KERSTFEEST 1973 Sj!Imoeiiec s tTCleine akkoordjes „Voor hen geen plaats in de herberg" Een nieuw horloge of een sieraad koopt U bij de vakman Vo!kskerstzang1973 OPEN HUIS SCHIEDAM" Dr. Wibautplein 15, Telefoon 70 69 05 Niet alles geplaatst Hotel De Wereld niet atgebroken STICHTING -H o o o o Onlangs zag ik een plaat waarop was afgebeeld een z.g. lompenkind. Een jongetje met een veel te grate pet op, en haveloze kleding, als men dat dan nog die naam mag geven. Schoeisel was er niet bij. Het jongetje stond bij een spoorbaan. Twee rails wekten de illusie of er een trein zou komen, die dat jongetje mee nam naar betere oorden. Waar kleding zou zijn, schoenen en eten. Tal van "beelden op de T V. en op menig affiche voor een of andere inzamelingsaktie, geven zulke hopeloze wrakken van kinderen te.zien. Er is voor hen geen plaats. Als kind al, vond ik deze regel uit de "Kerstgeschiedenis" het meest- schokkend. Voor Jozef en Maria was geen plaats in de herberg, geen onderkomen waar het kind kon worden geboren. Ik vind dit "wereldschokkend nieuws". Waar- om? Omdat vandaag de dag, dus na 2000 jaar, deze zin uit het kerstverhaal nog even aktueel is. Nog is er geen plaats voor millioe- nen aan de welverzrgde dis in de herberg en der westerse bescha- ving. Er. was geen plaats in de herberg geen plaats voor de waarheid, de gerechtigheid de barmhartigheid. Ook nu nog staan velen buiten. Kerstfeest 1973. Wij maken er met elkander een gezellig feest van. Wij zingen van vrede op aarde en engetjes die de nach-t doorbreng- en bij hun schapen. Wij gaan mis- schien nog naar de kerk, en luis- teren naar het aloude verhaal, of wij zetten radio en T.V. aan en de kerstromantiek komt in onze hui- zen. Maar veranderen wij ook wezenlijk? Verandert er in onze wereld zodanig iets dat men weer hoop krijgt? De autoloze zondag interessert ons wellicht meer dan dat wij het in- nerlijk als onze schuld ervaren dat er nog steeds geen plaats is voor een onschuldig kind. Wij delen nog steeds niet met hen die on- noemelijk te kort komen. Nog te veel plaatsen wij ons in het mid- delpunt en voelen wij ons niet werkelijk betrokken bij de mede- deling dat er, ook nu nog, geen plaats wordt ingeruimd voor het kind in de kribbe, het kind in lompen, het kind dat honger heeft. Er is macht, rijkdom, geweld, on- recht, oorlog en discriminatie. Oorlog was er in het midden-oos- ten, voor de zoveelste maal kwam het lang bestaande conflict tot een uitbarsting. Wij denken aan Chili, aan Griekenland, aan de olie boycot, aan de ongelijkheid tnssen de mensen en tussen de volken, en toch vieren wij kerstfeest. Ook nu. Is ef nog hoop? Is er ergens nog perspectief? Persoonlijk vind ik het ontzaglijk moeilijk, eerlijk kerstfeest te vie ren, als feest van licht en vrede. Omdat woorden niets veranderen, althans niet veel. De kerstgeschiedenis is mooi en lieflijk. En wij kunnen er tesamen dierbaar over spreken en zingen, maar veranderen wij erzelf we zenlijk door? En de wereld waarin wij wonen? Is het niet zo dat wij dit alles te- veel als van een afstand hebben gezien? Wij vinden het wel mooi, en in de loop der eeuwen zijn er talloze besohouwingen over ge- houden, hoe dit nu wel moet wor den verstaan, en hoe dat moet worden begrepen, maar het bleef allemaal aan de buitenkant. Misschien hebben wij teveel ons- zelf gezocht, ons eigen heil, waren wij te veel vervuld van onze eigen superioriteit, als kerk, als volk, als werelddeel. De ander was im- mers maar de andere, de mindere. Er was geen plaats in de herberg. Gelukkig was er nog de stal. Bij de dieren was wel plaats. Dit is het verschrikkelijke oordeel over ons mensen. Voor het kind, dat later genoemd wordt, het licht der wereld, was bij de mensen geen plaats. Wel bij de os en de ezel, en de eventueel nog andere aanwezige dieren in de stal. En ondanks al onze mooie woor den lijkt het er op dat het anno 1973 nog net zo is, als toen. Voor het kind is nog immer geen plaats. Vandaar dat het onder ons is, zoals het is. Het armoe-kind staat te wachten bij de rails, totdat de trein komt Maar zolang er voor de liefde, de blijdschap en de vrede, de naas- tenliefde en de igelijkwaardigheid geen plaats isverhuist het, kind naar de stalen blijven millioe- nen in de kou. Ook op kerstfeest 1973. capk. Ook dit jaar zal weer de inmid- dels traditioneel geworden Volks- kerstzang worden gehouden en wel in de St. Martinusker.k aan de Jan Damenstraat in Groenoord. Medewerking wordt verieend door het bejaardenkoor ,,Spalandia", Hervormd Kerkkoor .Groenoord", Hervormd Kerkkoor „Kethel", het Parochiekoor van de St. Martinus- paroohie „St. Jan Baptist", het jeugdkoor „Happy Generation" met aan het orgel C. Dubbeld. De muzikale leiding berust bij de Heer H. Rancuret, terwijl het Kerstevangelie door de Heer H. Roelfsema, burgemeester van Schiedam, zal worden voorgelezen Deze voor iedereen gratis toegan- kelijke avond wordt gehouden op zaterdag 22 december a.s. Aanvang 20.00 uur. Wij hadden dit maal zo'n grote toevloed van kopij te verwerken, dat wij niet alles in dit nummer konden opnemen. Zo moeten - helaas - een reportage van de in- gebruikneming van het orgel van de Laurenskerk te Rotterdam en nieuws van de schaakvereniging Groenoord tot een volgende u it- gave wachten. Red. Was Hotel ,,De Wereld" in Wage- ningen vroeger slechts bij enkelen bekend, doordat daar in 1945 (o.a. in aanwezigheid van Prins Bern- hard) de capitulatie van de Duit- sers in Nederlond werd getekend, kreeg het landelijke bekendheid. Er bestonden plannen dit gebouw te slopen, doch door talrijke pro- testen is nu besloten het gebouw te behouden. Een dezer dagen hebben Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan het behoud van dit historische gebouw gegeven. Hiermede is ook de expositie van belangrijke documenten en foto's in vermeld gebouw gered. Nu het Sinterklaasfeest arhter de rug is, komt alle aandacht vrij voor Kerstmis. En U herinnert zich beslist nog de eerste Kerst-Inn, die wij in Schiedam mochten organiseren, verleden jaar. Het is een groot succes geworden en nu is het dus zover, dat wij weer alle hulp van U nodig hebben om te zorgen, dat het dit jaar nog fijner en nog beter wordt dan het geweest is. We zullen dit jaar veel, erg veel vrije dagen hebben. Sommigen van U zelfs van zaterdag voor de Kerst tot en met Nieuwjaar. Dus vrij van het ene jaar in het andere Nu met de benzinebeperking en het dus moeilijker weg kun nen komen, zullen velen in Schie dam blijven. En waar kunt U dan beter heen gaan dan naar de "Kerst - Inn in het dienstencentrum "de 4 mo- lens". Beide Kerstdagen kunt U daar terecht vanaf half 11 's mor gans. Ieder kan daar wat van zijn gading vinden. Niemand hoeft thuis te blijven zitten kniezen. In "de 4 rnolens" vindt U zang, mu- ziek, film, toneel. U kunt er wat maken met Uw handen, U kunt er lezen, U kunt een spelletje doen of gezellig een praatje maken met iedereen. Van te voren kunt U een koffie- maaltijd bestellen; U kunt een hroodje eten of soep. Een lekker kopje thee of koffie of een drank- je gebruiken. Dit kan allemaal. We hebben echter wel veel men- sen nodig, die ons dit alles moge- lijk helpen maken. Steunt U ons dus met Uw geld of andere gaven. Komt U ons per soonlijk helpen; dat kan in de creche, in de keuken, als gast- vrouw heer, bij de technische dienst. U ziet het, hulp is welkom op elk gebied. U kunt zich opgeven per brief of per telefoon en wel bij mevrouw G. van Mansum, Burg, Knappert- laan 245a tel. 26 36 33. Graag om 6 uur s'avondss Mogen we op een vlugge reaetie van Uw kant rekenen? Dan alvast bedankt voor de hulp die U gaat geven. U zult door Uw hulp merken, dat Uw Kerstdagen prettiger en fijner dan ooit tevo- ren zullen zijn! Vh V T3 )H Tarief: Iedier woord of leesteken 4 10 ct. Brieven onder nummer 1 gulden extra. Lndien niet vooraf betaald, incassokosten 1,50. Het maximum aan tal regels is bepaald op 15. Akkoordjes kunnen worden opgegeven bij Fa. J. Hipke - P. Pons - „De Favoriet" F. J. Elderhorst - Slijterij - Wijnhandel „Chandon". De Spaarbank anno 1820 Voor Uw vakantie- en zakenreizen. TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op geven bij: Slijterij-Wijnh. 'Chandon', Schied.weg 41c. DE Spaarbank anno 1820 bijkant. Populierenlaan 5 nu ook 's-middags geopend van 14.00 - 16.00 uur. Ervaren onderwijzer met wiskundebevoegdheid geeft bijles. Corn, van Zantenplein 127. De Spaarbank anno 1820 De echte GEZINSBANK. De Spaarbank anno 1820 Voor Uw reisverzekering en deviezen. Pedicure - Manicure Schoonheidsspecialiste Mej. M. Maliepaard, tel. 70 24 10. Bachplein 444, Schiedam - Groenoord. Opgave nieuwe leden Wijkvereniging Groenoord tel. 7010 65 of Postbus 410. Kosten sltchts 1.50 p.mnd. Benzinebesparing. Ik rijd dagelijks Schiedam - Voor- burg v.v. Welke automo- bilisten willen met mij een poule vormen? Lansbergen, telef. 71 00 17. Aardige ATTENTIE bij al le bij ons bestelde geboor- te-, verlovings-, huwe- lijks- en visitekaarten. Verkoop dagelijks van 9.00 - 21.00 uur. Drukkerij ,De MAGNEET' Rotterdamsedijk 279 - 281 Schiedam - Telef. 26 86 66 TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op geven bij: F. J. Elderhorst, De Spaarbank anno 1820 Voor hypotheken zonder afsluitprovisie. De Spaarbank anno 1820 Met o.m. 2 vestigingen in Schiedam-Noord. Louis Zimmermannplein hoek P. van Anrooylaan Populierenlaan 5. TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op geven bij: „De Favoriet", Winkelcentr. „De Ketel". De Spaarbank anno 1820 Voor al Uw verzekeringen Losse centen zijn lastig en haast niets meer waard. De centenaktie heeft ze graag en weet er wel weg mee. Voor bejaarden, invaliden, alleen- staanden, zieken, enz. enz Bel. 7010 65 en ze worden even gehaald. Heeft U ideeen om de leefbaarheid in Schiedam- Noord te verbeteren. Stuur ze naar de Wijkvereniging. Postbus 410 - Schiedam. Zij worden graag voor U uitgewerkt. TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op geven bij: HIPKE Winkelcentr. „De Ketel". De Spaarbank anno 1820 Voor Zilvervlootsparen voor de jeugd, leeftijd tussen 15 en 21 jaar. De Spaarbank anno 1820 bijkant. Populierenlaan 5 nu ook 's-middags geopend van 14.00 - 16.00 uur. TE KOOP aangeboden mooie wandelwagen t.e.a. bod. Sibeliusplein 33. De Spaarbank anno 1820 Voor Uw salarisrekening. Ook donderdag-avond ge opend van 18.30-20.00 uur. Voor slechts 10 cent per woord zetten wij uw ad- vertentie voor koop of ver koop en komt deze adver- tentie onder de ogen van haast 20.000 mensen. Is dat te duur? Probeer het een3, succes verzekerd. De Spaarbank anno 1820 Voor termijnrekening met TOPRENTE. TE KOOP aangeboden klein gasfornuis 2y2 pit. Hoog 80, diep 40, breed 50. Na 7 uur telefoon 70 10 23.

Noorder Akkoorden | 1973 | | pagina 5