Is dankbaarheid altijd goed? Sporthuis Id (mint A CENTRUM Zijn wij zo ondankbaar? Is dankbaarheid dan verkeerd? Schaak- vereniging GR0EN00RD Er zijn mensen die adver- teren nog niet in NOORDER AKKOORDEN Kunnen zeker geen klan- ten meer gebruiken. Da's jammer hoor! DS '70 komt met plan voor Schiedam huishoudelijke elektrische artikelen. Dashboard van auto krijgt grotere controleluncfie heeft zomerdienst Homofielen Voefbal Zaalsporten voor al uw sportartikelen Oranje»traat 15 - Schiedam - Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vriie tijds kleding. Badminton Hockey Ik wil het dan ook niet hebben over de vele „eentjes" die op de lijst stonden, tenslotte, vele van die „eentjes" zijn toch zovele guldens, en vele kleintjes, U raadt bet al, maken tooh een grote. Maar als men ervan uit gaat dat vele mensen voor allerlei vaak on- nodige zaken, welke zij toch zeer nodig vinden, veel geld over heb ben, dan komt die ene gulden voor een goed doel er toch erg magertjes af. Het gaat dan lijken op een goedkope liefdadigheid. Met het neerschrijven van dit woord komt er gelijktijdig een verbinding tot stand tussen de woorden liefdadigheid en dank baarheid. De verleiding is groot een stukje jjeschiedenis te sohrij- ven gebaseerd op het sociologische aspect van verleden naar heden. Voor vele ouderen zou dit ophalen van herinneringen betekenen en voor jongere mensen zou -het een stukje informatie kunnen zijn over een tijd waarvan zij slechts van „horen-zeggcn" weet hebben. Er wordt wel vaak de klacht geuit dait de mens van nu zo ondankbaar is, dat de dankbaarheid de wereld uit is. Men kan zich dan afvragen of dit nu wel zo'n ramp is. Want, de dankbaarheid die men dan zo gaarne ziet, iheeft vaak be- denkelijke kanten. In vele geval- len is dankbaarheid verbonden aan onderdanigheid en afhankelijkheid Vooral in het verleden was dit zeer zeker het geval. De dank baarheid was toen van buitenaf, of moet men zeggen, van bovenaf opgelegd. Wat rnoest men zich dankbaar tonen voor een pannetje soep (Kniertje) of voor een paar gulden van de „bedeling". In die tijd van tussen salon en souterrain" (hebt U naar die tee- vee-serie gekeken?waren liefda digheid en afhankelijkheid ten nauwste verweven met het opge- - legde begrip dankbaarheid. Niet dankbaar? Geen soep. Niet onder - danig? Geen brood. Kijk, dat deze vorm van dank baarheid voor het verkrijgen van -het allernodigste verdwenen is, is alleen maar toe te juichen. Alle van boven-af opgelegde gevoelens en plichtplegingen zijn nu een- maal uit den boze, evenals een vorm van voogdijschap van de een over de ander. De bovenlig- gende groep rnaakt maar al te graag uit hoe en wat de onderlig- gende, dus afhankelijke, moet denken en doen. Dit is evenwel meer een maehts- kwestie dan een reohtskwestie en daarom is het goed dat deze men- taliteit van onderworpenheid gro- tendeels is verdwenen. De dienst- bode, de ,,meid" van Heijermans is gode zij dank uit onze historie verdwenen. Al moet men er aan toevoegen dat het geestdodende werk aan de lopende band nu ook weer niet alles is. In principe is het toch zo dat ieder mens evenveel recht heeft op een goede plaats onder de zon en dat de een een niet zo bevoorrechte plaats mag innemen, waardoor de ander dankbaar zou moeten zijn, indien aan hem of haar slechts en zeer bescheiden een achter-af- plaatsje zou worden toebedeeld. O neen. Het is maar de vraag van- uit welk gezichtspunt men die vraag bekijkt. Pure dankbaarheid voor een ondervonden blijk van waardering of medeleven kan van grote waarde zijn. Misschien zijn wij ook daarom niet eoht dankbaar meer, omdat wij al zoveel het onze mogen noemen. Misschien is dit ook het nadeel van iemand die veel bezit dat hij niet echt dankbaar kan zijn omdat hij blase is van al datgene dat hij rondom zich heeft verzameld. Daartegenover kan een mens die nog vele onvervulde wensen heeft, intens genieten, als dan toch een besoheiden wens in vervulling gaat. Wie van U kan dankbaar zijn dat hij 's-morgens weer kan opstaan en aan het werk gaan? Ik hoor U al lachen, en U meewarig zeggen: hoor hem. Wie kan er dankbaar zijn als het lente wordt, als de zon schijnt, als U van een verre vriend weer een teken van leven verneemt. Er is nog zoveel om dankbaar voor te zijn en dankbare mensen zijn gelukkige mensen. Voor het vinden van begrip in moeilijke situaties zou men oprecht dank baar moeten zijn. Voor een goed woord, een handdruk, een teken van verstandhouding, het zijn alle- maal doodgewone dingen, en toch kan men daarvoor dankbaar zijn. Maaren dat is de andere kant dan zullen er tooh ook mensen moeten zijn die bereid zijn aan de ander zulke kleine handreikingen te doen. Want, al gevende wordt men rijk, en hierbij moeten wij afleren in materialistische zin te denken, maar aan het inter-menselijk ver- keer van elke nieuwe dag. Dankbaar zijn voor de kleine din gen op ons levenspad is zeker niet verkeerd doch alleen maar van verstrekkende betekenis voor het gewone leven van alle dag. Dan schijnt de zon, al schijnt ze niet capk. Een dezer dagen kwarn men waarsohijnlijk ook bij U aan de deur om een bijdrage in te zamelen voor Het Leger des Heils. Wat is daar nu voor bijzonders aan zult U zeggen. Nu, eigenlijk niets. Van tal van kanten worden er aanslagen op onze beurzen gedaan om gelden in te zamelen voor de meest uiteenlopende doelen. Nu zijn er mensen die dan zeggen: je kunt toch niet aan alles geven? En geven dan ook niets. Ook hoort men vaak: daar moet de Staat of de Regering maar voor zorgen; het resultaat is dan navenant; men geeft niets. Groenoord 1 heeft aan de lijve moeten ondervinden dat het leven van een koploper niet over rozen gaat. Vol goede moed vertrok het eerste naar het reeds gedegra- deerde Dordrecht 3 om daar via een zege het kampioenschap bin- nen te halen. De beginscore, 2-1 in het voordeel van Groenoord, was verkregen middels het vooruitspelen van drie partijen en wees in de richting van een goede afloop. Dordrecht 3 echter speelde een voortreffelijke wedstrijd en overtrof zichzelf op alle fronten. Met moeite bleef Groenoord overeind en bereikte een voorlopige positieve score van 4-3. De drie afgebroken partijen staan zeer moeilijk, Groenoord heeft_echter alles in eigen hand. Daar de berichten over de nog twee enige overgebleven concur- renten voor Groenoord zeer posi- tief waren, naar alle waarschijn- pjkheid voor beide verlies, zal over enige weken het kampioenschap wel een feit zijn. Groenoord 2 verkeerd ook nog in onzekerheid. Er is nog geen nieu we datum vastgesteld voor de uit- gestelde wedstrijd tegen Spijke- nisse 4, terwijl de slotwedstrijd pas op 7 mei as. tegen runnerup Zwar- te Paard gespeeld zal worden. De krantenaktie is een redelijk sucoes geworden. Het bestuur had een wat grotere response ver- wacht, maar de concurrentie van andere krantenakties zal Groen oord ongetwijfeld parten hebben gespeeld. Het is wel duidelijk geworden dat nog enige van deze akties de fi- nanciele positie van de schaak- vereniging aanzienlijk kunnen versterken. Misschien is het begin van het nieuwe seizoen hiervoor een goed startpunt. niet zelf op de markt gaat bren- gen. Er zijn besprekingen gaande met verscheidene ondernemingen die de apparatuur in licentie wil- len fabriceren en vexkopen. Dr. Snyder is van mening dat het gebruik van controle-iinstrumen- ten in de auto geleidelijk zal toe- nemen omdat het de automobilist kan helpen zijn reparatiekosten te beperken. Zodra hij op het dash board afleest dat er iets aan de wagen mankeert kan hij zo snel mogelijk naar de garage gaan om te voorkomen dat het ttijdig gesig- naleerde euvel uitgroeit tot een kostbare reparatie. Deze „sensor"-systemen worden ook toegepast om de veiligheid van de automobilist te verhogen. In de V.S. eist een nieuwe wet dat alle nieuwe wagens worden uitgerust met apparatuur die het starten van de motor verhindert wanneer de veiligheidsriemen nog niet zijn vastgemaakt. De partij DS '70 kwam een dezer dagen met een programma voor de stad Schiedam. Naast allerlei andere punten wijdt dit programma ook aandacht aan de wijk Schiedam-Noord, waarbij deze partij noodzakelijk vindt dat er langs democratische weg een wijkraad voor Kethel-Groenoord ingesteld moet worden. Wie interesse in vermeld pro gramma heeft kan dit gratis aan- vragen bij Dhr. P. Grootendorst, Mozartlaan 73 en Dhr. C. Niessen, Bachplein 527. Rijwiel- en Bromfietshandel Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 70 68 74 Tevens het adres voor Misschien dat de auto in de nabije toekomst op de cockpit van een vliegtuig gaat lijken. In elk geval wordt er bij de snelle ontwikke- lingen op elektronisch gebied in toenemende mate aan de auto ge- dacht. Hierbij gaat het om syste- men die de automobilist tijdens het rijden waarschuwen voor on- regelmatigheden die optreden in een aantal mechanische functies van de wagen. Sommige nieuwe modellen van het merk Toyota bijvoorbeeld zijn voorzien van een monitor-systeem met 11 verschillende aansluitingen voor de controle van o.a. 't oliepeil de druk in de remleiding en zelfs de slijtage van de remblokken. Een nieuwe bijdrage op dit gebied werd ontwikkeld door de Good year Tire Rubber Company. Het is een systeem dat de automobilist via het dashboard waarsohuwt wanneerzijn banden te weinig spanning hebben. Dr. Carl E. Sny der, hoofd van Goodyear's rese- archafdeling in de V.S. verklaarde dat zijn maatschappij dit systeem Met ingang van 29 april j.I. is de RET de zomerdienst gaan rijden. Op enkele bus- en tramlijnen is daardoor de frequentie verlaagd. Dc nieuwe mini-dienstregeling van deze zomerdienst zijn bij de chauffeurs en bestuurders ver- krijgbaar. Er bestaan in ons land enige tien- tallen gespreksgroepen voor ho mofielen, in de loop der jar en op- gericht door of onder auspicien van de pastores Brussaard (GK), Gottschalk (RK), Klamer (NH). E)eze kringen willen een opvang zijn voor mannen en vrouwen, die door hun aanleg dreigen te ver- eenzamen of niet langer opgewas- sen zijn tegen hun problematiek. Zij bieden christenen en niet- christenen de ruimte om zichzelf te leren aksepteren in een sfeer van onderlinge vriendschap en bemoediging. In de meestal maandelijkse bijeen- komsten is de persoonlijke aan dacht voor elkaar en elkaars pro- blemen dan ook een belangrijk element. Het is niet de bedoeling een soort ghetto te kweken. Men probeert zoveel mogelijk geintegreerd te raken met de anders geaarden en ieder die zijn draai gevonden heeft kan ook weer de groep verlaten als hij dat wenst. Ik heb in onze wijk - Schiedam- Noord - kontakt met enige leden van de kerk, die homofiel zijn. Zij zijn bereid om samen een kern te vormen van zo'n opvangskring hier. Ze willen ook graag ouders helpen, die plotseling ontdekken, dat hun zoon of dochter homofiel is en daar erg van zijn geschrok- ken. Voor informatie en voor het ieggen van kontakten kan men bij mij terecht. P. Magre, Zwaluwlaan 50, telefoon (010) 70 65 17, predikant van de N.H.-wijfcge- meente Groenoord - Woudhoek.

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 13