Rabobank S UW Krijgt Schiedam weer een „warme" Distilleerderij? Gemeente slopt plan Verbindingspad Dirk Schaferplein in de ijskast voorAL BANKZAKEN CarNaVaL Op sterven na dood Leuk initiatief Gevaarlijke situatie Verdere ontwikkelingen Waarom zo moeilijk? Boerderij Landvreugd Zaterdag 8 (ebruari a.s. Noorder Afckoorden Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o., Schiedam. j^&rgang HO. 174 Tevens mededelingenblad voor S.S.S.N. en Gezondheidszorg. I Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachpledn 189 - Telefoon 70 35 18. ^7 januari 1/75 Medewerker; C. A. P. Kortrijk, telefoon 70 41 72. Uitgave en advertentie-exploitatie: „DE MAGNEET", drukkers - uitgevers voorheen Groenoord Akkoorden Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66. - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. j Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Een artikel in het "Vrije Volk" van enige weken geleden onder de kop "Schiedam is jeneverstad af" houdt de gemoederen in onze stad danig bezig. Het betreffende paginagrote artikel zegt dat een tijdperk is afge- sloten en het pure distillateursbedrijf bijna uitge&torven is. In onze vorige nummers hebben wij mime aandacht besteed aan de - onverwachte - afsluiting van het Jac. Urlusplein en onze verwondering uitgesproken over deze schijnbaar zinloze opheffing van de aldaar broodnodige uitrit en de daarmee gepaard gaande gedwongen omrijding. Andere plaatselijke en landelijke dagbladen haakten bierop in, zodat intussen half Nederland bekend moet* zijn met een zo op het oog stervende bedrijfstak. Wij kunnen niet nalaten op deze materie terug te komen omdat o.i. genoemde publiikaties de indruk zouden kunnen wekken, dat er in Schiedam alleen nog distillateurs van "de koude grond" zijn over- gebleven. Wij weten dat dit niet helemaal juist is en dat - ook al worden er iogischerwijs moderne bottelmetho- des toegepast - veel distilleerde rij en bijzondere en ouderwetse aan dacht aan hun produkten (blijven) besteden. Nu lijkt het er op dat simpelweg spiritus vermengd met water een gereed produkt vormt en dat er van het oud-vaderlandse "hasse- bassie" weinig is overgeschoten. Het in Het Vrije Volk-artikel ge noemde oer-Schiedamse bedrijf Dirkzwager (FLORYN) gebruikt voor haar produkten o.m. jenever- bessen, cacaobonen, citroenschillen, amandelen, zwarte bessen, diverse kruiden enz. Bij vermelde firma zijn, zoals wij zagen, nog steeds twee distilleerketels in gebruik welke uit 1718 stammen. Zo zullen er wellicht nog wel en- kele bedrijven zijn, die mdssehien de sfeer en romantiek verloren hebben, maar tooh niet betiteld kunnen worden als "slokfeies- fabrieken". Naar aanleiding van de artikelen in de pers hierover nam Hans v. d. Sloot (auteur van "Schiedam rond de eeuwwisseling" en "Schiedam nu") het initiatief om in onze stad in een oud pandje een klein bran- derijtje-distilleerderijtje trachten te vestigen, waar alles weer op de oude wijze zou worden vervaardigd P. v. d. A. leden de Ruiter, Baren- dregt en van Ooijen stelden vorige maand de minister van CRM schriftelijk de volgende vragen; 1. Is het de minister bekend, dat het branders- en distilleer- bedrjjf in Schiedam vrjjwel ver- dwenen is 2. Is de minister van oordeel, dat het uit een oogpunt van indus tries archeologie gewenst is, dat het branders- en distilleerbedrjjf althans een klein deel van het in vraag 1 genoemd ambacht zo veel mogelijk op de oude voet wordt voortgezet 3. Is de minister daarom bereid plaatselijke initiatieven te onder- steunen, gericht op het op kleine schaal doen herleven van dit oude ambacht Wanneer we de krantenberichten mogen geloven, staat de minister niiet geheel afwijzend tegenover het initiatief, dooh voelt het ge- meentebestuur van Schiedam wei nig voor het geopperde denkbeeld en moet de voorlichtingsambtenaar zelfs gezegd hebben, dat Schiedam niets meer te maken wil hebben met jenever Wij vinden dit bijzonder jammer en ook niet bepaald overvloeien van begnip. Onze gemeente is niet zo verwend met toeristische trekpleisters en wij geloven beslist dat Schiedam een attractie rijker is door de ves- tiging van zo'n heerlijk oud be- drijfje. Zeker nu de nostalgie hoog- tij viert zal het - met de juiste propaganda - aan belangstelling niet ontbreken. Met medewerking van de nog in Schiedam gevestigde distillateurs zal het toch niet zo moeilijk zijn voor een sfeervolle inrdohting te zorigen en het zal de naam Schie dam weer wat meer bekendheid geven. Een gezamenlijk project van de 14 Sebiedamse distilleerderij en maakt het bovendien goedkoper en zo mogelijk rendabel. Dat het Schiedamse gemeentebe- stuur hierover niet enthousiast is en/of hieraan geen medewerking wil geven, betwijfelen we. Waarom zou men anders de mas- cotte van het nu 700-jarig bestaan van de stad "PROOSJE" genoemd hebben J. v. S. Op 13 januari j.l. zonden een aan- tal inwoners van het D. Schafer plein en Mozartlaa/n een schrijven hierover aan het College van B&W. Plaatsgebrek noodzaakt ons slechts een gedeelte van deze brief hier weer te geven. Spraken wij in een vorig artikel er onze verbazing over uit, dat alleen inwoners van het D. Scha ferplein een schrijven van de ge meente betreffende het verbin dingspad hadden ontvangen, nu blijkt dat slechts ENKELE bewo- ners een dergelijk schrijven ont- vingen. De brief van 13 januari vermeldt nl.: "Door Uw dienst Gemeente- werken werd helaas slechts aan enkele bewoners (nrs 15 en 16) per oirculaire bericht hoe het pad (4,5 m!) gerealiseerd gaat worden. Waarom ook niet even een circu- laire in de brievenbussen van alle betrokkenen gedaan?" De brief wijst er voorts op dat het pad vlak langs het trappenhuis van het flat zou lopen en zegt: "de in deze flat wonende kinderen - en dat zijn er veel - spelen bijna het gehele jaar door in de directe omgeving van het trappenhuis, welke speelruimte hen nu zonder meer ontnomen wordt, terwijl zij bovendien op levensgevaarlijke wijze afgesloten worden van het daarbij gelegen gazon". (enige speelruimte ter plaatse - red.). De brief gaat verder; "De absurde oplossing die Gemeentewerken ge- vonden heeft om uit de impasse te geraken die ontstaan was door het door haar toedoen afsluiten van de bestaande verbinding, heeft niet alleen bij de bewoners van het Dirk Schaferplein, maar zoals blijkt uit een door ons huis aan huis ingesteld onderzoek bij een paar honderd gezinnen, wonende op genoemd plein en de Mozart- laan, tot verbazing en woede ge- leid. Had de betrokken dienst zelf geen enquete kunnen houden al- vorens tot een dergelijke maatregel over te gaan? Hier is toch duide- lijk sprake van eenrichtingsver- keer, terwijl bovendien iedere com- municatie uitgesloten lijkt te zijn". De bewoners vragen zioh in ver melde brief ook af of een groen strookje van 2,70 m. de geluids- en stankoverlast kan nivelleren. De goed gedetailleerde brief ver meldt nog als slot: "Dit schrijven is reohtstreeks tot Uw College ge richt en niet aan Uw Dienst Ge meentewerken. Reden hiervoor is, dat de door deze Dienst gevolgde benadering van de zaak alleszins te wensen over laat en beslist van een communicatiestoornis harer zijds getuigt". Zoals bovenomschreven zijn wij niet in staat de brief, die vergezeld ging van 187 handtekeningen van bewoners, in zijn geheel af te drukken. Op 14 januari j.l. werd de brief op het Stadskantoor afgegeven, een copie daarvan was bestemd voor de directeur van Gemeentewerken. Op 15 januari d.a.v. hebben de 4 dnitiatiefnemers een bespreking ge- had met enkele bestuursleden van de Wijkvereniging. Het lag in de bedoeling dat - n.a.v. een uitnodi- ging, een deputatie van de bewo ners met enkele bestuursleden van de Wijkvereniging gisteravond een gesprek hadden met Gemeente werken. Op 20 januari ontving een van deze initiatiefnemers een telefoontje van gemeentezijde dat de bespre king op het Stadskantoor niet door ging. Hierbij werd medegedeeld, dat het plan D. Schaferplein on- dergeschikt werd gemaakt aan het plan van Beinumlaan. VOORLOPIG gaat het plan Dirk Schaferplein in de "doofpot", zo werd gezegd Zoals uit onze vorige publikaties duidelijk naar voren is getreden, hebben wij steeds de afsluiting van de uitrit "onnodig" en de aanleg van het verbindingspad "absurd" gevonden. Wij vragen ons af waarom de Dienst Gemeentewerken zich het- zelf zo moeilijk maakt. Juist door- dat binnen korte tijd de Mozart- laan door verkeersliahten zal wor den beveiligd is een uitrit (met uitsluitend reohts-af gaand ver- keer) niet gevaarlijk te noemen. Wanneer bovendien de uitrit wordt voorzien van een drempel, zal dit mede de veiligheid verhogen. Wanneer de gemeente het hier niet mee eens zou zijn, zal er der- halve nog maar 1 maatregel over- blijven; alle uitritten in Schiedam- Noord afsluiten J. v. S. de bank voor iedereen Schiedam /Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nleuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 J Zeer beperkf aantal kaarten nog voorradig. Tel. 702593

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 1