IS JT1 0 IS 0/;uweliez ^oot rl] Gezondheidszorg Kethel - Groenoord a o o o van de bestuurstafel geboorteonderzoek bij zuigelingen EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN wat is gezondheidszorg ^Heeft U de advertenties"^ I op de andere pagina's I al gezien j^het is de moeite waardlj Maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur v.m.: zaterdag en zondag 8.00 - 8.30 uur v.m.: Kursussen (prae-natale en post-natale gymnastiek, gymnastiek voor be- jaarden, moeder- en kleuterkursussen) inlichtingen bij Mevr. M. C. van Pelt, Meeuwensingel 78. telefoon 70 38 20. Gezondheidszorg Kethel-Groenoord Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoord nr. 17, SCHIEDAM. Redaktie: Meeuwensingel 74, telefoon 70 28 54. V H3 IH Vh O In vervolg op mijn vorig stukje kan ik nog melding rnaken van het bezoek, dat de onlangs aange- stelde opbouwwerkster, Mw. Bot, bracht om met het dagelijks be- stuur, de medische adviseurs en de verpleegkundigen kennis te maken. Naar mijn indruk heeft Mw. Bot de besprekingen van die avond met grote belangstelling gevolgd met als resultant, dat zij aan het eind van de vergadering verklaarde, die kennismaking bij- zonder op prijs te stellen. Van de bestuurszijde kan worden gezegd, dat haar belangstelling voor ons werk in hoge mate werd gewaardeerd. Dat contact moet o.i. worden bestendigd, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat de taken van Gezondheidszorg en Samen- levingsopbouw in ons woongebied vaak verweven zijn, waardoor een nauwe samenwerking igeboden is. Het bestuur heeft zich beraden over uitbreiding van het aantal bestuursleden ook met het oog op het vprtrek naar elders van Mevr. van Gils-Bodde. Intussen is een 5-tal belangstellenden bena- derd, waarmee door het dagelijks bestuur een bespreking is gehou- den. Wij hopen U te zijner tijd een voorstel te kunnen doen voor een aantal kandidaat-bestuursleden, die bereid zijn hun schouders te zetten onder het werk van de Ge zondheidszorg in ons woongebied. Het is verheugend, dat er belang stelling bestaat en dat er bereid- heid is daadwerkelijk mee te wer- ken. seer. Binds kort krijgen de moeders van negen maanden oude zuigelingen in Kethel een oproepkaartje van de kruisvereniging voor een spe- ciaal gehoortestje van hun kindje. De meeste moeders reageren hier- op en kornen inderdaad, maar soms blijven ze weg bijvoorbeeld omdat ze bij zichzelf denken; „Ik weet wel zeker dat hij goed hoort." Er is een kleine kans dat deze laatste moeders zich over en- kele jaren ongerust zullen maken omdat hun kind niet gaat praten, of anders reageert dan andere kinderen. Tien jaar geleden onderzochten we het gehoor van kinderen alleen met behulp van de audiometer, een instrument dat wel bekend is van de schoolarts. Hierbij laten Onze laatste BONTMANTELS bonthoeden, krawattes, colliers kunt U nu kopen ver beneden de normale waarde Bij v. van 575.- nu tegeef slechts f 225.-; bijv. van f 985.- nu tegeef slechts S 450.-, enz. Zo goedkoop kocht U nooit 'n bontmantel! Zie de eta- lages en U zult zeggen: dat is haast voor niets. 3 jaar garantie. Kredietservice zeer soepel mo gelijk. Dit kan alleen: De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland: DE BONTKONING, Hoogstraat 97, Rotterdam-C, telefoon 010-117.117. Als extra service gratis reizen voor U, daar bij koop reisgeld voor 2 personen (ook benzine auto) wordt terugbetaald. Vrijdagsavonds tot 9 u. geopend. Groot parkeerterrein voor zaak. we het kind door een koptelefoon een toon horen en het kind moet laten merken of het lets hoort. Deze methode is alleen geschikt voor kinderen ouder dan drie jaar. Voor de taal en spraak ont- wikkeling van het kind zijn we dan al te laat. Een aohterstand, op drie-jarige leeftijd ontdekt haalt het kind nooit helemaal meer in. Het echtpaar EWING (Engeland) heeft veel onderzoek bij zuigelin gen verricht. Zij ontdekten dat kinderen met ongeveer zeven maanden reageren op geluid door zich om te draaien naar dat geluid maar alleen als dit voor het kind vertrouwd is, bijvoorbeeld ram- melaar, bordjes en kopjes, de menselijke stem. Hieruit is onze test, dan ook Ewingtest genoemd, voortgekomen en we gebruiken ook de rammelaar, kop en lepel- tje en de stem. Het leuke van het onderzoek voor de wijkverpleeg- ster en de bureauarts is dat ze het kind nu eens niet bloot voorgelegd krijgen, maar aangekleed rustig bij moeder op schoot zittend. Twee personen voeren deze test uit, de een zit voor moeder en kind en leidt de aandacht van het kind af met blokken, de ander maakt een geluid achter moeder en kind. Het kind moet op het geluid reageren door zioh om te draaien. Het is duddelijk dat deze gevoelige test uitgevoerd moet worden in een zo goed mogelijk geluidgeisoleerde kamer. Het kindje mag degene, die de geluiden maakt ook niet zien be- wegen, dus spiegelende wanden moeten afgedekt worden. Als een kindje niet reageert kan het in mindere of meerdere mate doof zijn, maar ook kan. het niet reageren een andere oorzaak heb- ben, bijvoorbeeld slaperigheid, verkoudheid etc. D aarom wordt bij niet reageren de test na een maand herhaald. Ook na de her- Dr. Wibautplein 15 - Telefoon 70 69 05 haalde test blijft een klein aantal kinderen (ca. 2% van deze groep) het sleeht doen. Deze worden ver- wezen naar de specialist (bijtijdsl) De zorg voor zijn gezondheid be- rust in de eerste plaats-bij ieder mens persoonlijk. Ieder is verantwoordelijk voor zijn eigen gezondheid. Stichten twee mensen een gezin dan zijn zij tevens verantwoorde lijk voor de gezondheid van hun kinderen, zolang deze nog klein zijn. Bij het opgroeien ontstaat een wederkerige verantwoordelijkheid voor de gezondheid van de gezins- leden onderling. Deze wederkerige verantwoorde lijkheid is ook aanwezig in aller- lei andere groeperingen waarin de mens leeft, bijvoorbeeld in dorp, stad, provincie, het gehele land. Omdat het niet altijd mogelijk is, dat de mens de zorg voor zichzelf en anderen geheel op zich neemt, is reeds van oudsher een vorm van geonganiseerde hulp gegeven, o.a. bij geboorte en ziekte. Denk bijv. aan volken die in stam verband ieven. De zorg voor oude- ren en kinderen is in deze stam- men meestal zeer streng geregeld. Men waagt het niet vlug zich aan deze regels te onttrekken. Ook in onze maatschappij neemt de gezondheidszorg vanzelfspre- kend een belangrijke plaats in. De gezondheidszorg van de bevolking is een landsbelang. Het gaat erom een evenwiehtige toestand in de gezondheid van de bevolking te verkrijgen en te be- houden. Meer hierover de volgende keer. Zr. van Dalen Zr. Gielen Zr. Wagenaar-Walta Zr. Smink-van Kasteel Zr Kletter-v. Leeuwen telefoon 71 03 59 telefoon 70 57 74 telefoon 70 90 90 telefoon 70 53 53 telefoon 71 05 27 2/3 maart telefoon 70 53 53 /10 9/10 maart telefoon 71 03 59 DietlSte (op medisch advies), in ,,De Ark", Hargplein 101, elke 2e maandag van de maand van 10.00 tot half 11 voor leden gratis, voor niet-leden 5,00. Kraamzorg, gelegenheid tot bespreken elke 3e donderdag van de maand van 2.00 tot 3.00 uur, in „De Ark", Hargplein 101, (Wit-Gele en Groene kruis). Magazijn, Kerkweg 8, openingstijden: maandagavond en vrijdagavond van 6 tot 7 uur, woensdagmiddag van 1 tot 2 uur, tel. 70 91 48. Sekr.- C. Dubbeld, Kerkweg 12, tel. 70 53 78. Ledenadministratie, Th. van Deurzen, telefoon 70 94 11. Opgave van of informaties over lidmaatschap Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie van f 18,—. meerdere informaties over lidmaatschap. Naam: Adres: tel.:

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 5