IS 0 G ezondheidszorg Kethel - Groenoord P. A. v. d. K R U I T hoofdluis in opmars 17oor al Uiv Verzekerinyen Hypotheken Finan cierinyen A. Waaleivijn melk en onze gezondheid schooltandverzorging aantal doden verdubbeld door medicijnen tandpasta Met een dieet op vakantie naar het buitenland Maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur v.m.: zaterdag en zondag 8.00 - 8.30 uur v.m.: Kursussen (prae-natale en post-natale gymnastiek, gymnastiek voor be- jaarden, moeder- en kleuterkursussen) inlichtingen bij Mevr. M. C. van Pelt, Meeuwensingel 78, telefoon 70 38 20. Gezondheidszorg Kethel-Groenoord Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoord nr. 17, SCHIEDAM. Redaktie: Meeuwensingel 74, telefoon 70 28 54. In het jaarverslag van de Gemeen- telijke Geneeskundige en Gezond- heidsdienst van den Haag wordt in het hoofdstuk Jeugdgezond- heidszorg gezegd dat in 1972 op 98 scholen actie moest worden onder- nomen tegen hoofdluis,- in totaal 120 keer. In 1971 moest op 86 scholen worden ingegrepen. Op een totaal van 453 scholen, aangesloten bij de schoolgezond- heidszorg, werd op 8 (in 1971 op 9) gewone lagere scholen de hygi- enische itoestand als „slecht" ge- kwalificeerd; op 70 (in 1971 op 51) scholen als „matig". Indien hoofdluis wordt geconsta- teerd (witte balletj es vooral ach- ter de oren en in het nekhaar) verdient het aanbevelipg het haar te behandelen, indien noodzakelijk wekelijks, met NOURYCID hoofd- water. Deze vloeistof spuit men in het haar, vooral op de hoofdhuid, in de nek en achter de oren. Daarna de vloeistof goed door het haar wrijven, vooral niet nawas- sen; na een week het haar goed borstelen of met een fijne kam kammen, waardoor de neten woo den verwijderd. Qm hoofdonreinheid te voorkomen wordt U aangeraden dagelijks ge- bruik te maken van een stof- of niska-kam. Alle huisgenoten met een onrein hoofd dienen tegelljkertijd op ge- lijke wijze behandeld te worden ter voorkoming van besmetting. ASSURANT1EKANTOOR Bachplein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 Het Nederlands Zuivelbureau, postbus 39, Rijswijk (ZH) is met, een serie brochures gestart: Melk in relatie tot onze gezondheid. In de eerste brochure wordt ge- bruik gemaakt van publicaties van prof. dr. Hans Glatzel. Glatzel geeft een uiteenzetting van de functie van vetten in de voeding* van dne moderne mens en wijst de weg in de doolhof van de enkel/meervoudig verzadigd en onverzadigd, kortketenig en lang- ketenig, plantaardig en dierlijk vet. Hij wijst op een begripsver- warring: levensmiddelen die min der calorieen bevatten behoeven niet beslist arm te zijn aan calo rieen; het begrip calorieen is na- melijk niet absoluut. Hurt hield twee jaar geleden een lezing over het onderwerp „Hart- ziekten - is onze voeding een fac tor?" Hij toont daarin aan dat een werkelijk causaal verband niet be- staat. De rol van zuivelproducten is zeer betrekkelijk in het licht van de totale (vet)consumptie. De afdeling Schooltandverzorging meldt in dit jaarverslag dat de goede samenwerking met de Com- missie Verbetering Voeding en Tandzorg enige vruchten schijnt af te werpen. Het reele vullings- getal is in het afgelopen cursus- jaar iets teruggelopen, van 1,77 naar 1,65. Het ombuigen van het voedingspatroon is moeizaam en tijdrovend. De Nederlandse jeugd heeft in veel gevallen nog steeds de slechte gewoonte om (geld voor) snoep rnee te nemen naar school. De vraag rijst, aldus het verslag, of er voor kinderen niet .meer pre- ventieve maatregelen genomen zouden moeten worden, bijvoor- beeld uitreiking van fluorideta- bletten of applicatie van fluoride in een of andere vorm. Het is van belang, dat de Commis- sie Verbetering Voeding en Tand zorg met haar voorlichting kan beginnen bij de geboorte van het kind en zodoende de hele bevol- king kan bereiken. De schooltand- arts ziet de kinderen eerst op 6-jarige leeftijd. In veel gevallen is het gebit dan al aangetast. Bovendien bereikt de schooltand verzorging maar de helft van de jeugd van de basissoholen. Het aantal patienten dat in zie- kenhuizen moet worden opgeno- men omdat ze de verkeerde of te veel medicijnen hebben geslikt, is in vijf jaar tijd naar sohatting verdubbeld. Dit blijkt uit een pu- blilkatie van de Stichting Medisohe Registratie. In 1966 bedroeg het geschatte aantal van deze opgeno- men patienten 2690, van wie er 60 aan de gevolgen van het medi- cijngebruik overleden. Deze cijfers stegen tot ongeveer 6250 patienten in 1971, van wie er naar schatting 120 overleden. Op basis van de verstrekte gegevens is ook uitge- rekend, hoeveel patienten met on- gewenste gevolgen van medicijn- gebruik zijn opgenomen per 100000 opgenomen patienten. Ongewenste gevolgen van het gebruik van de geestbe'invloedende geneesmidde- len (de psychofarmaca) bleken het meest voor te komen. Daarnaast kunnen worden vermeld de pijn- stillende en koortswerende mid- delen, kalmerende en slaapmidde- len en middelen met werking op -het hart- en vaatstelsel. Een bekend nederlands farmaceu- tisch concern werkt momenteel aan een tandpasta, die op afdoende wijze de gebitcaries bestrijdt. Deze tandpasta zou de melkzuur- bacterien in de mond volledig op onschadelijke wijze beheersen. De vinding is niet gebaseerd op flu oride. Hoewel momenteel nog proeven worden genomen met twee groe- pen ratten, zou het succes vrijwel vast staan. Naar het zich laat aanzien, zal deze tandpasta in 1974 op de markt komen. VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Voornsestraat 26 SCHIEDAM - Tel. 264432 v/h G. J. J. PONJ6 Delflandsestr. 250 Schiedam Tel. 704014 Dieetpatienten die op vakantie gaan (of willen) naar het buiten land, hebben het niet gemakkelijk Voor velen is de taal een barriere men kent de eetgewoonten - en de tijden - niet en het geeft een hope- loos gezoek de dieetprodukten te verkrijgen. Het voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een brochure uit- gegeven die voor dieetpatienten een welkome aanwinst zal zijn. In 18 bladzijden geeft het boekje nuttige tips voor drie verschillen- de dieten, welke in afzonderlijke hoofdstukjes (voor verblijf in Frankrijk, Duitsland, Italie. Spanje en Enigeland) worden be handeld. In 5 talen is een woor- denlijst afgedrukt van de belang- rijkste voedings-, genotmiddelen en dranken. Ook is er ruimte ge- reserveerd voor notifies. De brochure kan besteld worden bij genoemd Bureau, Postbus 1772 te den Haag, per briefkaart waar- op aan de adreszijde 1.40 1.00 0.40 verzendkosten) aan extra postzegels dient te worden bij- geplakt. Zr. van Dalen Zr. Gielen Zr Kletter-v. Leeuwen telefoon 71 03 59 telefoon 70 57 74 telefoon 71 05 27 13/14/15 april telefoon 70 57 74 20/21 april telefoon 71 03 59 Dietiste (op medisoh advies), in „De Ark", Hargplein 101, elke 2e maandag van de maand van 10.00 tot half 11 voor leden gratis, voor niet-leden 5,00. Kraamzorg, gelegenheid tot bespreken elke 3e donderdag van de maand van 2.00 tot 3.00 uur, in „De Ark", Hargplein 101, (Wit-Gele en Groene kruis). Magazijn, Kerkweg 8, openingstijden: maandagavond en vrijdagavond van 6 tot 7 uur, woensdagmiddag van 1 tot 2 uur, tel. 70 91 48. Sekr.- C. Dubbeld, Kerkweg 12, tel. 70 53 78. Ledenadministratie, Th. van Deurzen, telefoon 70 94 11. Opgave lidmaatschap. Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie van 18,—. Naam; Voorletters: Adres: tel.:

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 5