De eerste paul! P. A. v.d. KRUIT centrale voorzieningen in Groenoord financiele zorgen samenwerking Schiedamse Kruisverenigingen Kruisgebouw en Wijkcentrum voorspoedige bouw Burgemeester Lems raakt de kern griepvaccinatie geslaagd Voor al llw Verzekeringen Uypotheken Finan cieringen A. Haaleivijti Gevonden voorwerpen Redaktie; Meeuwensingel 74, telefoon 70 28 54. iOp dinsdag 15 okto'ber ging onder overweldigende beiangstelling van de bewoners en vele genodlgden de eerste paal van bet nleuwe kruisgebouw de drassige bodem van Groenoord in. iiankzij burgemeester Lems ging dit op soepele wijze, zoals U In de piaatseiijke pers reeds uitgebreid he'bt kunnen lezen. Wy gaan er daarorn hier niet verder op in, maar wel willen \vy I) enige zinsneden uit de openirigsspeeeh van onze voorzltter Drs. G. A, A. Smiis niet onthouden. Lang ig er uitgekeken naar de aanzet van de centrale voorzieningen, welke zo node in deze wijk gemist werden. In de tijd, toen deze wijk ontworpen werd, dacht men eerst aan huizen en dan vooral aan opeenstapeling van huizen. Daar tussen door werd ruimte opengelaten voor bijzondere bebouwing, die ingevuld moest worden door het krachtenspel van vraag en aanbod. Te lang naar onze mening moest op deze invulling worden gewacht. Nu is het zover voor wat betreft de sektor van de gezondheidszorg. Bij gelegenheid van het slaan van de le paal zou ik graag enkele opmerkingen willen maken. Allereerst zou ik u willen laten delen in de zorg van het bestuur over de financiele aspekten van deze bouw. Weliswaar is uit de watergelden een belangrijke steun verkregen er is echter nog een groot tekort. Voorlopig zal ruim f 340,000, geleend moeten worden van de totale stichtingskosten van ruim 900.000,—. Daarbij is al rekening gehouden met een inzamelingsaktie in deze wijk. Nog lang niet alle gezinshoofden en alleenstaanden in deze wijk zijn lid en veelal zien we dat men pas lid wordt wanneer men konkrete hulp behoeft. Een kruisvereniging wil echter vooral aan de preventie werken. In die sector staan vele initiatieven op stapel, zoals een uitbreiding van de voorlichtingscursussen. We hopen dat in het nieuwe gebouw een aktiecentrum zal ontstaan op het gehele terrein van de gezondheidszorg en vooral ook een duidelijke samenwerking met de huisartsen, maatschappelijk werkers en onze wijkverpleegkundigen. Het komende gebouw en de werkers daarin kosten geld. Door het lidmaatschap van alle wijkbewoners wordt een basis gelegd, ook voor meebeslissen. Een contributie- verhoging is onontkoombaar gebleken, maar wat is 24,— tegenwoordig nog waard, nauwelijks een staanplaats bij een voetbalwedstrijd. Als lid van een kruisvereniging ben je niet alleen toeschouwer, maar ook medespeler in de zorg voor de gezondheid vdn jezelf, je buren en de andere wijkbewoners. Welhaast dagelijks ervaren we hoe wankel het evenwicht is tussen gezond en niet gezond. Door samen verantwoordelijkheid te dragen, helpen we al mee aan het welbevinden van onszelf en de ons omringenden. Hiervoor doen we een dringend beroep op de bewoners van deze wijk. In de naaste toekomst zal een verdere samenwerking tussen de Schiedamse kruis verenigingen ook noodzakelijk zijn om aan deze verwachtingen te kunnen voldoen. Wij vanuit Schiedam-Noord zullen hieraan graag meewerken, zoals wij de afgelopen jaren ons hebben ingezet om de Kruisraad gezicht te geven. Akties als griep-» vaccinatie, die bij meer dan 3500 stadgenoten via de Kruisraad plaats vond, zijn hierbij van belang. In het bestaan van de Kruisraad is dit het eerste nieuwe gebouw. Zoals u weet, zijn er ook plannen voor andere wijken. Wij hopen dat de realisering daarvan niet al te lang op zich zal laten wachten. Zoals u weet, is dit gebouw ook het eerste onderdeel van het wijkcentrum. Wij hopen dat we snel buren zullen krijgen, waarbij het hoopvol is dat er nog ruimte is voor een groepspraktijk. Wie weet zal het nog mogelijk zijn de huisartsen samen te zien werken in een centrale praktijkruimte, al was het maar voor bepaalde spreekuren of onderzoeken. Ook de andere aspecten van het wijkgebeuren vragen echter een centrale aanpak, zoals het kreatieve en het rekreatieve, naast voorzieningen op het terrein van de sociale dienstverlening. De samenwerking op wijkniveau met de andere instellingen in de Stichting Samen- levingsopbouw Schiedam-Noord vinden wij van groot belang. Naast centralisatie van een aantal taken in de Kruisraad, hopen wij door onze participatie in de S.S.S.N, het kontakt met de wijkbewoners te verstevigen. Dit zal eerst goed mogelijk zijn wanneer het wijkcentrum als gemeenschapscentrum de wensen en verlangens van de bewoners kan registreren. Wij hopen dat in een soepel samenspel bij de bouw aan dit gezondheidscentrum gewerkt gaat worden. Vooral omdat de gezondheid in dit gebied door zoveel faktoren bedreigd wordt, moeten wij dagelijks attent zijn. Wij hopen dat in dit gezondheidscentrum ook gewerkt kan worden aan de verbetering van ons toekomstperspectief. De tekenen zijn niet gunstig. Wij zullen ze op een juiste wijze moeten verstaan om ons eigen welzijn en dat van anderen te kunnen bepalen. Dat wij hierin samen mogen werken in onze wens. Burgemeester Lems heeft niet alleen de le paal geslagen, hij heeft ook iets gezegd. Uit zijn woorden blijkt een uitstekende visie op het werk van een kruisvereniging, zoals dit vooral gericht is op de preventie, d.w.z. het voorkomen van ziekten, of nog anders het gezond houden van de mens. Kernachtig formuleerde hij dit met de woorden: „Iedere gulden besteed aan de preventieve zorg bespaart een veelvoud aan guldens in de curatieve zorg". Met een variant op een bekend spreekwoord: Voorkomen is goedkoper dan genezen". Bovendien is niet ziek worden prettiger dan beter worden. Het lidmaatschap van iedere wijkbewoner betekent een steun voor deze preventieve zorg. Jammer dat nog niet alle bewoners lid zijn van onze kruisvereniging. Op de oproep voor de griepvacci natie is zeer gunstig gereageerd. Uit Groenoord en Kethel meldden zich bijna 1500 personen. Ook in de overige wijken van Schiedam was de opkomst ruim 50 hoger dan het vorig jaar. Dit zal voor de Kruisraad onge- twijfeld een reden zijn om deze anti-griep aktie ook in het volgend jaar te herhalen. Voor agenda Gezondheidszorg zie pagina 9. ASSURANTIEKANTOOR Bachplein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 uur tot 17.00 uur behalve zaterdag en zondag: 4-daagse medaille; groen school- etui met inhoud; wit overhemd en een zwarte pantalon; donkerbruine motorhandschoen; herenbril; 1 bal- pen zilver; bril in etui. Te bevragen bij de vinders: bril, bruin montuur, kijk en lees- glazen, Levens, Boterstraat 38; bos sleutels, Lagerwaard, Geert Rein- dersstraat 20a; etui met 2 sleutels, tels, Ruijters, Voornsestraat 41; de Keijzer, Bachplein 485; bos sleu- oranje regenbroek, de Brouw, Faassenplein 95; sjaal (div. kleu- ren), Berkel Rembrandtlaan 38; wit meisjes vest, Wiegman, Loeff- straat 67pakket kinderkleding, Salet, de Wildestraat 57; oranje schooltas met inhoud, loket G.T.B.; blauwe portemonnee met inhoud, Hr. van Duijn, Nieuwlandplein 65, tel. 702886; zwarte portemonnee met inh., Plambeck, Bachplein 116; portemonnee met inhoud, Boers, Van Oldenbarneveltstraat 18 tussen 20.30 uur en 21.30 uur; goudkleurig ringetje, Hesselberth, Hoofdstr. 237 te Schiedam; goudkleurig kettinkje met medaillon, Hamerslag, Waran- de 206 b; goudkleurige ring met paarse steen, Honster, Johan de Witsingel 281; goudkleurig pols- horloge, J. v. Roest, Mackaystr. 54; blokfluit in etui, v. d. Avoird, Lek- straat 68 b; oude foto's, Winkelman Prof. Aalberselaan 29; drie-wieler, Leenderse, Boerhaavelaan 3 a; z.g. schippershondje, groene hals- band Van Woerkom, Eksterlaan 248 te Vlaardingen. Driewieler, Leenderdse, Boerhaave- plein 3a; driewieler, A. Muis, Jac. Urlusplein 23; 1 bankbiljet, Ouwe- dijk, Musschenbroekstraat 16 b; zilver-kleurig armbandje m. naam Jeene, Burgem. Knappertlaan 195b; zilverkleurige Broche met steen, Van Kleiss, Kievithlaan 55; bruine portemonnre met inhoud, Brand- weer; portefeuille met inhoud, Tex- tielzaak de Priester, Broersvest; plastic tas (zak) met inhoud, H. van Nuland, Faassenplein 16; porte monnee met inhoud, Roeters, Park- weg 114; knipportemonnee met in houd, v.d. Plas, Warande 871 paar bromfiets-wanten, M. van Aarden, Nw. Maasstraat 43 b; damesbril, Mevr. de Lange, Wattstraat 3 b; jongensbril, Mevr. Klein, M. C. M. de Grootstraat 49; Renault-sleutel 5 sleutels, v. d. Kamp, Burgem. Knappertlaan 173 a; ring met 5 sleutels, M. Dries, Goeman Borge- siusstraat 25; legitimatie-bewijs, Mevr. Rodenrijs, Alb. Thijmstr. 50; heel Staatslot, Rissema, Burgem. van Haarenlaan 1345; haarvlecht, Droge, Geervlietsestraat 23; ken- tekenbews deel I en II, Kooter, Nw. Maasstraat64 a. VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN is het voordellgst en meest vertrouwde adres toch altijd Voornsestraat 26 SCHIEDAM-Tel. 264432 v/h G. J. J. PONj£ Delflandsestr. 250 Schiadam Tel. 704014

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 5