GOKLUST wordt -legaal- aangewakkerd! Rabobank Q voorAL 8ANKZ4KEN 't Praethuys I r 7e jaargang no. 189 20 augustus 1975 Gevaarlijke doelpalen GEEN extra trams op koopavond Trip-Trap stoel verovert ons land Schiedamse Bejaardenpas gaat verdwijnen Kursus Volksdansen start 29 September s Bejaardensoos Nog dit jaar nieuwe Gids voor Schiedam YiMHilrrAkUoflrik'R Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o., Schiedam. Tevens mededelingenblad voor S.S.S.N, en Gezondheidszorg. Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachplein 189 - Telefoon 70 35 18. Uitgave en advertentie-exploitatie: D E MAGNEET", drukkers - uitgevers Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66. - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. A voorheen Groenoord Akkoorden Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Hoewel oris de juiste cijfers niet bekend zijn, lijkt het er veel op dat de criminaliteit in Nederland steeds gvoter wordt. We schrikken er al lang niet meer van op en zijn gewend aan de be- r.idhten in de krant over overvallen, diefstallen, verkrachtingen of in- braken. Zelfs een moord is lang geen uitzonderingsgeval meer. We staan er niet lang bij srtdl en we lezen het bericht niet eens uifgebreid meer. Toch werden wij getroffen door een zinsnede uit de berichtgeving over de moord op de 58-jarige mevrouw Metz uit Haarlem. De dader (een 44-jarige neef) bleek uit geldzucht de moord te hebben gepleegd. Het geld werd voor het grootste gedeelte geibruikt voor de gokautomaten in een Haarlems cafe. Pas toen realiseerden wij ons, dat er inderdaad in bijna elk buurtcafe wel een gokaiutomaat is te vinden. Want met een geweldige oprnars nemen de flipper- en fruitautoma- ten bezit van de horeea-bedrijven. Hoewel de betnokkenen nooit spre- ken van gokautomaat, ze noemen het liever 'amusemenhspelen', ver- leiden ze de bezoeker tot de in- worp van een geldstuk. Vooral de z.g.n. fruitautomaat (die ook wel 'piekenslikker' wordt genoemd) schijnt op veel mensen een grote aantrekkingskracbt te bezitten. Versiaving Door de inworp van een gulden namelijk moet er een heel kleine kans bestaan "vrij spel" te krijgen. Voor veel mensen schijnen de ge- zond uitziende peren, appdls en kersen een obsessie te zijn. In niets verschillen daze automaten van on- schuildige speelwerktuigen waarbij men ten hoogste een hoog aantal punten kan ha'len, doch men geen geld kan "verdienen". Ook al is dat bij de fruitautomaat een be- denkelijke zaak. Het is naar onze mening zieker niet denkbeeldig dat er op den duur bij de speler een versiaving gaat optreden. De goklust van de mees- te mensen is nu eenmaal bijzonder groot, waarom zou anders de lotto of toto zoveel deelnemers hebben? Voor het goede doel? Bij de fruitautomaat is dat natuur- lijk nog sterker. Men kan desnoods een heleavonid zijn penningen in- werpen en menigeen moet en wil een keertje "winnen". De oorspronkelijk uit Amerika stammende automaten worden daar niet voor niets One-Arm-Bandits genoemd. Gevaarlijk Is men eenmaal aan deze Een- armige-bandiet verslaafd, dan be- staat grote kans dat men zich fi- nancieal en moreel ten gronde ricbt. En d'aarmee ook nog zijn gezin. Uitgesloten is dan ook niet - meestal door een opstapeling van de bank voor iedereen Schiedam /Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nleuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 Telef. 15 6911 uw sahulden - dat men aan geld 'moet' komen. Gevolg: diefstal, inbraak, of erger. Niet zonder vergunning Om een fruitautomaat in zijn zaaik te plaatsen heeft men wel een ver gunning nodig. De afd. Bijzondere wetten van de politic geeft een dergelijke vergunrainig eohter vrij snel af. Natuurlijk onder zckere voorwaarden, zo mag b.v. de spe- lers geen prijzen in het vooruit- zicht worden gesteld. Maar wat als 'onder de toonbanik' wel een geld- prijs wordt gegeven? Wat voor controle is daar op? En wat voor oontrole heeft de be- lastingdienst op een dergelijke automaat? Het ijzeren gevaar heeft geen teller en er is geen sprake van een comtroleerbare omzet. En op deze wijze wordt niet alleen de fiscus voor-wie-weet-lhoeveel- ontdoken maar werkt de fruitauto maat een sociiale misstand in de hand. Met misschiien als gevolg een verhoogde crimiinalitedt. Vorige week deed de Rottendamse politie invallen in versohillende Rotterdamse gokhuizen. Maar de geldverslindenode en ver siaving opwekkende gokkasten in de buurtcafeetjes blijven rustig staan. Voor ons mogen ze weg! J. v. S. De gemeente heeft beigin augustus een lofwaardiig iniibiatief gemomen door het trapveldje aohter het flat aan het SibeMusplein van twee goals te voorzien. Hoe fraai of deze doelen ook zijn uitjgevoerd, het blij'kt in de prak- tijk toch een gevaaT'lijke toestand te zijn. De metalen doelen staan namelijk los op het gras en zijn zeer gemak- kelijk te verplaatsen. Kleinere kin- deren, die niet wilien of kunnen voetballen zien de ijzeren gevaa,rtes als kiimobjeet met alle gevolgen van dlien. Volgens de rapporten van het No- letziekenihuis zijn in een week tijd twee ongevallflen door deze doelpalen voorgekomen. De 7 jarige E. van Berk hield er zelfs een polsfrakbuur van over. Wij actbten het raadzaam de goals te veranikeren, waardoor omvaMen, versilepen (en ongelukiken) uiitge- sloiten zijn. Ten gevolge van het tekort aan trambestuurders zal de RET de tramdiensten op vrijdagavond 22 augustus niet versterken. De in aanmerking komende auto- buslijnen zullen op genoemde avond wel worden versterkt. Nieuwe versohijning bij steeds meer jonge nederlandse gezinnen: de Alfa Trip-Trap stoel - een vol gens wereldpatent vervaardigde stoel, die men op simpele wijze kan aanpassen aan, en daardoor laten "meegroeien" met, het opgroei- ende kind. De Trip-Trap is sinds kort in ons land, en de tekenen wijzen erop dat hij Nederland al even stormen- derhand gaat veroveren als andere landen, zoals b.v. Scandinavie en zelfs Japan. De stoel wordt geleverd in een handige meeneemdoos, die behalve het frame met tweedelige rugleu- ning een zittinig, een voetsteun en desgewenst een kinderbeugel be- vat, alsmede een duidelijik mon- tagevoorschrift. Het grote voordeel van de Trip- Trap wordt gevormd door het grote aantal verstelmogelijkheden van voetsteun en zltting. Hierdqor kan - tot en met het sta dium van volwassenheid - deze stoel zodanig aan iedere leeftijd worden aangepast dat altijd de ideale zi'thoud'ing, en daarmee de juiste steun met name ook in de rug, wordt bewerkstelligd. Al van baby af zit het kind op "tafelni- veau". Dit heeft niiet alleen in praktisch, maar oak in paedago- gisch opzicht grote voordelen: het kind zit niet, zoals in een kinder- stoel, gei'soleerd. De kinderafdeling van een bekend nederlands ziekerlhuis kwam na een test tot de konklusie dat de Alfa Trip-Trap de ideale stoel is voor het jonge gezin, en tevens een zeer goede oplossing biedt voor te- huizen en instellingen. Bepalend voor deze konklusies waren - de ideale ziiihouding (door de vele verstelmogelijkheden en de juiste steun in de rug), - de praktische bruikbaarheid (simpel systeem, makkelijk en snel te verstellen), - de vormgeving (niet alleen leuk en modern ogend maar boven- dien van optimale stabilite.it), - de paedagogisdhe voordelen (,,'thele gezin zit 'op gelijke voet" en het bij jongere. kinderen te gebruiken babybeugeltje geeft geen toeklemmend gevoel), - de hygiene (door de materiaal- keuze - gelakt beukenhout - en door het ontbreken van naden is de stoel makkelijk sehoon te houden). De Alfa Trip-Trap wordt in Neder land in de handel gebracht door Alfa Meubel b.v. te Beneden- Leeuwen en is verkrijgbaar bij de betere meulbedzaken. Zoals wij reeds eerder dit jaar mededeelden, zal de Sohiedamse bejaardenpas verdwijnen. In plaats daarvan komit er nu een tandelijke bejaardenpas, die be- lanigrij.ke voordelen kan bieden. Bezitters van de Sdhiiedamse pas kunnen voor de prijs van twee gul den in het bezit van de nieuwe pas komen. Een en ander zal 1 decem- ber a.s. ipgaan. Geboortekaartjes N U bestellen Kans op GRATIS kaartjes U geeft de verwaohte geboorte- datum op bij bestelling, klopt die, dan krijgt U de kaartjes en het drukken geheel GRATIS DE MAGNEET drukkers Rotterdamsedijk 279 - 281 SCHIEDAM - TELEF. 26 86 66 Voor telefonische afspraken buifen kanfooruren lei. 267565 De wijkvereniging Groenoord or- ganiseert in overleg met de Sohie damse Gameensehap een kursus Volksdansen. M.i.v. maandag 29 septembei- zal (van 19.30 tot 21.30 uur) deze kur sus in boerderij I.andvreugd wor den gehouden. Deze kursus, wel'ke uit 10 lessen bestaat kost totaal 42,50. Leden van de wijkvereniiging krijgen op vermelde prijs een korting van 7,50 (op vertoon van een geldige lidmaaitsdhapskaart). Zoals wij in onze vorige uitgave reeds vermelden, geeft ook dit jiaar de afd. V O van de Schiedamse Gemeenschap een groott aantal kur- sussen, w.o. Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiiaans, Detterkunde, autotechniek, fotografie voor be ginners, bridge enz. Een uit 24 bladzijden bestaand boakje geeft alle informatte over deze kursussen. De lezers die dit boekje gratis wensen te ontvangen, kunnen hier- toe onze redaktie (telef. 70 35 18) foellen, die vooir toezending zal zorgdragen. Wij beginnen weer op P 3 September a.s. J om 10.00 uur 3 in het Dienstencentrum Komt U ook? Drukkerij en uitgeverij "de Mag- neet" te Schiedam, die tot dusver fwee maal een adressengids voor Schiiedam-Noord uitgaf, gaat nu een gids voor gehedl Schiedam uitgeven. Het ligt in de bedoelimg om het ca. 200 pagina's teillende boek- werkje in november dit jaar uit te brengen en huis aan huis in heel Schiedam te verspredden. De omslag van de "Gemeentegids Schiedam 75/76", zoals de gids gaat heten, is een on twerp van de fa. Diokens en Dickens te Schiedam. Het ziet er naar dit, dat deze zeer uitgebreide adressengids, waaraan de Gemeente zijn volledige mede- werking zal geven, in een behoefte zal voorzien.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 1