1 juni dragen van Autogordels verplicht Rabobank Q UW voorAL BANKZAKEN uea .NaAoaaisnaaNO, 13 JU3q Q Naaaoosxv naanooN r 7e jaargang no. 182 14 mei 1975 30 mei opening station «Nieuwland» Lawaaibelasting op auto's Eigen huis m@t steun uit het Bezifvormingslonds Engine" in de prijzen Passage Theater geopend Meer spelvoorzieningen in Woudhoek Geen buslijn meer met Kethel-Kerk KowderAHkoorden Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord 0.0., Schiedam. Tevens mededelingenblad voor S.S.S.N. en Gezondheidszorg. Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachplein 189 - Telefoon 70 35 18. Medewerker; C. A. P. Kortrijk, telefoon 70 41 72. Uitgave en advertentie-exploitatie: „DE MAGNEET", drukkers - uitgevers Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66. - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. voorheen Groenoord Akkoorden Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Simds 1 november vordg jaar is er een blaaspijpenwet, die degene die "hem om heeft" strafbaar stelt. Hoe vreemd dat niu dan ook mag klihken, er komt op 1 juni a.s. een wet in werkimg die degene die hem NIET OM heeft strafbaar stelt. Dam wordt n.,1. het dragen van autogordels op de voorzitplaatsen van personen- en combimatieauto's, waarvoor na 1 januari 1971 een Neder- lands kenteken is afgegeven, verplicht gesteld. Deze maiatregel wordt gelijktijdig van kracht in Beigie en Luxemburg. De drie Beneluxttanden zijn niet de eersten die deze wet uitvaardiigen, want reeds eerder werd in Austra- lie, Nieu w-ZeelandTsjeohosliowa- kije, Frankrijk en Zweden die draaigplidhit ingevoerd. Het ziet er naar uit dat binnen korte tijd aille Europeanen in de gordets zullen zltten, warnt ook Duiitsiand, Dane- marken, Zwibserlaind en Noorwe- gen zul'len - naar verwachting - deze wet uitvaardigen. Niet iedereen akkoord Een vrij groat aantal automobi- listen voeit er nog steeds weinig voor de gordels te gebruiken. Soms zijn dit zuiver gevoelsrnatige be- zwaren. Het lijkt er op, dat dege- nen die steeds maiar weer vrezen, dat burn auto in brand vliegt of met het waiter in aanraikiing komt (waarbij de gordel er jurist voor most zorgen dat de klap wordt op- gevanigen) dezelfden zijn die me- nen nooit een ongeluk te krijgen en om die reden de gordel als overbodig kwalificeren. "Een auto- gordel is goed voor iedereen, be- halve voor mij" is een opvabtiing die bij veel mensen heerst. Naast deze verkeerde risicotaxatie wordt ook vaak beweerd, dat men zich bslemmerd voelt iin z'n bewe- giingsvrijheid, een gevoel van "vast- gebonden" zijn. Anderen ziien de draagplicht alls een beperking van de persoonlijke vrijheid. Toch zal iedereen vaniaf 1 juni aan het gebruiik "ban de gordels moeten wemnen, ail zijm er toch enkele uit- aondaringen in de verp'lichitiing ge maakt. Uilzonderingen Er zijn enkele uitzanderiingsbepa- liing-en, zoals invalid© bestiuurders die in aamgepaste auto's rijden en niet zelf de gordel kunnen vast- maken, taxichauffeurs tijdens het vervoer van passagiers, achiteruit- rijden en bezorgend vetrkeer. Kiinideren en mensen die kleim van stuk zijin (ikleiner dan 1.50 mtr) zijn ook vrijgasteld van de draagplicht. Het sohoudergedeeite van een drie- punitsgordel en/of diagoniaalgoirdel kan aan deze groep bij een botsiiing namelijk letsel aian de hals ver- oorzaken. Drinigenid wordt echter geadviseerd de beuipgordel te ge bruiken. Hoewel reeds enkele maanden door tni'ddel van radio en televiisae voor- lidhitiing wordt gageven over deze nieuwe wet, rneenden wij er goed aan te doen, dit - <nu het tijdstip van imwerteing treden van de wet met rasse sehreden niademt - nog eens iin ons blad naar voren te brenigen. Hoewel ook over deze wet de roe- ninigen verdeeld blijven en nog een groot aantal autamiobiiliiisten met bravaur Mijven zeggen "Ik draag 'm niiet", menen wij aam de hand van onderzoeken itooh te kiunmen zeiggen, dat de draagpddcht nog zo gek nieit is en de veiligheid zeker zal verhogen. De veiligheid van U zelf of Uw medepassagier. De autogordels - dat is zonnieklaar bewezen - hebben veleil ilevens ge- red en hoewel het woord 'verplicht' een wat onaangenams klamk heeft, mag de overhead beat de mensen tegen ziehzelf in besoherming nemen. Vanaf 1 juni dus; weet Uw watje, ook op het gebied vain de auto gordels. J. v. S. de bank voor iedereen Schiedam Ketnel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nleuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 6911 Het nieuwe N.S. station in Schie dam bij de Niieuwe Damlaain zal op 30 mei a.s. worden geopend. Het station dat zal worden o-pgenomen in de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorweigen van alle stop- tretnen op het trajeot Rotterdam Hoek v. Holland zal door de burge- meester A. Lems worden geopend. Er komt een extra belastiing op auto's, bromfietsen en toestellen die in het openbaar lawaai maken. Ook fabrieken, die lawaai veroor- zaken, zuilen daaronder vallen. De heffingen zullen worden gestort in een op te richten Fonds Geluids- hinder. Uit dat fonds worden de kosten betaald, die moeten worden gemaakt voor de uitvoering van de Wet op de geluidshinder. Dit folijkt uit een voorontwerp van de wet op de geluidsihinider dat naar wordt verwaoht tegen bet eind van dit jaar in de Tw-eede Kamer zal worden babandeld. Het doel van de nieuwe wet is be- strijding vain de geluidshinder door regels, die het lawaai moeten voor- komen of beperken. De uitvoering ldgt bij het rijk, de gemeenten en de proviincies. Voor disoobars, .stadions, kermis- sen en dergelijke moet de igemeen- te bepalingen opstellen die geludds- hinder aan banden Laggen. Tenslotte zal iin elke provincie een lawaiaii-meetdienst en een klaohten- diienst worden ingesteld. Voor het kopen of ilaten bouwen van een niieuw huis geefit de over- held <al sinids jaren op twee ma- nieren steun. Namelijik met een jaarlijkse bijdrage door Ihet rijk en met het verlenen van een garanitie door de gemeenite, waardoor een hoge hypothecate lening kan wor den verkregen. Speciaal voor mensen met een be- scheiden inkomen is men niu een stap vender gegaan. Door de instel- liing van het Bezitvorminigsfonds kan men voor het kopen van een woning onder bepaalde voorwaar- den ook nog een renteloze leming van f 2.400 krijgen. Een van de voorwaarden is, dat bij het kopen van een nieuwe waning de ver- wervingskosten niet meer dan f 80.000.- mogen bedragen en bij het kopen vain een reeds eerder be- woonde woniinig niet meer dan f 50.000.- De woning moet gesdhikt en bestemd zijn om het igehele jaar door ite worden bewoond door de aanvrager. De lening wordt ver- strekt voor een periode van negen jaar en het geleende bedrag moet in .acht gelijke jaarlij'kse termijnen worden terugbetaald. Deze renteloze lening wordt ver- strekt aan die personen die: - imeerderjarig zijn, maar jonger dan 30 jaar. (Een gehuwde jonger dan 21 jaar is ook meerderjarig). - een belastbaar inkomen hebben dat in 1972 of 1973 (naar keuze) niet hoger was dan f 18.000.- resp. f 25.000.-. - geen vermogensbelasting ver- schuldigd zijn over 1974. De aianivraagf'ormiulieren (evenals verdere informatie) zijin verkrijg- baar bij de secretarie-afdeling Openbare Werken, Stadskantoor 5e eitage. Deze formuMeren moeiten bij de gemeente worden ingediend voor het in eigendom verwerven van de waning. Naast deze renteloze lening (of los daarvan) geeft de gemeente Schie dam bij hat kopen van een reeds bewoonde waning een igarantie voor de rente en aflossing van een hy pothecate ilening. Deze wordt ech ter alieen gegeven voor een lening met een loobtijd van tenminste 5 jaar en ten hoogste 30 jaar; de garantie -bedraagt maxiimaal 95% van de verwervingskosten. Deze garantie kan worden gegeven aan personen die: - meerderjarig zijn, maar nog geen 60 jaar oud; - een belastbaar inkomen hebben d-at in 1972 of 1973 (naar keuze) niet hoger was darn 18.000.- resp. f 25.000.-; - geen vermogensbelasting ver- schuldigd zijn over 1974. De verwervingskosten van bedoelde woning mogen niet meer dan f 80.000.- zijn. De woning moet ge- schiikt en bestemd zijn om het hele jaar door te worden ibewoond. De aanvraag voor de garantie moet voer het tijdstip van het kopen van de woning worden ingediend. De aanvraaigformuMeren zijn te ver- krijg enbij de secretarie-afdeling Stadskantoor le etage. Het rngevui- de formulier moet gestuurd wor den naar een van de ihierbij be- miiddelende organen, voor welke bemiddeling een vergoeding wordt gevraagd. Verdere inlichtingen bij de afdeling Financien. De groep "Engine" ^eed op 26 april j.l. in het Trefoentrum te Rotter dam eiigenlijik zonder enige ver- wachtong mee aan een talenten- jacht. De uit 5 personen (waarvan 3 uit onze wijk) bestaande groep traden op voor schoolavonden e.d. en be- eiloten - min of meer voor de aa.r- digheid - aan zo'n "jadht" mee te doen. Gewapend met een initensieve training (2 a 3 avooden per week repetitiie) en een aainitia.1 eigen oom- posities namen zij het eind april op tegen 7 aindere groepien. Drummer Ben Bothof, bassist Peter Kooyman, soiiogitarist David Lyne, organist Rooy Stok en zanger Graiham Garmiitage waxen veribaasd maiar bijzonder verheugd te horen de eerste prijs te hebben bahiaald. Een le prijs die bestaat uit het maken van een plaat en een jaar- canitract. Hoewel op heit ogenbldk geen plannen besibaain om direct "beroeps" te wo-rden, zullen mana ger Ruud Asmus en Ruud Bruyne (tel. 70 23 62 - 70 40 64) wel het no- dige werk krijgen. Vorige week was het dan zover, eindalijik heeft Schiedam weer een eigen theater. Met de ingrijpende verbouwing is Schiedam in feite twee theaters rijiker geworden, want in de kleine zaal is ook een filmtheater iingeriaht. Vele - reeds bekende - films staan op het prograimma; The Sting, Spartacus, Roioie Sien, Airport '75, Dakota, The lady sings the blues, Paper Moon, The great Caitsby en Duel. AUTO - BROMFIETS OPDRACHT TOCHT Zaterdag 17 mei a.s. Auto - Brom- fiets opdrachttocht. Start bromfietsen 10.00 uur. Start auto's 13.30 uur. Winkelcentrum Prelude, Bachplein Inschrijfgeld bromfietsen j" 2,50. Inschryfgeld auto's 5,00. Als aanvulling op de reeds bestaan de speelvoorziieningen in onize nieuwste wijk Woudhoek zal in de komende weken een begin worden gemaakt mat de aanileg van nieuwe speelgelegenheden voor de jeugd itussen 8 en 14 jaar. Zo zal aan het Hermuspad een tolein kinder-openluohtitheater wor den gerealiseerd en op het van Haaterenpad een klimirots verrij- zen. Door het zeer geringe aanbod van passagiers heeft de RET besloten om de bussen van lijn 53 niet meer door te ilaten rijden naar Kethel- Kerk. Ook de door de gemeente Schiedam ingestelde taxiritten zijn op 1 mei j.l. vervallen.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 1