$0 I .4 A1,5 1 - I J M" »!S somber vast "Er is nooit iets apart gebouwd voor de cultuur, cultuur moest altijd gehuisvest worden in bestaande gebou wen. De Stadsgehoorzaal lijkt een uitzondering. Maar die is niet door de gemeente betaald, dat was een gift van de oliemaat schappijen." Hij spreekt nogmaals zijn teleurstelling uit over de huidige huisvesting van de Vrije Academie. Het is niet de huis vesting geworden waar vier maanden lang over is onderhan deld. De nieuwe instelling moet het uiteindelijk met ruim 500 m2 minder doen. Toen Henk Horsten in 1987 directeur werd van de Vrije Aca demie, was de kunstzinnige vorming nog springlevend. Een beleidsterrein waar eer mee viel in te leggen. Horsten begon zijn nieuwe baan met de verklaring dat hij niet enkel op de winkel zou passen. Hij ontwikkelde samen met anderen ook initiatieven buiten de muren van het Hoiiandiagebouw. Feitelijk kon er geen cultureel evenement plaatsvinden of de Vrije Aca demie was er bij betrokken. Het lijkt verbazingwekkend dat hij naast het drukke leven dat hij leidde, toch de tijd vond om zich aan zijn eigen kunst te wijden. Tussen 1965 en 1980 zat hij elke week een paar avon den op school. Overdag had hij zijn werk bij het Bouwcentrum en later bij Stad en Landschap, hij gaf les in kunstzinnige vor ming en was lid van diverse commissies en besturen. Omdat hij op het openbaar vervoer was aangewezen, kostten alleen al de verplaatsingen naar al die bezigheden zeeën van tijd. Hoe kon hij desondanks voldoende concentratie vinden om te schilde ren? "Ik verkeerde in de gelukkige omstandigheid dat ik het niet om den brode hoefde te doen," antwoordt hij. "Ik ben het vanaf de academie blijven doen, met ups en downs, maar altijd met enthousiasme. Ik ben in menig opzicht een redelijke chaoot, maar ik heb van nature de neiging te willen ordenen. Een rust punt vond ik in mijn werk. Ik had mijn meest vruchtbare perio den op momenten dat het menselijkerwijs niet kon omdat ik het heel druk had. Ik kon zo even ontsnappen aan de rest. Dat heeft therapeutisch gewerkt. Eigenlijk heb ik m'n hele leven kunstzinnige vorming bedreven met mezelf." De komende tijd wil hij de stapels archiefmateriaal die hij in de afgelopen 40 jaar verzamelde rangschikken voor een kro niek over het plaatselijke culturele leven. Voor Galerie Van B. heeft hij zojuist een overzichtstentoonstelling van zijn eigen werk samengesteld. De expositie duurt nog tot augustus. -4 Henk Horsten in zijn atelier.

Musis | 2014 | | pagina 7