musis 12 16 MUSIS "Kunstzinnige vorming dreigt te verworden tot een spelletje" Henk Horsten aan het woord 4 Europan 12 maakt nieuws gierig naar het vervolg 8 HeavyLight met debuut album op weg naar de top Het welvaren van Holy Proeftuin Schravenlant 20 Keersluis bij Kandelaar in ere hersteld 26 Museum vondsten 30 mei 2014 jaargang 20 #5 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (AN BI) 8049 60057 Uitgever Stichting Musis Bestuur Jan Franken, Dick Jansen, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam 010 473 55 18 redactie@musis.info Hoofdredacteur Jeroen ter Brugge Redactie Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Rikkert Wijk, Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie/eindredactie Laurens Priester Ontwerp en opmaak Ad van der Kouwe, Manifesta minimaal 35,- (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer IBAN NL46ABNA0813379555 Musis is tot en met jaargang 18 (2012) opgenomen in de krantenbank van het Gemeentearchief Schiedam: schiedam.courant.nu Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij bet geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het culturele veld verandert. Als het niet is door terugtrekkende overheden, modern maecenaat, cultureel ondernemerschap en dergelijke dan wel door hoofdrolspelers die vertrekken en jonge kunste naars, vormgevers en muzikanten die juist hun intrede doen. Henk Horsten, die afscheid nam als directeur van de Vlaar- dingse Vrije Academie, behoort tot beide categorieën. Hij pakt zijn oude stiel als beeldend kunstenaar weer op. HeavyLight speelt de sterren van de hemel en dat al lang niet meer alleen in de Kroepoekfabriek. In Schiedam vooral aandacht voor architectuur. Het nieuwe Schravenlant richt de schijnwerpers op zich met een opvallende witte verschijning in de wijk Nieuwland, maar vooral ook door de cradle-to-cradlefilosofie die aan het ontwerp ten grondslag lag. Schiedam staat nog meer te wachten. In het kader van Europan bogen jonge ontwerpers zich op een veronachtzaamd stuk van de binnenstad, met veelbelovend resultaat. Nu nog doorpakken. Ook aandacht voor de waterhuishouding en meer specifiek voor de geschiedenis daarvan. De keersluis bij de Kandelaar, officieel op Rotterdams grondgebied maar in de harten van menig Kethellapper nog steeds tot hun domein (en dat van Musis) gerekend, is gerestaureerd. Niet gerestaureerd, maar gesloopt en uit het straatbeeld gewist, is het ooit impo sante dieselgemaal Van der Schalk. Museumvondsten bericht hier over en over de haringjagerij op de Noordzee. Museum Vlaardingen tenslotte staat letterlijk in de steigers en verwierf een prachtig achttiende-eeuws gegraveerd glas van de buiten plaats Holy. Foto omslag: Inzending Europan 'Complete Schiedam' van Michiel Van Driessche, Bart Pouw, Matteo Bettoni en Milena Zaklanovic

Musis | 2014 | | pagina 3