(djuweliet (^Soot Een vruchtbaar negentienvierenzeventig Ingezonden Een nieuw horloge of een sieraad koopt U bij de vakman Verhoging service - en stookkesten woningen in Groenoord Wie niet weet waar 'ie het beste en goedkoopste kan kopen, leest beslist geen NOORDER AKKOORDEN Slagerijen dicht Dr. Wibautplein 15, Telefoon 70 69 05 Eigen gezicht Ontstaan S S.S.N. Dit zal voor het binnengekomen kopergeld het laatste staatje over 1973 zijn. Daar dit nummer op de 3de dag van het nieuwe jaar ver- schijnt, wensen wij U een heel voorspoedig en gezegend 1974 toe. In de afgelopen 14 dagen kwarn er weer de nodige hoeveel-heid kopergeld binnen o.a. van: De Heer V., Schubertplein 200 Mevr. S., Toon Verheystraat 200 Mevr. K., Bart Verhallenplein 92 Dames J., Jac. Urlusplein 1000 Mevr. H., Dirk Schaferplein 280 Mevr. W., Joh. Straussplein 472 Mevr. B., Molensingel 250 Mevr. v. B., Huize 'Spaland' 439 Mevr. S., Toon Verheystraat 300 De Heer V., L. Zimmermanpl. 167 Mevr. K., Griegplein 500 Mevr. Y., Griegplein 265 Mevr. S., Joh. Straussplein 625 Mevr. G., Valeriusstraat 265 Dr. Sauerschool klas la, lb, 2, 5a, 5b en 6 1739 Mevr. O., v. Beethovenplein 627 Mevr. B., Lisztplein 184 Mevr. de B., Puccinistraat 560 Mevr. B., Lisztplein 302 Totaal 8467 Allen heel hartelijk dank daarvoor Kerstmis is weer achter de rug. Zij die niet naar het Kerstfeest van de Wijkvereniging konden gaan en thuiszittend waren, kre- gen van Mevr. v. d. Luoht en on- dergetekende persoonlijk hun Kerstgave in de vorm van een Kerststol of bout thuisbezorgd. Dit hebben wij dank zij onze cen- ten-aktie kunnen doen. 62 mensen konden wij zodoende gelukkig maken. Hartelijk dank aan Mevr. de H. die zo spontaan bereid was mij te rijden en ibij het bezorgen te helpen. Het was dit jaar on- doenlij-k dit te voet af te leggen. Vorig jaar waren het er 28, nu had ik er persoonlijk 45. Dat het zeer op prijs gesteld werd door de mensen, bleek wel uit hun re- actie. Dit alles dank zij Uw giften. Ik hoop en vertrouw dat zij die zo trouw meespaarden door blijven gaan en zij die het nog niet deden er in 1974 mee guan baginnen. Laat ik nog even bij de Kerst blijven en dan de tolk zijn van al de mensen die verrast werden met een Kerstgave van de Mgr. Bekkersschool, door de kinderen klein en groot persoonlijk aan hen overhandigd. Het blijft ieder jaar weer opnieuw een geweldige en ontroerende verrassing voor velen die overal buiten staan en nooit iets krijgen. Om zulks van kinderen, die ook tekeningen erbij hadden gemaakt, in ontvangst te nemen, is op -zichzelf al een feest. Vanzelfsprekend wil ik ook de ouders hierbij betrekken en hen namens hen, heel hartelijk dan- ken en zeker het onderwijzend personeel die ontzettend veel moeite en tijd daaraan besteed hebben. Ook zij hebben hun steen- tje bijgedragen om Kerstmis voor deze mensen tot iets moois te ma ken. In het volgend nummer krijgt U een verslag van onze eenten-aktie wat er in 1973 door de spaarders bijeengebracht werd. Nogmaals alien hartelijk dank. Mevr. de Jager. Per 1 januari zijn een groot aantal bewoners in de wijk Groenoord „verblijd" met verhoging van ser vice- en/of stookkosten. Evenals vorig jaar is door de Gemeentelijke Woningdienst on- derzocht in hoeverre aan huurders van gemeentewoningen de bere- kende servicekosten toereikend zijn om de verhoogde kosten te dekken. In zeer veel gevallen bleek dat een verhoging van ge- noemde kosten noodzakelijk was. Vooral in verband met de sterk gestegen prijzen van huisbrand- olie (met 170%!) was het nodig in sommige gevallen een verhoging van 25.— p.m. toe te passen. De bewoners van de betreffende 1092 woningen in Groenoord zijn reeds voor Kerstmis door middel van een circulaire van een en ander op de hoogte gebracht. J.v. S. Mag ik nog even inhaken op Uw artikeltje in Noorder Akkoorden van 28 november j.l. „Naambordje gevraagd". Dezelfde moeilijkheid doet zich voor bij het Albert van Raalteplein. De eerste toegangs- weg is een voetpad tegenover de inrit van „Spaland". Als daar een naambordje werd aangebracht, zouden de mensen niet meer zo- veel moeite hebben het plein te vinden. Bovendien begrepen ze dan gemakkelijker dat ons flat- gebouw waarvan de ingang aan de Wm. Andriessenlaan ligt, niet- temin behoort tot het Alb. van Raalteplein. Met vriendelijke groeten, W.B.R. Naschrift Redaktie. Ja, ook in Uw geval is het - zoals bijna overal in Groenoord - een waar doolhof. Misschien wil de gemeente eens overdenken, dat niet alleen ervaren „puzzlerijders" de wijk bezoeken. Ronduit bespottelijk vond ik het, dat op maandag 24 december j.l. in Schiedam geen enkele slagerij geopend was. We moesten op za- terdag dus maar eventjes vier dagen vlees in huis zien te halen en dat nog met die extra feest- dagen! Of wordt er gedacht dat iedereen maar een hele grote ijs- kast in huis heeft of een vrieskist? In Rotterdam waren de slagerijen wel open en heeft men daar blijk- baar meer begrip voor de moei- lijkheden van een huisvrouw. Met dank voor de plaatsing. Mevr. A. A. (Publieatie van Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam - Noord). Er is in de afgelopen jar en een ontwikkeling te constateren geweest rond de activiteiten in Schiedam-Noord. Het verleden kenmerkte zich vooral door activiteiten op recreatief en sociaal terrein. Met name vanuit de wijkvereniging, maar ook vanuit de kerken werden activi teiten georganiseerd voor bejaarden, jongeren, invaliden, enz. en m.b.t. bezigheden als kiaverjassen, schaken, fotograferen, toneel e.d. Deze bezigheden zijn, hoe nood zakelijk ook in deze met facili- teiten karig bedeelde wijk, toch slechts een werken aan de marge. De ontwikkeling van de afgelopen jaren bleek uit andere en meer structureel gerichte activiteiten. Misschien is dit laatste niet het juiste woord, het gaat meer om een beweging, een aantal pogin- gen om nog niet concreet ver- woorde ideeen te realiseren: de bomenplantacties, de glasacties, behoud raadhuis Kethel, de actie Noord-Ierland,het ontstaan van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord, om enkele van de meest in het oog vallende te noemen. Tegelijkertijd hebben de betrokken organisaties zich be- zonnen op de richting die men uit- wil. Het is nog wat algemeen en de verdere uitwerking zal vooral afhangen van de concrete ontwik keling, uw medewerking en de hulp van beroepskrachten. Het komt erop neer dat Schie dam-Noord een wijk met een dui- delijk eigen gezicht moet worden, niet terwille van het isolement, maar gewoon omdat een wijk zon- der een eigen gezicht, een eigen aangepaste structuur en een dui delijk centraal punt, niets is. Haast iedere denkbare concrete maatregel ter verbetering van de infrastructuur in Noord is tot nu toe achterwege gelaten en terecht beschouwt men Noord wel als het stiefkind van het Schiedamse ge meentelijke beleid. Het opstapelen van mensen (de Z-flats b.v. kwamen vanwege de rentabiliteit i.p.v. de oorspronke- lijk geplande laagbouw) zonder enige aandacht voor een pakket voorzieningen dat bij zo'n opsta- peling hoort als winkels, centrale accomodaties (ontmoetingscen- trum b.v.), speelplaatsen, groen e.d. is haast een achterhaald ver- schijnsel geworden. In Noord kunt u evenwel de voortzetting van de realisering van zo'n achterhaald plan nog dagelijks aanschouwen. Dit komt des te markwaardiger over nu de ontvolking van de bin- nenstad zich versneld voortzet met als resultaat dat binnen en kele jar-en een der-de van de Schiedamse bevolking in Noord zal wonen. Nieuwbouwplannen voor de binnenstad kunnen als prestigeproject enige betekenis hebben, welke dat dan ook zijn moge, zij betekenen absoluut niets voor de verbetering van de leef- baarheid in de woonwijken van Schiedam, nodh de oude, noch de nieuwe. Het is daarom ook niet acceptabel dat de hele gemeen- schap zioh beperkingen zal moe- ten opleggen voor dit prestige- project buiten de woon-kernen. Met name vanuit Noord is op deze grond bezwaar gemaakt te- gen de binnenstadsplannen. Een eigen gezicht betekent een duidelijk gericht beleid vanuit de overheid en de politieke partijen. Dat daar tot nu toe bijna alles aan ontbreekt is niemand onbekend. Met de verkiezingen in het voor- uitzicht is de jacht naar de gunst van de kiezers weer geopend. U zult dit ongetwijfeld binnen'kort merken. Als berei'kt kan worden dat de jagers zich na de prijs- schieting niet vergenoegd met een lauwerkrans ge-tooid in hun bas tion zullen terugtrekken, maar de moed en interesse zouden kunnen opbrengen om enige blijvende aandacht aan Noord te besteden, zou het komend jaar al vrucht baar zijn. Ook op andere wijze kan het een vruchtbaar jaar worden. In het voorafgaande constateerde ik dat er in de afgelopen jaren ontwik- kelingen zijn geweest m.b.t. de in Noord ontwikkelde activiteiten. Als een daarvan werd het ontstaan van de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord genoemd vLaat ik er nu mee volstaan te zeggen dat in deze Stichting, aan- geduid als de S.S.S.N., een aantal instellingen en verenigingen sa- menwerken om gericht datgene te bereiken wat hiervoor werd aangeduid en wellicht omschreven kan worden als het scheppen van een zo leefbaar mogelijke woon- omgeving. Dit zal niet gebeuren volgens de lijnen die de S.S.S.N. zelf uitzet, niet volgens opdrach- ten van gemeente of centrale overheid, niet vanuit de afhan- kelijkheid van een federatie of welke organisatie dan ook, maar volgens de wensen en verlangens van de bewoners van Noord, van U. Uitgaande van uw wensen zal de S.S.S.N. zich een weg zoeken tussen de veelheid van organisa ties en zich een houding bepalen tegenover overheid en bestuur. Er zal daarbij gewaakt moeten worden voor aanvallen die gericht zijn op beperkingen van moge- lijkheden en slagkracht en op in- kapseling. Absolute onafhanke- lijkheid van wie dan ook is de enige voorwaarde waarop de S.S.S.N. haar taak zal kunnen waarmaken. Het is geen abstracte hulp die de S.S.S.N. u of de club, de vereni- ging of de werkgroep waarin u georganiseerd bent kan bieden. Het is ook geen hulp in de zin van overname van uw activitei ten, verre van dat, u zult het zeif moeten blijven of gaan doen. Wat wij u kunnen bieden is hulp in de vorm van organisatie, admi nistrate e.d. Wij zullen soms ook bepaalde ontwikkelingen stimu- leren of activiteiten opzetten of bij elkaar brengen, maar alleen als dat vanuit een duidelijk ge- constateerde -behoefte nodig blijkt en op een wijze die in overleg met u zal worden bepaald. In een aantal gevallen zult u al leen maar een beroep doen op onze rechtpersoon vanwege moge lijke aansprakelijkheid, WA-ver- zekering of wat dan ook. Bijna alles is mogelijk. Het zal u duidelijk zijn dat het bestuur van de S.S.S.N. dit niet alleen kan doen al was het alleen maar vanwege de zo nodige con- tinu'iteit. Het zal u daarom wel- lidht een genoegen zijn te verne- men dat de S.S.S.N. vanaf medio januari voor -deze werkzaamheden de ibeschikking zal hebben over een full-time opbouwwerker. In de volgende Noorder Akkoor den zal hierop nog nader worden teruggekomen. Wij zullen er met zijn alien aan moeten werken dat aan het eind van dit jaar, als de balans zal worden opgemaakt, we bij ons zelf moeten constateren dat we een eind op de goede weg zijn. Wij bieden u ons apparaat aan, het woord is vender aan u. Namens de in de S.S.S.N. samen- werkende organisaties wens ik u in deze zin een vruchtbaar negen tienvierenzeventig. J. W. J. Roelands, voorzitter S.S.S.N.

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 9