1 ^B|i| 9 1 a ■aaaaa Kunst en cultuur in Vlaardingen worden waar het de huisvesting betreft vaak behandeld als sloopnomade, stelt Horsten somber vast. "Er is nooit iets apart gebouwd voor de cultuur, cultuur moest altijd gehuisvest worden in bestaande gebouwen. Peter de Lange Foto's: Arie Wapenaar at had de man goed gezien. "Ik heb na de lts nooit meer een ketelpak aangetrokken," zegt Horsten. "Techniek lag me wel, maar andere dingen lagen me beter." Zijn werkgebieden wer den de beeldende kunst en de stedenbouw. Begin dit jaar zette Henk Horsten (1949) met zijn afscheid als directeur van de Vrije Academie in Vlaardingen een punt achter een leven van scheppen en ordenen. Ruim dertig jaar drukte hij een stempel op het culturele leven in zijn woonplaats, waar hij een opvallende verschijning werd, herkenbaar aan een hoed, een sigaartje en een gezwinde pas. Hij oogstte veel waardering om zijn kennis en inzet. En ook kritiek. Mensen die zijn bemoeienis minder op prijs stellen noemen hem een kriti sche zeikerd of lid van de smaakpolitie. Horsten bouwde die reputatie op met een carrière volgens ongewoon model. Na het mislukte avontuur in de garage streepte hij in Elseviers Beroepengids een paar bezigheden aan die hem wel leken. Bouwkunde onder andere. "Achter mijn ouderlijk huis aan de West-Kruiskade stond het Bouwcentrum. Op een dag meldde ik me aan de balie en vroeg of ze soms een tekenaar konden gebruiken. Op school had een docent wel eens gezegd dat ik het niet slecht zou doen als tekenaar op een bureau." Hij had geluk. Eén van de tekenaars was diezelfde week opge roepen voor militaire dienst. Henk kon de volgende dag begin nen. Zijn chef kreeg snel in de gaten dat de nieuweling talent had en haalde hem binnen het clubje dat in de avonduren op kantoor aan kunst deed. Soms werden er meisjes uitgenodigd voor sessies portrettekenen. Henks werk was zo geslaagd, dat zijn chef vroeg: Waarom ga je niet naar de kunstacademie? Daar had hij de vereiste papieren niet voor. Twee jaar lang volgde hij in de avonduren een opleiding algemene ontwikke ling. Met het certificaat op zak durfde hij de stap naar de aca demie wel aan. Zijn tekeningen deden de rest. Hij werd toege- voor het Hollandia laten. Waar komt zijn belangstelling voor beeldende kunst van daan? "Ik had een buurman die zondagsschilder was. Ik had als kind grote bewondering voor die man. Wat hij deed, vond ik heel aanstekelijk. Ik bewaar nog steeds een schilderskist met olieverf die ik van hem heb gekregen." Een tentoonstelling van 5

Musis | 2014 | | pagina 5