Koken met minder energie G.J.J. Ponje Spovllt tiis IS it man „POOLEN" van Autoritten Aansprakelijkheid vereniging GROENOORD Bouw woningen in Woudhoek aan banden? Ruilbeurs in Schiedam ZET EEN BOOM OP 65 67 00 Bezorger Noorder Akkoorden in »Bijdorp« gevraagd VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is het voordellgsl en meest vertrouwde adres toch allijd Delflandseweg 250 SCHIEDAM - Tel. 704014 Voelbal Zaalsporten voor al uw sportarMkelen Oranjetiraai 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton Hockey Het Bureau Voorlichting Schade- verzekering te den Haag deelde ons mede; Met het oog op de benzine-distri- butie worden door vele automobi- listen plannen gemaakt voor een gecombineerd gebruik van perso- nen-auto's, met name in het woon.- werk-verkeer. Daarbij is de vraag gerezen, of een dergelijke ,,poo- ling" van autoritten problemen met de autoverzekering kan op- leveren. De Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren (NVVA) deelt naar aanleiding hiervan het volgende mede. In het algemeen is het zo, dat de w.a.-verzekering, die iedere auto- mobilist verplicht is te sluiten, niet alleen dekking geeft voor de aansprakelijkheid tegenover slaehtoffers buiten de auto, maar ook tegenover de inzittenden (meestal met uitzondering van echtgenote en kinderen). Vele polissen kennen echter de bepaling, dat de aanspakelijkheid van de bestuurder tegenover de inzittenden niet gedekt is als deze betalende passagiers zijn. Bij de verschillende vormen van „pooling" van aptoritten kan er sprake zijn van een betaling, hetzij direct, hetzij indirect. Immers, men ibetaalt gemeenschappelijk de benzine, verrekent gemeen schappelijk de verreden kilome ters of men betaalt terug „in na- tura" in de vorm van een rit in de eigen auto. Verzekeraars nemen irl dit opzicht een soepel standpunt in en wel in dier voege, dat -voor het vervoer met personenauto's in het alge meen de aansprakelijkheid tegen over de inzittenden is gedekt, ook al is er sprake van een vorm van betaling zoals hierboven omsbhre- ven. M.a.w. de verzekeraars be- schouwen de aansprakelijkheid tegenover de inzittenden gedekt, ook wanneer een aantal personen- auto-bezitters met elkaar „poolt" om benzine te besparen. Daarbij moet echter worden be- dacht, dat de dekking van de w.a.- verzekering alleen geldt wanneer er sprake is van wettelijke aan spakelijkheid van de bestuurder, van schuld of nalatigheid dus. Er kunnen zich in het verkeer echter talloze situaties voordoen waarbij een inzittende van een auto schade lijdt zonder dat er sprake is van schuld of nalatigheid van de bestuurder. Om deze reden verdient het aan- beveling, dat automobilisten die een pool vormen, hun verzeke- ringsdekking uitbreiden met een ongevallen- of schadeverzekering voor inzittenden. Deze verzekeringen gaganderen uitkeringen aan de inzittenden, geheel los van de vraag of de be stuurder, of wie dan ook, schuld heeft aan het ongeval. Als iemand een ongeval overkomt als inzit tende van een auto, of terwijl hij in- of uitstapt, zal de verzekering een uitkering geven. Deze verze- keringsvorm is heel gangbaar en wordt door de bestuurder ook vaak gesloten met het oog op meerijdende echtgenote, eigen kinderen, relaties of vrienden. Het nieuwe jaar werd door de schaakvereniging Groenoord inge- zet in een vreemde omgeving. Een mankement aan de verwarmings- installatie van de vertrouwde boerderij „Landvreugd" deed de schakers uitwijken naar 'De Rank waar het traditionele oliebollen- toernooi werd gehouden. De sfeer was als vanouds en er werd met igroot enthousiasme ge- streden om de eer en een van de vele prijzen. Het toernooi werd gewonnen door dhr. A. de Groot, dicht op de hielen gezeten door de heron Reismann en F. de Groot die resp. tweede en derde werden. Dat de schakers konden terugzien op een geslaagde avond was in grote mate te danken aan de heer en mevrouw Zwart die een forse hoeveelheid oliebollen van sublie- me kwaliteit hadden gebakken. Op een uitzondering na zijn alle beslissingen in de eerste helft van de interne competitie gevallen. Van groep I zullen de spelers 1 t.m. 6 strijden om het clubkam- pioenschap. De nummers 7 t.m. 12 vormen* met de nummers 1 t.m. 6 van groep II een nieuwe groep, terwijl dezelfde procedure wordt toegepast voor de groepen II en III De eindstanden. Groep I. 1. J. Reismann ll-8i/2 2. J. Rusch 11-8 3. A. de Groot 11-6 4. W. van Mullem 11-6 5. G. Vermeul 11-6 6. D. v. d. Veen ll-5i/2 7. M. Fick - 10-5 8. J. Schaeben 11-5 9. J. Schoonderwoerd 11-5 10. F. de Groot 11-41/2 11. J. Zwart 10-3 12. J. van Troost 11-21/2 Groep II. 1. H. Keetbaas 11-91/2 2. E. van der Steeg 11-9 3. J. Huijzer 11-7 4. B. van Wijngaarden 10-51/2 5. M. Buckers 11-51/2 6. J. Meeder 10-5 7. R. Helsinger H-41/2 8. C. Groeneveld II-41/2 9. M. van Soest IO-31/2 10. P. Bouts 11-31/2 11. A. Eenhuieen 9-3 12. A. van Mastrigt IO-21/2 Groep III. 1. C. Slagmolen jr. II-91/2 2. L. Mulder IO-71/2 3. J. v. d. Dool 11-7 4. A. Schilte 9-7 5. J. Beech H-61/2 6. A. Langewis H-61/2 7. P. Steenbergen 11-6 8. G. Onverwacht 10-5 9. J. van Buitenen 7-41/2 10. C. Slagmolen sr. 10-41/2 11. N. van Seters 9-4 12. V. Andjelkovic IO-31/2 13. A. v. d. Ster U-3 14. J. M. v. d. Dool 9-2% 15. R. Huseljic 11-2 16. J. Renskers 9-1 Mededelingen van huishoudelijke aard. De wedstrijdleider voor de interne competitie, de heer J. van Troost is voor geruime tijd verhinderd zijn functie te vervullen. Tot na- der order wordt hij vervangen door de heer F. H. de Groot, die te bereiken is onder telefoonnum- mer 70 47 04. We moeten zuinig zijn met ener gie. Nu ons dit gevraagd wordt gaan we ons afvragen of we wer- kelijk energie verspillen. Hebt u daarbij wel eens aan koken gedacht? Ook daarbij kunt u energie be sparen, zonder direkt met een hooikist te gaan werken. Zo kookt u energiebewust - steek het gas of de plaat niet vroeger aan dan nodig is. - heeft u een aansteekbrander, zet die dan op „klein". - gebruik de juiste pannen op de juiste pit of plaat. Bij een grote kookbrander hoort een pan met een bodem van tenminste 20 cm doorsnee. - laat de vlammen niet om de pan spelen, er gaat veel warmte (energie) door verloren. Juist de uiteinden van de vlammen hebben de hoogste temperatuur. - kook aardappelen en groente met weinig water, u bespaart daarmee een lange aanwarm- tijd energieverlies. Bovendien blijven de voedingsstoffen op die manier beter behouden. Zet groentesoorten die veel 1 vocht loslaten, zoals andijvie, spinazie, postelein en stoofsla op met aanhangend water. - leg een goed sluitend deksel op de pan, daarmee houdt u de warmte in de pan. - breng wat u koken wilt vlug aan de kook en temper daarna de warmte. Van hard koken wordt het eten niet sneller gaar. Een vlam op zijn kleinst gebruikt slehts 1/6 van de voile vlam! - sohakel, bij elektrisch koken, tijdig de plaat uit en benut de warmte die de plaat daarna nog geeft. - kook aardappelen en groente niet langer dan nodig is om ze gaar te laten worden; 20 a 30 minuten is meestal voldoende. - ga aan tafel als het eten klaar is warm houden kost energie en geeft bovendien vitamineverlies - moet u toeh lets warm houden, gebruik dan een stapelring, waarmee u de pannen stevig op elkaar kunt zetten. - hebt u een hogedrukpan, ge bruik die dan in ieder geval voor gerechten met een lange berei- dingstijd, zoals bouillon trekken runderlappen stoven, erwten- soep e.d. Ook voor aardappelen en vaste groentesoorten kan hij dienst doen. - gebruik alleen een asbest of me- talen plaatje als de vlam geheel getemperd is. - doe de afzuigkap of ventilator alleen aan, als het werkelijk nodig is en vergeet niet hem weer uit te doen, zodra u klaar bent in de keuken. -_ houd branders en kookplaten goed schoon. - verwijder ketelsteen uit de watefketel door die uit te koken met azijn of wijnsteenzuur. - kook geen liter water voor een kopje koffie of thee. - verwarm de oven niet langer voor dan strikt noodzakelijk is. - verwarm een gril voor met ge sloten ovendeur. In sommige ovens kunt u met gesloten oven deur grilleren. Dit staat in de bijbehorende gebruiksaanwij- zing. Grilleren met gesloten deur betekent een kortere be- reidingstijd, dus energiebespa- ring. In een van de begrotingsvergade- rinjgen die vorige week werd ge houden, werden er van diverse zijden felle aanvallen gedaan op wethouder Colle. Mr. van Kinderen vond dat het beter was de woningbouw in Woudhoek voorlopig te laten rus- ten en wat meer te doen aan het opknappen van oudere woningen. We willen ons in dat debat niet mengen, maar voor de zoveelste keer blijkt dat Schiedam-Noord d'r maar weer eens aan moet ge- loven. Noodzakelijke bezuinigin- gen, best maar waarom moet dat. zo dikwijls via onze wijk gaan? We hebben er in vorige ar- tikelen al zo vele malen op ge- wezen, noodzakelijke winkels ont- breken, wegen worden niet of on- voldoende afgemaakt. En nu is dan wellicht „Woudhoek" aan de beurt om er als een onafgewerkt gebied bij te liggen. Wordt er soms gedacht dat men op deze manier boven de 80.000 inwoners komt? Volgens ons; vergeet het maar J. v. S Of zaterdag 19 januari a.s. orga- niseert de Ned. Ver. „De Verza- melaar", afd. Rotterdam een grote ruilbeurs in Gebouw ARCADE", Lange Haven 71 te Schiedam. Men kan o.m. terecht voor siga- renbandjes en suikerzakjes. De ruilbeurs begint om 11.00 uur en eindigt om 17.00 uur. - GIRO BOOMPLANTAKTIE Zoals reeds eerder is vermeld, wordt ons blad gedurende enkele maanden ook in „Bijdorp" ver- spreid. De verspreiding van ons blad geeft nu - blijkens een op- roep in „Bijdorp Nieuws" - wat moeilijkheden. Wij willen de oproep gaarne on- dersteunen en verzoeken diegene die voor de verspreiding in „Bij- dorp" interesse hebben zich in verbinding te stellen met de heer E. Blaauw, Schietbaanstraat 2-a. 't Is niet veel werk en 't geeft nog een redelijke bijverdienste ook AGENDA: Concerten op het nieuwe Hoofdorgel van de Grote- of St. Laurenskerk te Rotterdam. Maandag 28 januari - Anton Heiler (Wenen). 11 februari - Gustav Leonhardt. 21 februari - Ewald Kooiman (Amsterdam). Aanvang 20.15 uur. - Toegangsprijs 2.50 per pers.

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 11