Leerlingen van Wm. Gehrelschool bezien „Wonen in Groenoord" Rabobank f3 voorAL BANKZAKEN - Petje af voor de jeugd - 7e jaargang no. 169 20 november 1974 Veelzeggend. Wonen in Groenoord Wandeling door de lokalen Hoe denkt men zijn huis, zijn dorp. Wat zeggen de cijfers. Wegomlegging in Groenoord BIJ L SUPER- ENKABE markt - ACHTERPAGMXA - In dit nummer LETTERPUZZLE zie pagina 3 Brandweer heeft nieuw Alarm- nummer" Fa. v. d. TORREN opent nieuw filiaal in Groenoord Wegverkeer „Genadeloos" Goede Dia-lezing in „Landvreugd" loordcrAkkoorden Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o., Schiedam. Tevens mededelingenblad voor S.S.S.N. en Gezondheidszorg. Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachplein 189 - Telefoon 70 35 18, Medewerker: C. A. P. Kortrijk, telefoon 70 41 72. Uitgave en advertentie-exploitatie: D E MAGNEET", drukkers - uitgevers Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66, - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. voorheen Groenoord Akkoorden Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. De Heer G. J. van Praag, Hoofd van de Willem Gehrelschool aan de P. van Anrooijlaan, was zo vriendelijk ons uit te nodigen voor het bij- wonen van de Ouderavond. Niet, dat wij daar als ouders bij zouden moeteh zijn, maar om kennis te nemen van datgene wat de kinderen van deze school hebben gepresteerd. Ondergetekende, die de plaats in nam van de Heer J. van Schaverbeke^ die verhinderd was, kan U mede- delen dat hij intens heeft genoten van de omvangrijke werkzaamheden, de creativiteit, en de belangstelling, waarmede de jeugd van deze school zich te weer heeft gesteld tegenover de uitdaging van de te behandelen onderwerpen. Nou, die onderwerpen waren alleszins de moeite waard omdat ze betrekking hadden op onze wijk Groenoord. Thema van alle werkzaamheden was: Wonen. talrijke werkstukken te bespeu- ren valt. Wat vindt men van zljn woning. Hoe groot is de overlast van kin deren, huisdieren enz. Die kinde ren en huisdieren vallen onder de rubriek "geluidshinder". Een en ander werd duidelijk gemaakt aan de hand van grafieken. Hoe staat het met de speelgelegen- heden in de omgeving van de school. Verkeersintensiteit en vei- ligheid waren ook onderwerpen ter bestudering. Ook de bejaarden zijn niet ver- geten. In huize Spaland heeft men de bewoners gevraagd naar hun bevindingen aldaar. Als men dit alles nog eens de revue laat passeren moet men toch wel vaststellen dat het onderwijs van nu op een totaal andere leest is geschoeid dan vroeger het geval was. De zelfwerkzaamheid staat hoog in het vaandel geschreven. Dat zelf-doen en nadenken resul- teert tenslotte in een overdaad van maquettes, grafieken, tekeningen, opstellen, ontwerpen van huizen, steden van de toekomst. Ik geloof dat met deze wijze van werken de onderwerpen de leer lingen veel langer zullen bijblijven dan wanneer de leerstof op een statische wijze wordt onderwezen. Men doet het hu zelf. Men maakt met eigen handen wat men eerst zelf heeft overdacht. Men ziet ook de mens achter al die verschijn- selen welke men van velerlei kant belicht. Nadat het officiele gedeelte was geeindigd kon men de werkstuk ken gaan bewonderen. Het was hartverwarmend met hoe grote belangstelling al de vaders de bank voor iedereen Schiedam Kethef Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Tefef. 26 21 60 uw en moeders kennis namen van wat vaardige handen hadden tot stand gebracht. Men probeerde vanzelf- sprekend datgene te ontdekken wat door de eigen kinderen was ge maakt, doch men toonde niet min der belangstelling voor de uitingen van creatief-bezigzijn van andere leerlingen. In de 2e klas vonden wij de gehele klas in herfsttooi. Al datgene wat de herfst te bieden heeft was hier bij een. Wij vonden gegevens over voedsel, het snoepen, en vooral wonen, want dit was immers het leidend motief van dit ganse cre- atieve gebeuren. Wat ook te bewonderen viel was de variatie van gebruikte "grond- stoffen". Houtskool, verf, krijt, oude lapjes, schoendozen waren veran- derd in "kijkdozen" in welke dozen huiskamers waren te bewonderen van vroeger en nu. In school en buiten school was de jeugd aktief geweest en het resul- taat was verblijdend. Een gang door de leslokalen kon dat bewijzen. In een van de lokalen was een compleet dorp te bewonderen met alles er op en er aan. Het bijzon- dere vond ik wel dat midden in dat dorp een dierentuin was ont- worpen. Die verzameling dieren was het middelpunt van de woon- situatie. Rondom die dierentuin was een trein-ring gesitueerd en daar- omheen weer de huizen die alle- maal met uitzicht naar dat middel punt waren ontworpen. Je moet er maar opkomen. Niet alleen dat men het eigen huis op een plattegrond had overge- bracht vaak met juiste aantal meters en vierkante meters, maar men had ook talrijke ontwerpen gemaakt hoe het huis van de toe komst zou moeten zijn. Een huis met zwembad behoorde wel in hoge mate tot de eerst te vervullen wensen. Ook tuinen zijn favoriet. Wat mij echter het meest opviel was, dat alles in die toe- komstige huizen zou moeten be- wegen. Zich zou moeten voort- bewegen. Een stoel die alles voor mij doet de jampot en de strooppot moeten naar je toekomen vliegen, een vliegende tafel en bewegende stoe- len. De mechanica staat onder de jeugd hoog genoteerd. Toch geen gevolg van gemakzucht? Maar dat komt toch weer niet overeen met de ijver die in de In een van de lokalen was een plaatsje ingeruimd voor ontboeze- mingen van de leerlingen over hun ouders. Ik heb met belangstelling daarvan kennis genomen en de kritiek geproefd welke de kleine mens heeft op de grote mens. Maar dat is van alle tijden Hier volgen enkele uitlatingen: 'Ouders moeten altijd de baas spelen'. 'Als je eens lekker wilt spelen of leren moet je altijd weer iets doen'. 'Ouders willen altijd gelijk hebben'. 'Volwassenen denken alles maar te mogen'. 'Ze slaan ons'. (ze voelen dit als een belediging). 'Ze beloven veel maar doen weinig'. 'Wij moeten naar bed, zij gaan naar een feestje'. 'En toch zijn ze lief (dat vergoedt weer veel) Zie zo dat weten wij dan ook weer. Het zou te ver voeren al datgene op te noemen wat er te zien was aan bungalows en villa's (droom- huizen), oude woningen en paal- woningen uit 'de pre-historie, enz. enz. Interessant was een grafiek over het aantal voertuigen dat de Laan van Bol'Es te verwerken krijgt! (Vervolg pagina 9) In verband met de werkzaamheden aan de wegen is vanaf maandag j.l. de Vivaldilaan tussen de Ed. van Beinumlaan en L. Zimmermann- plein voor alle verkeer afgesloten. Strauss-, Liszt- en Schubertplein alsmede de Smetanalaan zijn al leen via Laan van Bol'Es en Peter van Anrooylaan bereikbaar. De Eduard van Beinumlaan is dan weer voor alle verkeer opegesteld. RET-bus 53 van Kethel zal weer zijn oude route via de v. Beinum laan kunnen rijden, bus 52 van en naar Vlaardingen volgt de omleg- ging via de Peter van Anrooylaan. Zi# advertentie "V Op 4 november j.l. is de nieuwe alarmcentrale - als laatste fase - in de overgang van de oude naar de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat 1 in gebruik geno men. Met de ingebruikneming van de nieuwe alarmcentrale is het voorheen wat moeilijk te onthou- den nummer veranderd. Noteert U even (in de hoop dat U het nooit nodig zult hebben) het nieuwe nummer: 26.48.48. Voorlopig wordt om elk risico te vermijden toch ook nog het oude nummer gehandhaafd. Pas nadat is gebleken dat het nieuwe alarm- nummer 26 48 48 is ingeburgerd, wordt het oude nummer opge- heven. Vorige week vrijdag opende de fa. Wed. J. v. d. Torren haar negende filiaal op het Bachplein 596 (Winkelcentrum "Prelude"). Het vroegere schoenenmagazijn "Manelli" dat nogal wat plotseling verdween, is - na enkele weken leeg te hebben gestaan - met een kleine verbouwing toch nog rigo- reus veranderd. Niet alleen de etalage is vergroot en overzichtelijker geworden, doch door een andere opstelling van de verkoopschappen, krijgt de klant een glashelder overzicht van de zeer grote colleetie schoenen. De schoenen zijn "open" tentoongesteld en met een oogopslag kan de klant zien wat voor hem of haar het meest geschikt is. De schoenen staan naar maat en kleur gesor- teerd, terwijl vakkundig personeel gaarne de behulpzame hand biedt. Samen met de in het achtergelegen magazijn opgeslagen sortering kan de fa. v. d. Torren hun klanten een uitgelezen colleetie tonen. Met de opening van deze nieuwe schoenenzaak in Schiedam-Noord is aan een grote behoefte voorzien. Hoewel het aan belangstelling ze- ker niet zal ontbreken, wensen wij de fa. v. d. Torren veel succes toe. Voor de goede orde; door het ge- reedkomen van een nieuwe zijweg is het winkelcentrum nu weer ge- makkelijk bereikbaar. J. v. S. We schreven het reeds in onze vorige uitgave, op 21 november a.s. zal de Heer M. P. van Dijk, hoofd technische afd. van de Rijkspolitie te Dordrecht, in Boerderij "Land- vreugd" een lezing houden over de verkeersveiligheid. Deze met dia's verluchte lezing belooft alleszins interessant te worden. Uit zijn jarenlange praktijk als verkeers-deskundige zal de Heer M. P. van Dijk veel te vertellen hebben en ons door soms schok- kende - beelden laten zien hoe ge- nadeloos het verkeer kan zijn. Als specialist op het gebied van verkeersongevallen kan hij weten - en vertellen - hoe we handelen moeten om ongevallen te voorko- men. Op indringende wijze zal hij U - weggebruiker - wegwijs maken in het veiligheidsdoolhof van ban- den, remmen, carrosserie, keuring, enz. Wie het goed met een ander en zichzelf meent, gaat zeker op 21 november a.s. (toegang GRATIS) naar Boerderij "Landvreugd". Aanvang 20.30 uur.

Noorder Akkoorden | 1974 | | pagina 1