Gastarbeiders en wij CKletne akkoordjes SCH00NMAAKHULP (m.olvr.) Nieuw Kinderkoor in Schiedam-Noord? Voor ul Uw Verzekeringen Hypotheken Finan cieringen A. Wualewijn ZET EEN BOOM OP 6 5 6 7 00 Schiedamse Muzielcschool bestaat 100 jaar De Stichting Verenigde Provinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland Sinds 14 februari 1959 zingen - spelen en dansen de kinderen van het kinderkoor „De Zingende Stamgasten" iedere zaterdagmid- dag van drie tot half vijf, ergens in Schiedam-Zuid. Iedere week weer hebben 50 kinderen het best naar hun zin. Allemaal leuk zult U zeggen, maar wat hebben wij daaraan hier in Groenoord Niets en dirigent en be- stuur van Zangvereniging „Eupho- nia" zijn zich dat terdege bewust. Zij zouden daarom graag zo spoe- dig mogelijk vernemen of er be- hoefte aan is om zoiets hier in Groenoord ook te organiseren. Nu moet U zich het kinderkoor niet voorstellen als een keurig op een stoel zittende - oplettende en mooi zingende kinderschare, want dat is absoluut niet de opzet. Kinderen van 2 tot 10 jaar zullen bij ons welkom zijn om te zingen - springen - dansen en spelletjes te spelen. Want het doel van ons kinderkoor is in de eerste plaats; de jeugd, zo vroeg mogelijk vertrouwd te maken met zang - dans - mu- ziek en ritmiek, opdat zij zich vrij en ^pnbevangen leren uiten en be- wegen. U hoort spoedig meer van ons en als U vindt dat zo'n kinderkoor in een behoefte kan voorzien in Noord - reageer dan positief op onze oproep, dan zullen wij onher- roepelijk zo snel mogelijk starten met een kinderkoor in Groenoord. De redaktie van dlt blad geeft Uw reakties gaarne door. A. J. J. Oomen, Secretaris Zangvereniging „Euphonia" Dames grijp de winst Nu een bontmantel kopen! Enkele stuks nu 198.- en bijv. van f 625.- nu 298.-, enz., enz. en 3 jaar garantie. De laatste BONTMANXELS bonthoeden gaan nu weg haast allemaal voor halve prijzen Kredietservice mogelijk. De meest concurrerende bont- zaak van Nederland: LA BEINE, Jonker Fransstraat 75, Rotterdam-C., telef. 010 -110.756 En extra: bij koop krijgt U reis- geld voor 2 personen terugbe- taald (ook benzine auto). Vrijdag koopavond tot 9.00 uur. ASSURANTIEKANTOOR Bachplein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 GIRO BOOMPLANTAKTIE De Schiedamse Muziekschool, ge vestigd Lange Nieuwstraat 183 be- stond dezer dagen 100 jaar. Een eerbiedwaardig aantal jaren om wel even bij stil te staan. Op 15 februari 1874 opende de Muziekschool haar poorten. In die jaren sprak men in Schie dam nog over de „Toonkunstmu- ziekschool" of kortweg „Toon- kunsit". Ook al omdat de Mij tot bevordering der Toonkunst veel met de school te maken had en pas in 1964 uittreding van deze maatschappij plaats vond en naamsverandering in „Stichting Schied. Muziekschool" geschiedde. Ook de lessen ondervonden in de loop der jaren wel enige verande- r.ing, zo kwamen vroeger bijv. blokfluit, kleine harp, contra-bas en fagot niet voor, terwijl het har- monium/kerkorgel nu verdrongen is door het electronisch orgel. Er was vroeger in Schiedam nog een tweede muziekinstituut geves tigd, n.m. aan de Markt en geleid door Mevr. W. Menningh. In 1956 gingen de beide scholen een sa- menwerking aan en waren de scholen indertijd aan de Lange Haven 103 gevestigd. In 1967 werd de muziekschool - sinds 1964 onder leiding van de Heer Kees Bak - gevestigd in het voormalige Gymnasium in de Lange Nieuwstraat. In 1971 werd nog een gedeelte aan de school toegevoegd, dat heden ten dage nog intensief ,als gehoorzaal en repetitieruimte in gebruik is. De school mag zich in een grote belangstelling vertheugen er wor- den wekelijks meer dan 400 klok- uren les gegeven en zijn er in totaal meer dan 1500 deelnemende leerlingen. We wensen de 100-jarige nog vele jaren en goede gezoridheid toe. J.v.S. Stelt U zich eens voor dat \j in een land woont waar bijna geen industrie is, waar dus weinig werk is en waar U een van de vele werkelozen bent. Stelt U zich verder voor dat er op vele duizenden kilometers afstand landen zijn waar ze arbeidskrach- ten te kort komen. U kunt daar gaan werken nadat al Uw antece- denten opgenomen zijn, een proe- ve van bekwaamheid met goed gevolg is afgelegd, afscheid geno- rnen is van vrouw, kinderen en familie. Dan, vaak nog na heel lang wach- ten want er zijn heel veel werk- zoekenden, kujit U weg. En dan begint het Het eerste waarmee U in het gast- land in aanraking komt is meteen een van de moeilijkste dingen: de taal. U verstaat niemand, U kunt niet gewoon even iets vragen, ko pen, contacten leggen. U bent alleen in een vreemd land, met vreemde gebruiken en een vreemde taal en U bent er niet met vakantU. Het enige wat ei- genlijk van U gevraagd wordt Is werken en verder Lever geen praatjes. Gelukkig hoeft U het maar bij Uw voorstellingsvermogen te laten, maar miljoenen mensen moeten het bovenstaande als harde reali- teit aanvaarden. De gastarbeider, een (on)begrip in vele westerse gei'ndustrialiseerde landen. Ook in Nederland niet onbekend. Een ongekende volksverhuizing met soms botsende culturen. We zullen nu niet allerlei be- schouwingen loslaten over oorza- ken e.d. We constateren alleen dat ze er zijn: de Turken, Marokkanen Italianen, Portugezen, Joegoslaven enz. Wat doen wij er aan? in Rotterdam en Vlaardingen wor- den zgn. alfabetiseringscursussen gegeven en kort gezegd komt dat neer op het geven van lessen in de nederlandse taal door belangstel- lende en meelevende nederlanders aan gastarbeiders. Waarom doen ze dat? Op de eerste plaats om de gast arbeider zich bewust te laten wor- den van de situatie waarin hij ver- keert, de taal is hierbij een mid- del. Het middel om contacten te kunnen leggen, om omstandig- heden te kunnen bespreken. Om veranderingen, verbeteringen te kunnen bewerkstelligen. Daarom doen ze het. In Schiedam heeft nu een aantal mensen die zich werkgroep ABC- Schiedam noemt, het plan opgevat om mee te werken aan die be- wustwording. De groep wil daar om ook taal-les aan gastarbeiders gaan geven. Er zijn daar-voor me- dewerkers nodig. U, die hieraan mee wilt doen wordt daarom uit- genodigd om op 28 februari a.s. aanwezig te zijn in de Tuinlaan 18 Aanvang 19.45 uur. U zult daar allerlei inlichtingen krijgen over methode, doel en aan vang van de lessen. U hebt geen onderwijzerservaring nodig (al is dat natuurlijk meegenomen) maar wel enthousiasme en begrip voor de situatie van de gastarbeider. Tot ziens in de Tuinlaan. S. Louis, namens de werkgroep ABC-Schiedam. vraagt: voor het schoonmaken van vloeren en ramen. Werktijden maandag t/m vrijdag van 8.30-12.30 uur Sollicitaties te richten aan de directie Westfrankelandsedijk 1 - SCHIEDAM Tarief: Iedier woord of leesteken 5 10 ot. Brieven onder nummer 1 gulden extra. Lndlien niet vooraf betaald, incassokosten 1,50. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Akkoordjes kunnen worden opgegeven bij Fa. J. Hipke - P. Pons - „De Favoriet" F. J. Elderhorst - SKjterij - Wijnhandel ..Chandon". Kleine akkoordjes minimaal 1.— De Spaarbank anno 1820 vocw strikte geheimhou- ding en snelle efficiente bediening. TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op- geven bij: Slijterij-Wijnh. 'Chandon', Schied.weg 41c. Bij de Spaarbank anno 1820 al Uw verzekeringen tegen lage premies. Opgave nieuwe leden Wijkvereniging Groenoord tel. 7010 65 of Postbus 410. Kosten sltchts f 1.50 p. mnd. De Spaarbank anno 1820 voor Uw reisverzekering en vreemde valuta. Pedicure - Manicure Schoonheidsspecialiste Mej. M. Maliepaard, tel. 70 24 10. Bachplein 444, Schiedam - Groenoord. Frisse lucht te koop. Stort een willekeurig bedrag op giro 65 67 00 t.n.v. Boom- plantaktie Schiedam-Nrd. U kunt tevens een plaats vragen en de soort boom. Help mee Schiedam-Noord leefbaar te maken door lid te worden van de Wijkver. Postbus 410, Schiedam. Bij de Spaarbank anno 1820 6y2% rente voorl jaar vast 71/2rente voor 2 jaar vast 8% rente voor 3 jaar vast zelfs 9% rente voor 4 jaar vast. Aardige ATTENTIE bij al- le bij ons bestelde geboor- te-, verlovings-, huwe- lijks- en visitekaarten. Verkoop dagelijks van 9.00 '- 21.00 uur. Drukkerij ,De MAGNEET' Rotterdamsedijk 279 - 281 Schiedam - Telef. 26 86 66 Te koop aangeboden wieg oud-hollands en 'n viarpits gasstel. F. H. de Groot, Chopinplein 154 tel. 704704 De Spaarbank anno 1820 voor de Zilvcrvloot, het spaarplan voor de jeugd, met 10% premie en 7% rente. De Spaarbank anno 1820 UW REISBUREAU. Gediplomeerd Coupeuse. Voor veranderen van da- meskleding. Korter maken naden innemen, ritssluitin- gen inzetten enz. Mevrouw van Dongen, Bart Verhallenplein 28 telefoon 71 07 06. Heeft U ideeen om de leefbaarheid in Schiedam- Noord te verbeteren. Stuur ze naar de Wijkvereniging. Postbus 410 - Schiedam. Zij worden graag voor U uitgewerkt. Bij de Spaarbank anno 1820 is Uw bankbiljet van f 1.000,— na 60 maan- den f 1.500,— waard. TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze op- geven bij: „De Favoriet", Winkelcentr. „De Ketel". Voor slechts 10 cent per woord zetten wij uw ad- vertentie voor koop of ver koop en komt deze adver- tentie onder de ogen van haast 20.000 mensen. Is dat te duur? Probeer het eens, succes verzekerd. Bij de Spaarbank anno 1820 Ideaalspaarrekeningen met 51/4% rente. TE KOOP Gasfornuis in goede staat 50.—- Chopinplein 277. Huishoudelijke hulp ge vraagd. Telefoon 71 06 90. MEDIMA Gezondheids- kleding bij rheuma, spit, spierpijn. DROGISTERIJ HAAS Rubensplein 23, tel 26 77 17 Alle Bruynzeel was-pro- ducten. Elec. Ohamporaller te huur. Ook Bachplein 415 telefoon 70 37 90.

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 9