j He# nieuwe Kruisgebouw 1 Sporthuis IS it imm Abortus: keuze tussen twee kwaden Gezondheidszorg Kethel - Groenoord P. A. v.d. KRUIT g adres: BACHPLEIN 588 Telefoon 70 61 77 g L zal op 1 augustus a.s. in gebruik worden genomen 2 to voor een aantal diensten, waaronder de School- d L geneeskundige Dienst. 2 Het tijdstip waarop de consultatiebureaus voor 3 h zuigelingen en kleuters van het nieuwe gebouw go- 2 bruik gaan maken zal nog worden bekend gemaakt. 3 r De officiele opening zal op een nader aan te geven m datum plaatsvinden, waarschijnlijk in de maand S y September. J Maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur v.m.: zaterdag en zondag 8.00 - 8.30 uur v.m.: Gezondheidszorg Kefhel-Groenoord Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoord nr. 17, SCHIEDAM. Redaktie; Vlaardingseweg 18a, telefoon 7019 36. Het abortusprobleem staat, meer dan ooit, in het centrum van de belangstelling. Wy kunnen er niet meer om been, Het is namelyk niel ten probleem van de a.s. moeder van een ongewenst kind alleen, Wij hebben er ALLEN mee te maken, want het is onze volksvertegen woordiging die op het punt staat deze materie op een bepaaide wijze opnieuw wettelyk te regelen. Er liggen drie nieuwe wetsontwerpen, die uiteenlopende visies vertoiken, naast de oude bestaande oude wet: daaruit zullen WIJ moeten kiezen. Ver-sdhiiiilende org-anisaities grijpen dezie situiatie aan om op kidringen- de wijzie bun ideeen inigang te doen viinden en alduis de wetg-eving op diiit punt rte beinvloeden: wij wemen: - de Schiedamse afdeMing van het comiite 'Red't het ongeboren kind' - Wij wrouwen eisen! - Stidbting voor iredbt zander ond-erscheid - NVSH, Rutgersstiohtiiing - Nederlands Artsenverbond - Man-vrauw-maatsdbappij. O-ngeitiwijfeld bent u in aanraking gekomen met puibiioaities die een bepaaide vasie weerigev-en. Wij vian de Verenigiing voor Ge zondheidszorg menen een bijdiriage te moeten leveren aan de opinjie- vormirag iin deze belamg-rij-ke aaiak, al was het ail-een rnaar door het op- werpen van een aanital vragen. Abortus is een afschuwelijk pro bleem. Voor ons is het geen keuze tussen goed en kwaad maar tussen twee kwaden. Wij hebben rnoeite met die wijze wiaarop de disoussie vaaik gevoerd word-t. Voor- en tegenstanders ma ken elkaar uiit voor 'moordenaiar', 'sexueel geremd' en 'hiarteflioas'. Ze siaan elkaar en aeideren am de or-en met on-genuanceerde, dus on- jiuiste airgumemten. Aan de andere kant wordt met het probleem ge- sohiipperd omdat er zulke grote - politiekie - beiamgen op het speil staan. Waarom abortus. Het aibortusprbbleem beat a at om dat er vrouwen zijn die zander dat ze dat wiiflllen in verwachtanig raiken. Het iigit voor de hand dat een goede en continue voorliclhting over anitiioonoepbie en het ontwik- kelen van veiliger betrouwbaiarder methoden zeer belangrijke bijdra- gen zuilfl-en zijn am het aborituspro- bleem te overwinnen. Er zijn verschdl-lenide redenen denkbaar waarom een kind niet wordt gew-enst: Medisch: als de geboorte van de baby het leven en de gezondheid van de moeder in gevaiar brengt, of wanneer aanwijzinigen besfcaan dat de vnuciht besdhadigd is of zieh niet normaail on-twiikkelt. Psycho-sociaal: als de a.s. moeder en vader zicih niet in staat voelen om het kind te varzorgen en op te voeden omdat ze te j-on-g zijn of te oud; omdat de a.s. ouders elkaar niet of nauwalijks kennen; omdat het geziiin al te groat is, of omdat het financieel niet kan. Doorg-aans spelen verscthillende re denen tegelijik een rol. Het gewioht dat aan deze redenen moet worden toegekend is, behailve bij een dui- delijk gevaar voor het leven van die a.s. moeder, bijzonder moeiilijk VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN is he! voordeligst en meesf verfrouwde adres loch alfijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeentwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONj£ te bepalen. Het gaat meestial om een persoanlijikg afwegiing. Wat er op het spel staat. Bij abortus gaat het om meer dan een leven. Maar de maniisr waarop leven op het spel staat is versehiifl- lend. Voor het ongeboren kind is het in de -eeirste piaats een kwestie van leven of dood. Voor de a.s. moeder geldt dit alleen bij gevaar voor eigen leven. In alle andere gevallen g-a-at het om een keuze tussen 'leefbare' en 'onieefbare' omstian-digih-eden, tussen meer of minder welzijn, niet alleen van de moeder, maar ook voor het gezin. Voor hat ongeboren kind staat edi tor niet alleen het 'blote leven', maar ook het welzijn op het spel. Wellke kans heeft een besdhadigd kind op een menswaardig basitaan? En hoe is dat met een op ziiohzelf gezonidd baby die volkomen onge wenst ter wereld komt? Uit erva- rimg en onderzoek is gebleken dat ongewenste kinderen vaker wor den miishandeld dan gewenste, en dat zij zich veelal minder goed ontplooien. Hoe moeten die teg-en- sbrijdige wiaarden tegen elkaar warden afgewogen? Moeten wij het ongeboren kind behoedien voor de kans op een -sleaht bestaian, of -be- schermen tegen een aanslag op zijn leven? Eerbied voor het leven. Zow-el voor- als tegenstanders van abortus gaan uit van die eerbied voor het leven. Maar ze geven een verschiillend aintwoord op de viraag wat leven is en hoe je van je eer bied blijk most geven. Het leven hagiint bij de oonceptie, zeggen sommigen. Anderen vinden dat je pas van m-enselijk leven kurnt spr-eken als de vruOht een bepaaide onitwlkkelini^ heeft doorgernaakt en de menseiijike vorm heeft aian- genomen (ongeveer nia twaialf we- ken). Voor hen maakt hiet dan ook een enorm versohil uiit of de abor tus in de eerste wefcen van de zwainigerscihap wordt uiiitgev-oerd of na de twaalfde week. Mensen willen ecbter meer dan het 'blote bestaan'. We hebben ons het grondrecht toegekend op -een ma- nier van leven die vaiak met de term welzijn wordt aiangedudd. Dat betekent dan zoiets als: tot amtpiooiing komen, in iharm-onie kunnen leven met jezelf en met je omgeving. Als aan die v-oorwaar- den niet wordt v-oldaan, dan heb ben wij 'geen leven'. Maar wie vertelt wat welzijn is, en hoe je je er maar kurnt streven. Volgens westerse opvattiingen kun je welzijn hiet beste beredken door belemmeniingen zo veel mogelijk uit de weg te ruimen. Zo varjagen we hoofdpijn met een aspirientje en de kans op een bafoy met de pil. Er zijn ook andere manieren denk baar om aan je welzijin te werken, door de dingen te l-eren aanvaar- den zoals ze zijn en er dan 'het beste van te maken'. Maar moet je een - mogelijk enmStige - in- breuk op je welzijn acciepteiren ads je er iets aan doen kunt? Abortus: tussen kwaad en kwaad. Wij blijven steeds zitten met de vraag: mag - of moet abortus word-en toegepast? Alleen degenen die een vrijwiel absolute waairde toekennen a-an bat biologisohe le ven d-enken dat zij op deze vraag een ailgeroeen geldend a-ntwoord Zr. van Dalen tel. 71 03 59 afwezig 5/5-12/5. Zr. Gielen telefoon 7Q 57 74 Zr. van Dalen-Kroesbergen telefoon 70 15 49 Zr. Wissing telefoon 26 74 22 28/29 juini Zr. Wissing 5/6 juli zr. Giel-en Dietiste (op medisch advies), in „De Ark", Hargplein 101, elke 2e maandag van de maand van 10.00 uur tot half 11, voor leden gratis, voor niet-leden 5,00. Kraamzorg, Elke 3e donderdag van -de maand van 2.00-2.30 uur in 'De Ark", Hargplein 101. Elke 2e en 4e wo-ensdag van -de maiand van 2.00 - 2.30 uur, in bet Wijikgebouw, Westerkad-e t/o 24, Schiedam. Elke woensdag van 2.00 - 3.00 uur te Vlaardin-gen, Schiedarnseweg 99. Voor inli'ohtingen telefoon 34 28 67, 'snmorgens van 9.00 - 12.00 uur. Magazijn, Kerkweg 8, openingstijden: maandagavond en vrijdagavond van 6 tot 7 uur, woensdagmiddag van 1 tot 2 uur, -tel. 70 91 48. Kursussen (prae-natale en post-natale gymnastiek, gymnastiek voor be- jaarden, moeder- en kleuterkursussen) inlichtingen bij Mevr M C van Pelt Meeuwensingel 78. telefoon "70 38 20. Sekr.- C. Dubbeld, Kerkweg 12, tel. 70 53 78. Ledenadministratie, Th. van Deurzen, telefoon 70 9411. Opgave lidmaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een ja-arkontributie van 24,00. Naam; Voorletters: Adres: tel.: kunnen geven, naime-lij-k d-ait abor tus slechts m-ag als er gevaar be- staat voor het biologi-sahe leven van d-e a.-s. moeder. Zodra wij aan hot weilzijn van -de a.s. moeder - en dat van het onge boren kind - in begimsel een even grote w-aard-e hechten ails a-an bio- logisch leven, zull-en we ons elke keer o-pnieuw de volgende vragen moeten stel'len: in weike m-ate wordt het welzijn van de >a.s. moe der en h-aar omgeving door het komend-e kind bedreig-d; wat zijn de mogelijkheden om haair te hiel- pen bij ihet uitdragen van baar zwangerschap en voor het kind een goed gezin te vimd-en? W-elke kan- sen heeft het komend-e kind op een 'menswaairdiig bestttn?' En iin welk-e mate wordt het welzijn van d-e a.s. moeder bedreigid als abortus wel wordt toegepast? B-ron: 'Maatsoh-appedijke Gezond heidszorg', -maandblaid van de kruiisvere-niging-en in Ned-eirland. Voetbal Zaalsporfen voor al uw sportartikelen Oranjestraaf 15 - Schiedam - Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton Hockey

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 7