Zwemschool ..Goederond Wat kruipt dat ding... IV JllIS GROENOORD JAGTMAN g o o 95 Persoonlijke Leningen van geloven assurantien b.v. De zwemschool, een niet meer toeg te denken instelling in deze moderne maatschappij, waarin je nu eenmaal voor alles een diploma moet hebben. Nog steeds komen er kinderen van de lagere school zonder zwemdiploma (volgens publicatie van Ministerie van Onderwijs 35%). Wat kruipt dat ding die rottrap Haast en spoed is zelden goed Kermis of roltrap T3 a "a in o o De zwemschool mikt op dit per centage, die tussen wal en sohip dreigen te geraken. Eveneens op kinderen beneden de 5 jaar, die bijnla in geen enkel bad tereoht kunnen voor zwemiles. De vraag naar les voor deze categorie is de laatste jaren sterk toegenomen. Wat z'n oorzaak wel zai vinden in het feit dat de vakantie's veelal in een warm land doorgebracht wor- den en de ouders willen dat hun jornge kinderen veiiig zijn in een zwembad of in zee. In de loop der jaren is er bij Zwemschool „Goederond" een sys - teem gegroeid, aangepast aan deze lagere leeftijd. Het systeem doet deniken aan een lagere school met (J klassen, met dit verscthil dat de kinderen met collectief overgaan, maar individueel, naar gelang de prestaties. In de eerste drie klassen (groepen genaamd) wordt met drijfmidde- len gewerkt, die naarmate het kind vordert, steeds kleiner wor- den, tot ze in de vierde groep belanden, daar wordt „los" ge- awommen. In deze groep worden de kinderen geselecteerd voor diploma A (dit diploma geeft niet het reoht om in buitenbaden te zwemmen, daar- voor is diploma B nodig). Diploma A geldt alleen voor kleine over ly dekte baden. bk Voor diploma B wordt onderwezen in de 5e groep; de diploma's 3 t/m 6 in de 6e groep. Voor diploma's A B is er'iedere maand examen, voor de hogere diploma's 1 x per 3 maanden. Dus kinderen die ge- sehikt zijn behoeven niet op an deren te waohten, maar kunnen meteen diploma zwemmen. Opvallend is het aantal oudere kinderen (14-16 jaar) die zich wil len bekwamen in zwemvaardig- heids-diploma's. Dit zijn er totaal 4 na het behalen van diploma A B, dus 6 totaal. Oak het behalen van afstands-brevetten is erg in trek, en is tevens een goede basis voor diegene die later lid van een zwemclub worden. In de hogere diploma's wordt o.a. borst- en rug-crawl geleerd, ook aan het zwemmend redden wordt aan- dadht besteed. Ook het balgooien en zwemmen wordt in dit diploma niet vergeten. De hogere diploma's staan onder leidimg van P. Goederond jr., 21 jaar en zelf een verwoed polo- speler van de Schiedamse Zwem club. Het totaal staat onder lei- ding van P. Goederond sr., in z'n jonge jaren een bekend lanige- afstands zwemmer en keeper van het Schiedamse polo-zevental. Per jaar worden er plm. 1200 di ploma's uitgereikt. Een respecta- bel aantal, waar de zwemschool dan ook erig trots op is. P. H. en P. N. J. Goederond. De schakers van Groenoord hefb- ben op 11 juni j.l. het zo succes- volle seizoen 1973-1974 afgesloten met de traditionele sahaaksimul- taan. Clubkampioen J. Reismann kan door werkzaamiheden niet aanwezig zijn zodat J. Rusch zijn plaats als simultaangever innam. Met de voortreffelij'ke score van 9 uit 16 bleef Rusdh aan de posi- tieve kant van de score. De huis'houdelijke oompetitie is op een oortje na gevild. Zoals reeds is vermeld, is J. Reis mann wederom kampioen van Groenoord igeworden. Hij bleef on- geslagen en scoorde 7y2 uit 10. Verrassende tweede werd G. Ver- meul, terwijl de overige spelers udt de kampioensgroep er dit keer niet aan te pas.kwaimen. In groep 1 stak H. Keetbaas met kop en schouders hoven zijn riva- len uit; een score van 9 uit 10 spreekt voor zich. In deze groep zijn alle beslissingen nog niet ge- vallen; zeker van promotie zijn de heren Keetbaas, Schaeben en Van Troost. Ook groep 2 kende het afgelopen seizoen grote spanning. De promo- vendi zijn ihier alien bekend. Het zijn de heren Groen, Bouts, Van Mastrigt, C. Slagmolen jr.. A. Schilten en J. v. d. Dool. In groep 3 tenslotte is de nek aan nek race tussen P. Steenbergen en JM. v. d. Dool onbeslist geeindiigd Zij werden gedeeld eerste met 7y2 uit 9 terwijl G. Onverwaoht een goede derde wend. De Schaakvereniging Groenoord gaat nu met vakantie. Het bestuur wenst alle leden plezierige zomer- maanden en hoopt dat op 20 aug. a.s., als het nieuwe seizoen begin't, alle leden (en vele nieuwe leden) weer aanwezig zullen zijn! U betaalt kontant aan uw leveraneier. De financieringskosten zijn aftrekbaar. Kwijtschelding van het restant bij overlijden. Geen informatie bij werkgever. Snelle afwikkeling. Singel 92, Schiedam, Tel. 010 - 260546, b.g.g. 710664 of 704629 En wat is dat ding dan wel? De roltrap. Wij mogen de roltrap ook een verworveniheid noerrien van onze welvaart, maar dan een verworveniheid die mu eindelijk eens voor alien zonder onderscheid bereikibaar en bruikbaar is. Van- zelfsprekend moeten toch weer mensen worden buitengesloten die Wegens hun lichamelijke conditie van die rollende trap geen gdbruik kunnen rnafcen. Het is toch eiigen- lijk een wonderlijk iets, die be- weeglijke treden, welke je zonder dat het enig inspanning vergt, boven brengt of naar beneden. Als je op het gedrag van de mensen let kun je bij vele mensen todh nog een zekere drempelvrees op- merken. Sommigen zijn toch altijd nog een beetje sChrikachtig om zo op eens hun voeten op die be- weeglijke tree te zetten en dan; stijgen maar. Dalen maar. Het is een mooie uitvinding vooral voor hen die niiet zo best trappen kunnen liopen. De roltrap maakt een uitnodigend gebaar: stap maar op en laat je stijgen. Zo gaat men moeiteloos van etage naar etage. Toch gaat het velen nog niet vlug genoeg Wat men ook kan opmerken, is, dat voor sommigen die treden niet vlug genoeg gaan en wat doen ze dan? Ze lopen mee. Zoals je mensen hebt die een ge- wone~trap met twee of drie tre den tegelijk op lopen zo zijn er ook die zich deze rustige wijze van naar boven gaan niet gewoon kunnen laten welgevallen, maar die zo nodig al lopende eerder dan de anderen boven willen zijn. Waarom doen ze dat? Wil men eerder bij de koopjes zijn (bij uitverkoop) da-n de andere mensen of is het gewoon een in stelling? Want vooral hij de Metro roltrappen ziet men dit verschijn- sel van ,,mee-dopen-met de trap" heel vaak, maar dat is welliCht te verklaren uit het feit dat men over het algemeen, vooral 's-mor- gens, haast heeft omdat men niet vroeger van huis ging. De bedoe- ling van de roltrap is duidolijk: het de mensen gemakkelijk te maken, welnu, wil dan ni-et wijzer zijn dan die trap en laat je rustig daar heen brengen waar die rol lende treden je henen voeren. Een ander punt is nu, in onze tijd of bet voor velen onzer toch niet beter zou zijn de gewone trap te nemen omdat wij lijden aan een te grote bewegingsarmoede. Vandaar onze te hoge gewichten. Maar dat is een ander hoofd- stuk, daar hebben we het nu nieit over. Het gaat mi over ons gedrag op de roltrap dat ding kruipt, het gaat sommigen nieit vlug ge noeg. Dat medelopen is dus blijk- baar een 1 evens instelling van hen, - die altijd maar haast hebben. Hoewel die trap ons al rollende naar boven of naar beneden moet brengen, kunnen de haastige men- sen daarop niet wachten. Daardoor ontgaat aan hen het doel waarom ieze vinding is ontworpen. En dat is jammer. Want door ons jachtig en gehaast te bewegen ontgaat ons ten enen- male veel dat -bij nauwkeurige be- sdhouwinfg toch wel de moeite waard kan zijn. Er zijn dingen in het leven die rnoeten worden gedaan, soms he- den, en wat ge heden doen kunt, stel dait niet uit tot mor- genwant door de straat van straks, kornt ge aan het huis van nooit Do it now. Wat wij vandaag op onze weg vinden, laat ons dat ook doen. Schrijf die brief vandaag. Bel hem of haar nu heus vandaag. Men kan op U wachten. Uw werk, en ail datgene wat wij op ons nemen, dat wij dat doen met een voorbeeldige ijver, maar nimmer met haast. Want immer gehaast maakt onrustig en nerveus en doet ons veel van het ievens- geluk missen. Dat kunnen we leren van die immer rustig voort- gaande roltrap. Hij brengt U toch maar waar U wezen wilt. En het heeft geen zin dat proces te ver- haasten door anderen op zij te duwen en naar boven te lopen. Alles heeft zijn bestemde plaats en zijn bestemde tijd. Er zijn dingen in het leven die sleohts met rust en overleg kun nen worden bereikt. Forceren heeft geen zin. Datgene wat in de wereld en in ons persoonlijk leven aan goeds en waardevols wordt bereikt gaat nimmer lamgs de weg van het forceren, van het jaahten, het jagen, maar gaat langs de weg van rustilge oiverwegingen. Het leven van vele jaobtende mensen lijkt vaak op een kermis, alles wentelt en draait en gaat met veel lawaai gepaard, er is geen moment rust om even op adem te komen. Maair hoe lang houdt men dat vol? Afwisselend is het wel. O ja, maar todh zou ik de roltrap prefereren. Hij brengt je van etage naar etage en zo naar het doel, wat een ieder ziehzelf s-telt. En op elke etage is er gelegenheid keninis op te doen en inzioht te verkrijigen, om straks dan weer verder te ga'an. Een roltrap gaat" mij gaiuw genoeg ik loop niet mee Tenzij tenzij ik toch haast heb. capk. 5) AUTORIJSCHOOL in het bezit van vakdiploma's VAMOR en METH. RIJ-INSTRUCTIE. De rijopleiding wordt o.a. verzorgd met Opel Kadett Auto- maat; autorijden zonder schakelen. Tevens Opel Kadett Special. DIRK SCHaFERPLEIN 42 - TEL. 70 56 45 - SCHfEDAM

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 11