Kethelse voor zoveel vertraging en kostenoverschrijdingen zorgt bij tal van bouwpro jecten zonder dat iemand ooit leergeld betaalt. De aannemer kreeg te maken met verzakkende funderingen en het duurde uiteindelijk tot november 1929 voor het keersluisje in werking kon worden gesteld. Als gebruikelijk in die dagen bestond de kern van de constructie uit gewapend beton. Dat was bekleed met keihard rood Zweeds graniet. Alles bij elkaar zag het sluis je er bij voltooiing uit als een bouwwerk dat voor eeuwen trou we dienst was bedoeld. In 2008 bleek ir. J. Arends van de Stich ting Historische Stuwen en Sluizen juist van dit graniet zeer gecharmeerd. De ingebruikstelling geschiedde zonder enig ceremonieel. Sindsdien duwde een telg van de familie Bijl elke avond de deuren met een lange staak dicht. De volgende dag draaide hij ze met een bolder weer open. Het was zwaar handwerk. De familie deed haar plicht tot 1960 toen het Hoogheemraadschap Delfland de sluis verving door een grote schuif met een elek tromotor, die met een druk op de knop bediend kon worden. In 1970 verviel de rol van de Poldervaart bij de waterhuishouding, zodat deze installatie buiten gebruik kon worden gesteld. Men zette de sluisdeuren en de schuif vast. Voor het overige werd alles aan het verval prijsgegeven. In later jaren werd er vlakbij Kandelaar een dam aangelegd. Het moest tot in de eenentwintigste eeuw duren voordat men de historische waarde van het zwaar vervallen keersluisje besefte. Dat gebeurde in kringen van de Poldervaartvereniging die zich ten doel stelt om te redden wat er te redden valt van de vooral in het laatste kwart van de vorige eeuw zwaar gemaltrai- 27

Musis | 2014 | | pagina 27