3 besorg uw maag geen zomerplaag Sporthuis Voelbal Zaalsporten voor al uw sportarHkelen 2 o o o o a GELDLENINGEN TELEFOON 7006 47 „Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting Schiedam" Houd de schors in ere 65 67 00 OranjMtraat 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton Hockay Was keukengerei en vaatwerk af in heet sop, ook als u kampeert. Spoel het niet in dat sprankelende beekje of heidere meertje, waar- van het water wel eens minder zuiver zou kunnen zijn dan het er uitziet. II Q. rt l-« CL rp Ook eten dat er goed uitziet, lek- ker ruikt en uitstekend smaakt, kan besmet zijn met salmonella bacterien. Houd daarom het be- smettinigsgevaar zo klein mogelijk door goede hygiene. Was uw han- den goed na gebruik van het toilet, voor u gaat koken en voor u igaat eten. Houd medevakantiegangers die buikpijn en/of diarree hebben, budten de keuben en druk ze op het hart hun handen veel en goed te wassen, zeker na gebruik van het toilet. Was groente en fruit in schoon water. Twijfelt u aan de zuiver- heid van het water, gebruik dan Niet alle water is drinkwater! In Frankryk bijvoorbeeld, staat nogal eens „eau non potable" op waterpompen of bij kranen, ook in hotels. Dat water is geen drinkwater, dus ook niet gesohikt voor het wassen van groente enfruit. Twijfelt u in het buitenland aan de kwaliteit van het drinkwater, drink dan, net als uw gastheren, mdneraalwater (met of zonder prik). Kook op warme dagen 's-avonds de melk, of het nu losse melk is, dan wel flessemelk uit een aange- broken fles. In de landen rond de Middellandse Zee is het verstandig om losse gepasteuriseerde melk al- tijd voor het gebruik te koken. De veestapels over onze grenzen zijn n.l. niet altijd t.b.c-vrij. Salmonellabacterien zijn echte vakantie-bedervers, die vooral opereren bij warm weer. Ze kunnen dan voor een ware explosie van voedsel- vergiftiging zorgen. Het gevolg is dat er elk jaar weer veel rnensen „buikgriep" of „zomerdiarree" oplopen. Jammer van al die verloren vakantiedagen. Hadden ze maar beter geweten en niet gedaan wat er op de plaatjes staat. Een gewaarschuwd mens blijft beslist gezonder. Daarom de volgende tips; gekookt water. Appels, peren e.d. kunt u het beste sohillen. Gebruik sohone thee-, hand- en vaatdoeken en laat geen vuile doeken slingeren. Spoel ze na gebruik in een sopje uit en droog ze vlug, liefst in de zon. Uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100° C) en een kwartier laat doorkoken. De salmonellabacterie verdraagt n.l. geen temperatuur van 100° C of hoger. Eet daarom ibij warm weer of in een warm klimaat geen rauwe groente en geen rauw of halfrauw vlees, dus geen tartaar of biefstuk. Onze Zuid-Europese buren doen dat van huis uit al niet! Proef ook geen rauw gehakt en zorg voor heel sohone handen als u gehakt aanmaakt. Bewaar etensresten koel, want bacterien vermeerderen zich bij lage temperaturen niet of nauwe- lijks. Kampeert u en heeft u geen koelkast, bewaar dan geen restjes. Een koeltas is geen koelkast en kan e rbeslist niet voor gebruikt worden. Neem geen vacuum verpakt vlees of vleeswaar mee op reis. Deze verpakking verlengt de houdbaar- heid niet of weinig. Ongekoeld en in een warme omgeving zijn va cuum verpakte vleeswaren zelfs minder lang houdbaar dan de datum op de verpakking aangeeft. Juist wanneer zij zich in een va cuum bevinden, hebben de giftige salmonellabacterien bij hogere temperatuur kans om zich te ver- menigvuldigen omdat daarbij de „concurrentie" van andere bac terien ontbreekt. Levensmiddelen in iblik zijn wel houdbaar. Eet geen onverpakt ijs dat in een karretje ilangs de weg verkocht wordt; de salmonellabacterien zijn er nog doller op dan u. En al ver meerderen deze bacterien zioh bij de lage temperatuur niet, hun aan- tal is zo al groot genoeg. Verpakt ijs en sohepijs uit sohone winkels leveren meestal geen bezwaar op. Gebruik geen ijsblokjes als u er niet zeker van bent, dat die van onbesmet water zijn gemaakt. Een dezer dagen kan het feest be- ginnen en gaan heel velen van u van start naar uw vakantieadres, dichtbij of ver-af. Wij wensen u alien een heel goede, heel gelukkige vakantie toe, zonder ongelukken en met een behouden thuiskomst We ho- pen dat u op tijd bent klaargeko- men met uw voorbereidingen, dat u niet te lang hebt gewacht met alles en nu eigenlijk niet weet waar u aan beginnen moet. Maar, dat zal allemaal best meevallen en u zult zeker een fijne vakantie tegemoet gaan. En dan; na de vakantie, hopen wij u met velen bij ons op Korte Dam 5 te zien om met frisse moed aan het nieuwe „herfst-winter- seizoen" te beginnen. Rust u nu eerst maar eens lekker uit, geniet van luieren aan het strand of van wandelen in de bos- sen. Speel met uw kinderen en geniet ervan, ze zijn zo gauw groot en gaan dan alleen op stap! Heus, dat is zo, voor u er erg in hebt. Wij gaan ook met vakantie. Ons kantoor gaat dicht tot 27 augustus. Dan zijn we er weer en kunt u terecht voor alles wat het huis- houden betreft van dinsdag t/m vrijdagmorgen van 9.30-12.00 uur, op Korte Dam 5. Ons telefoon nr. is 26 47 81; giro 716115. We willen toch niet besluiten, voordat we alle aktiviteiten nog een keer genoemd hebben. Naaien, bloemschikken; creatief handwerken; macrame; wandkle- den maken; handenarbeid; uiter- lijke verzorging; koken voor be ginners en gevorderden; indisch koken; stoelen bekleden; karwei- tjes in huis; behangen en de on- volprezen afslankcursussen. U kunt ook in Groenoord voor naaien terecht in het Trefcentrum op maandagmiddag, dinsdagavond en woensdagavond. Laat u ons spoedig iets horen? Nogmaals; heel goede en prettige vakantie en tot ziens op Korte Dam 5, telefoon 26 47 81. GIRO BOOMPLANTAKTIE

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 11