Natuur of stad of beide voor menbelen PARKWEG 201-SCHIEDAM -V- iu.v;'-"- - 1 Oi Heeft U nog vrije tijd over?? Uitbreiding Peuferspeelzaal 2 en 3 Opspuiting met Havenspecie niet gevaarlijk Houd de schors in ere 6 5 6 7 0 0 Veel reacties op oproep Eerbied voor het leven Wat nu? T weeslachtigheid Zijn zij elkaars vijand? Persoonlijke Leningen van geloven assurantien b.v. Singel 92, Schiedam, Tel. 010 - 260546, b.g.g. 710664 of 704629 Adm. kani. ..GROENOORD" Terwijl deze regels aan het papier worden toevertrouwd schijnt de zon in stralende heerlijkheid over straten en pleinen, over velden en wegen. Het is zaterdag voor Pasen. Vele mensen hebben^plannen gemaakt de stad te verlaten en de natuur op te zoeken. Het is Lente. De bomen tooien zich met een rijkdom aan bloesems, het leven triomfeert. Peuterspeelzaal 2 en 3 gaat uit- breiden, maar dat betekent ook dat we behoefte hebben aan vrij- willigsters, die belangeloos 2 mor- gens of 2 middagen per week mee willen helped inde peuterspeel zaal. De peuterspeelzaal is geves- tigd in een loka'al" van de There- sia kleuterschool," Perenlaan 5, Tu indorp Kethel Wanneer U er iets voor voelt op deze wijze Uw tijd productief te maken (let wel we kunnen geen geldelijke vergoeding geven), neemt U dan kontakt op met: Mevr. M. Rijthoven, Bachplein 331 telefoon 70 43 80. Binnenkort (per 20 mei '74) zul- len de openingstijden van peuter speelzaal 2 en 3 (gevestigd in de Theresia kleuterschool, Perenlaan, Tuindorp) gelijk zijn aari de nor mal© schooltijden. We hebben daarom nog plaatsen open bij de middag-groepen (voor- waarde is wel dat het kind 's-mid- dags geen dutje meer hoeft te doen). Onze excuses aan de jon- gere wachtlijstkinderen, die helaas nog even zullen moeten waahten tot er 's-morgens een plaatsje vrijkomt. Een voorwaarde voor toelating is wel, dat de moeder ingepast wordt in een roulatiesysteem, d.w.z. dat ze elke 5 a 6 weken, een ochtend of een middag meehelpt in de groep waarbij haar peuter is in- gedeeld, tenzij er natuurlijk on- overkomelijke bezwaren zijn. Om het kontakt tussen bestuur, leiding, ouders (moeders) ener- zijds, en tussen moeders onderling anderzijds tot stand te brengen en te verstevigen, houden wij regel- matig ouderavonden. Wij hopen dat iedereen het belang ervan in- ziet deze bij te wonen en zo ook een eigen inbreng te hebben in de gang van zaken. Uw peuter kunt U opgeven bij; Mevr. I. van Troost, Bachplein 508, telefoon 70 76 11. In verband met de opspuiting van gronden in Woudhoek en Spaland heeft het lid van de gemeenteraad, de Heer D. J. Rensman aan B W enkele vragen gesteld. Belangrijk was de vraag of er door de op spuiting met havenslib geen ver- ontreiniging optrad. In antwoord op de vragen stelde B W dat uit diverse onderzoe- ken was gebleken dat geen ver- ontreiniginig is (of zal) optreden. Door onderzoek van o.a. het insti- tuut voor Bodemvruchtbaarheld en het Rijksinstituut voor de Volks- gezondheid kwam aan het licht dat schade aan plantengroei niet is te verwachten, het landbouw- kundig gebruik (inclusief vee- drenking) van water dat afkom- stig is uit gerijpte loswallen toe- laatbaar is. Tenslotte deelde B W nog mede dat het poldergebied wordt door- gespoeld en ververst met Rijn- water. Zelfs vanuit Vlissingen en Geers- dijk N.-Beveland ontvingen wij zoals U uit onderstaand staatje kunit zien een aardig bedrag aan kopergeld. Via een familie uit Groenoord kreeg ik dit bedrag in mijn bezit. U bagrijpt dat wij deze mensen, die niet in Schiedam wo nen, daar zeer erkentelijk voor zijn en heel hartelijk dankzeggen. Het is zo verwarmend te onder- vinden dat er mensen zijn die be- grip voor hun medemens hebben en graag deze aktie willen steu- nen, waar ze zich ook bevinden. Kom, mensen uit Groenoord, Woudhoek, Kethel, laat -dit voor U een stimulans zijn om ook mee te gaan sparen. Ik sprak laatst een oude heer die zei; „Ik zou toch ook best meekunnen sparen en raak dan bovendien die ballast uit mijn portemonnaie kwijt". Natuurlijk kunt U dat, een mens is nooit te oud om ergens voor een goed doel aan mee te doen, ver- telde ik hem. Beste mensen wilt U Uw kopergeld kwijt, even een telefoontje naar Mevr. de Jager, Henr. Bosmansplein 125, telefoon 70 10 65 en Mevr. v. d. Lucht, Dirk SchaferpleLn 76, telefoon 70 89 33 en het wordt afgehaald. Wij kregen van: Mevr. W., Schubertplein 1000 Fam. C., Bachplein 200 Dhr. V., Schubertplein 70 Fam. v. d. K., Bachplein 350 Mevr. B., Willem Landreplein 235 Mevr. W., Vlissingen 350 Mevr. S., Geersdijk N.-Beveland 591 Fam. D., Numansdorpsestr. 200 Mevr. B., Molensingel 250 Mevr. K., Griegplein 350 Mevr. de R., v. Beethovenpl. 343 Dhr. V., H. Bosmansplein 446 Herv. Vrouwendienst 837 Totaal 5222 Allen heel hartelijk dank. Mevr. de Jager. GIRO BOOMPLANTAKT1E Mej. Marja van Wolferen plaatste op 1 april j.l. een oproep in ons blad om eens te bezien of er be hoefte was aan de vestiging van een kindercreche in Groenoord. Als resultaat daarvan kon Mejuffr van Wolferen (met niet minder dan 300 handtekeningen) hierover onlangs een gesprek met de wet- houders B. Colle en G. Kaptein houden. Mede dankzij Noorder Akkoorden wordt er nu naarstig naar een geschikte ruimte gezocht. Uit wat wij noemen „de dode aarde" rijst elke lente weer een pracht van bloesems en bloemen, een weelde van sohoonheid. Hoe? Wij weten het niet, maar wij aan- vaarden het met diepe bewonde- ring en dankbaarheid. De over- gang van de dode stof, het afwezig zijn van leven, naar de glorieuze doorbraak van al wat leeft in bloemen, kleuren en geuren, er- varen wij, als wij daar een anten- ne voor hebben, met diepe bewon- dering. De aarde is vol sluimeren- de mogelijkheden. Dat wij daar zuinig mee omgaan. Uit de levende natuur rijst de mens op met zijn bewustzijn, zijn kennis, zijn macht, zijn mogelijk heden. Hoe? Wij weten het niet, maar wederom, wij aanvaarden de overgan.g van onbewust leven naar bewust geestesleven als een wonder. Wee, wie met koel ver- stand en bruut geweld het onbe- wuste leven igeen kans geeft uit te groeien tot een volwaardig mens. In de mens zelf kunnen gedachten ontspringen. een besef ontwaken tot liefde, medemenselijkheid, zui- verheid, en mededogen. Hoe? Wij weten het niet, maar ook hier aan vaarden wij de rijping van de menselijke persoonlijkheid als een wonder. De mens heeft veel slui- merende mogelijkheden, laat ze niet verloren gaan. Met eerbied aanvaarden wij de lentesohoonheid in haar overda- dige pracht, dat wij zuinig zijn op het leven der natuur en niet op brute wijze ingrijpen in de cyclus van dood naar leven. Geef de na tuur haar kans. Het is ons behoud. Nu kunn enwij nog de stad ont- vluchten, maar als er nog meer auto's komen, dus nog meer snelwegen, nog meer vervuiling, zou het over een aantal jaren wel eens te laat kunnen zijn en zal de natuur een stad zijn geworden, waar het natuurlijk proces geen kansen meer krijgt. Met bewondering zien ouders nun kinderen opgroeien van een bijna onbewuste levensfase naar de voi le ontplooiing van hun mogelijk heden. Terwijl ik dit schrijf is er juist een aktie gaande van de Vereniging: Stop de Kindermoord. In ons land komen per jaar sen 500 kinderen door auto's om het leven. Vele ongevallen vinden plaats in de onmiddellijke omge- ving van hun woningen. Onze steden zijn voor onze kinderen steeds onveiliger geworden door de overmaat van auto's in onze straten. De kinderen hebben niet om het leven gevraagd, en vragen dus ook niet om hun dood. Geef de kinderen een kans door in een veiliger en rustiger omge- ving op te groeien zonder de kans ten offer te vallen aan onze afgod „de auto". Als vanzelf is er, al schrijvende, een tegenstelling ontstaan tussen stad en natuur. Maar wij, stede- lingen, zijn tenslotte toch maar gedoemd het allergrootste deel van ons leven juist in die stad door te brengen. En het is begrij- pelijk dat wij, als het maar even kan, d;e onveilige stad wensen te ontvluchten. Maar als velen dat willen, en doen, worden de wegen naar die bevrijding, ook weer even onveilig als de stad die wij verlieten Wij kunnen intens verlangen naar de vrijheid, naar de natuur, naar de schoonheid van bossen, bergen, zee en strand, maar als wij daar dan kortere of langere tijd onze rust onze afleiding, onze recreatie zoeken, dan toch, komt ook weer het verlangen in ons naar boven naar de stad, ons werk, de mensen. Na het ontvluchten van de stad, ons werk, onze taak, de mensen, komt toch weer de roep tot ons; keer terug naar je taak, je op- dracht, de stad. Wij zouden van een dualisme, en tweeslachtigheid kunnen spreken, als wij oonstateren, dat ons ont vluchten van de stad naar de na tuur toch altijd weer wordt ge- volgd door de onvrede met ons verblijf ver van daar waar onze taken liggen. Bogrijpen wij deze onzekerheid in ons? De wereld van alle dag, die ons moe maakt, ons opslokt, die wij wensen te ontvluchten en die wij toch niet willen, niet kunnen missen. Wat willen wij dan? Huizen, lawaai, arbeid, of de uit- dagende rust en schoonheid van de natuur? Of zou het ook kunnen zijn, dat wij beiden willen om- sluiten in ons levenspatroon. De stad, vooral de grote stad, met de vele oude krotwijken, heeft toch niets aantrekkelijks meer? De bomen sterven in de straten, de stad is als een moloch, een monster, die met zijn onheilspel- lende Vangarmen alle grond en natuur rondom zich naar zich toe- trekt en doet verworden tot vaak troosteloze woonoorden. En toch, stadsmensen als wij zijn, willen de bedrijvigheid van de stad niet verlaten, althans voor altijd. Wij verlangen naar de natuur, als rust- en krachtgevende bron, maar toch ook weer naar ons werk en onze verantwoordelijkheid. De stilte van de natuur, de prach- tige schoonheid van bergen, me- ren, zeeen en oceanen, de kleuren- pracht van ongekende bloemen, de indrukwekkende omvang van wouden en bossen, kunnen ons overweldigen en misschien ook bedwelmen. Daar al te lang te vertbeven zou ons immuun kun nen maken voor taken die wach- ten, voor mensen die ons nodig hebben. Daarom is het goed dat dan toch weer de stem van de stad (vervolg op pag. 11). •U betaalt kontant aan uw leverancier. De financieringskosten zijn aftrekbaar. Kwijtschelding van het restant bij overlijden. Geen informatie bij werkgever. Snelle afwikkeling. VOOR VERZORGING van: BELASTINGAANGIFTEN indienen BEZWAAR5CHRIFTEN ALLE BOEKHOUDINGEN B.T.W. aangilten LOON administrafies BALANSEN Bart Verhallenplein 102 Telefoon 70 06 47

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 7