HENFLI "A Hoe is de leefbaarheid in de wijk Het Diensfencentrum „DE WOUDHOEK beschiUt over een eigen Bibliotheek. ANWB Autorijschool Groenoord Dankbetuiging NazaT ax sxai Naaaaaai aooA Na anxav xvvxs NaaaooHHV aaaaooN NI NVVXS a o h a f a o" a f v o a v r\ I"" - TELEVISIE-REPARATIE IBEL RADIO a a> -a o o 3 VI -a o Z bij ons geen hoge reparatiekosten Heeft U de advertenties^ I op de andere pagina's I al gezien het is de moeite waard! j Ontwerp Wei Gezondheidszorg- verzekering Verstrekkingen in natura versus restitutiesysteem. Rol van verzekeraars. Vrijheid van keuze. Op weg naar een volksverzekering. NOORDER AKKOORDEN U bent er 'ONDERSTEBOVEN' van. iN I „Laat binnen, wie buiten staat!" Schiet raak voor 'n knaak Plaatsf een - MAGNEETJE - Woensdag 27 augustus was het feest in ,,De Woudhoek". Feest, omdat dank zij de schenkingen van boeken door vele Schiedammers en dank zij de inzet van een 3-tal dames, de bibliotheek kon worden geopend. In de recreatiezaal van het Dien- stencentrum informeerde Mej. L. G. Groeneweg, leidster van het Dien- stencentrum, de genodigden, vaste en overige gasten over waarom en hoe men ging werken aan de opzet van een eigen bibliotheek. Speciaal op verzoek van minder vi ta le ouderen werd de leiding van het Dienstencentrum op het idee ge- bracht, dat het kunnen beschikken over een eigen blibliotheek zeker in een behoefte zou voorzien. Alle begin is moeilijk, maar dank zij de adviezen van Mej. Knippels, verbonden aan de Gemeentebiblio- theek, werden de moeilijkheden spoedig overwonnen. Het was in oktober 1974, dat er via het Nieuwe Stadsblad en Noorder Akkoorden een beroep werd gedaan op de Schiedamse bevolking, om goede ge- bruikte boeken aan 't Dienstencen trum af te staan. Het resultaat was geweldig. Circa 1600 boeken werden gebracht of konden worden afge- haald. Het sorteren, het op alfabe- tische volgorde rangschikken en het nummeren van de boeken kon begin- nen. Deze werkzaamheden werden spontaan ter hand genomen door de dames M. C. A. v. Kan en J. Smidt- Kosters. A1 spoedig meldde zich het volgende probleem. De 1500 gesorteerde boe ken vroegen om een plaatsje in goede boekenrekken. De leiding van de Sociale Werkplaats loste dit pro bleem op: er kwamen niet alleen goede, maar ook keurige boeken rekken. Zo zag men de bibliotheek groeien. In mei 1975 kwam Mej. M. M. Klute de bibliotheek-gelederen versterken. Met de andere dames zorgde zij voor een voltooiing, die waard is om ge- zien te worden. Na deze korte uiteenzetting, be- dankte Mej. Groeneweg namens de leiding alle gevers van de boeken en de dames van Kan en Klute (Me- vrouw Smidt kon helaas niet aan- wezig zijn) voor het vele werk, dat door hen was verricht. Vervolgens werd Mej. Klute ver- zocht, de bibliotheek officieel te opene'n. Zij stapte onder belangstel- ling van velen door een gordijn, ver- vaardigd van kleurrijke bladzijden uit catalogi, de bibliotheek binnen. Deze feestelijke gebeurtenis werd besloten met het aanbieden van een kopje koffie aan de gasten en een boeket bloemen aan de dames van Kan en Klute. Rijks V.A.M.O.R.-M.I gediplomeerd instructeur R. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord - Schiedam TELEFOON 70 91 15 of 70 78 94. Onze hartelijke dank aan wijkver- eniging Groenoord, voor de prachti- ge fruitmand welke op ons 40-jarig huwelijksfeest door het echtpaar De Jager namens het bestuur werd aan- aangeboden. L. de Vogel en echtgenote, Het opbouwwerk heeft tot doel men- sen te interesseren voor hun eigen omgeving en te helpen om er zo- nodig zelf wat aan te doen, zelf hun belangen te behartigen. Je wilt hier- aan werken, omdat je vindt dat iedereen het recht en de plicht heeft om mee te doen aan en verantwoor- delijkheid draagt voor de ontwikke- ling van de samenleving. In onze wijk zijn er reeds enkele groepen bezig, enkele daarvan heb- ben de hulp ingeroepen van de SSSN. Dit zijn namelijk al gemoti- veerde mensen. Vanuit het werken met deze groepen kan de opbouw- werker stimuleren dat de werkgroe- pen ook andere bewoners bij het werk gaan betrekken en hun plan- nen aan de betrokkenen voorleggen; bovendien kan werken met een aan- tal groepen als een sneeuwbal gaan Corresp. adres Wijkver. Groenoord: Postbus 410, Schiedam. Betalingen en contributies Wijkver.: 4.50 per kwartaal, 18.00 per jaar, t.n.v. Penningmeester Wijkvereniging Groenoord. Giro 26 75 85, Schiedam. - Telefoon 7010 65. 5 Kent elto.r n„t, is e.ns.anv heid en isolatie, er is nog weinig sociaal kader nog maar gebrekkige voorzieningen zijngroen, speelmogelijkheden, winkels, zwembad, wegen, parkeergelegenheid enz. werken, zodat ook andere mensen of groepen bij de SSSN zullen aan- kloppen voor ondersteuning en/of begeleiding. Publiciteit geven aan plannen of resultaten van een buurt- werkgroep kan dit sneeuwbaleffekt vergroten. Zo heeft u regelmatig stukjes kunnen lezen van de groe pen die bezig zijn in Woudhoek, op het Straussplein en met het wijk- centrum e.a. Wat de S.S.S.N, te bieden heeft aan aktieve wijkbewoners vergaderruimte op flat 38 voor groepen tot 15 personen; gebruik stencilmachine (wel even van te voren stencils halen); dokumentatie en informatie; advisering en ondersteuning van buurtprojekten. IH OJ V O fWAARBORG VOOflvAKKUHOlGHEID^ Lange Kerkstraat 86 Tel. 26 29 96 - 70 71 41 (vervolg van pag. 1) Hardnekkig word't In de memorie van toelichting een tagenstelling gezien tussen beide systemien. Die tegenstelliing is ar niet. Particuliere verzekeraars zijn gaarne bereid mee te werken aan verstrekkingen in natura in de eigenlijke zin, na melijk dat recht op de verstrekkin gen alls zodanig wordt gegeven. Een geheel andere zaak is hoe de financiche verrekening daarvoor rnoet plaats vinden. Verzekeraars zijn van oordeel dat alleen het verrldhitingensysteern aan de consumerat de nodige mon- diigheld en vrij'heid kan geven. Een verrichtinigensysteem kan tevens d.e administratieve basis zijn voor de ook in de memorie van toelich- ting noodzakelijk geaohte statisti- sdhe informatie ten behoove van de onganisatie en reguleriing der gezondheidszorg. De particuliere verzekeraars wordt in het ontwerp terecht de rol van uitvoerd'ers der vblksverzekering toegekend, waarimee een groot stuk deskundigheid en 'know how' in de volksverzekering bewaard blijft. Naar hun oordeal is die rol ten nadele van de consument vcel te bescheiden geregeld en voldoet deze niet aan minimale eisen. De afbakening van taken tussen de R'egionale Verzekeringskantoren en de verzekeraars is niet optimaal en zou nog veel over,leg eisen, waar- toe verzekeraars volledig bereid blijven. Van vitale betekenis is het dat de verzekeraars geen pure admini stratieve uitvoerders worden, doch risico-dragende instellingen blijven Bij de regeling van de taken van het particuliere verzekeringsbedrijf zal de werkgelagenheid van het personeel een belangrijke rol moe- ten spelen. Het ontwerp biedt in een over- gangstijd vrijheiid van keuze van verzekeringsinsteliing aan de con sument. Dit is een overgangisdoekje voor het bloeden, want het staat de bewindslieden voor ogen op den dour alleen monopolistische regio- nale verzekeringskantoren over te houden. Weg vrijheid van keuze' Partieuiiere verzekeraars zijn en blijven graag bereid in de goede volgorde mee te werken aan een spoedige invoering van een volks- veraekeriing ziektekosten. In zo'n wettelijk systeem dient de consu ment, op basis van een goede infor matie, gelijkwaardige positie met de dienstvenleners in de gezond heidszorg en vrije keuze van uit- voerende verzekeringsinsteliing, centraal te staan. Op vertoon van deze advertentie I 2.50 koriing Ook's avonds helpen wij U uit de nood Hi een servicedienst, 3 maanden garantie op reparane DAG EN NACHT BERE1KBAAR. "Hij komt er bij mij niet meer in!" "Je weet het maar nooitLaten we hem er buiten laten". "Je mag iedereen binnen halen, matar dat kind van X. laat je buiten". Zo gaat het door, jaar in, jaar uit, want er zijn nauwelij'ks dingen die zo weinig aan slijtage onderhevig zijn als wantrouwen en vooroordeel De reclasserings maatscha.ppelijk werkers (ruim 600) schrijven per jaar ongeveer 12.000 voorliohtings- rapporten ten behoeve van het Openbaar Ministerle (de aankla- ger) en de rechthank. Daarin proberen zij de aehtergrond van waaruit het delict is gepleegd, te verduidelijken. Tevens brengen zij advies uit over hetgeen, naar hun mening, het best met de ver- dadbte zou kunnen gebeuren. Dik- wijils vragen zij ontslag van rechts- vervolgirug en veroordelinig tot een voorwaardelijike straf omdat zij er- van overtuigd zijn dat er geen her- hal'ing van het gepleegde misdrijf zal volgen. Intussen gebeurt dat dikwijls toch. Van de 100 reclassenten plegen on geveer 40 weer een nieuw miisdrijf na een vordge veroordeMng. Dat is niet zo verbazingwekkend, want 'eens een dief, altijd een dief gaat nog altijd op. De overheid loopt in dit opzioht voorop. Wie een veroordeling adhter de rug heeft, komt bij haar zelden of nooit meer binnen. De overheid hoopt en ver- wacht dat de werkgevers in het particuliere bedrijfsleven zullen doen wat zij zelf nalaat. Sommige bedrijven geven inder- daad een liobtend voorbeeld, maar de meeste werkgevers laten bij sol- iiicitaties, ook als over gelijke ca- paciteiten niet valt te twisten, de voorkeur aan sollicitanten met een bianco strafregisfer. En zo komt dan langzaarn maar zeker de recidive (de herhaling) weer in zicht. Duizenden Nederlanders maken op het ogenbiik kennis met de geesel van de werkloosheid, maar zij we- ten dat zij op economisohe gronden uit het arbeidsproces zijn gestoten en dat zij er weer in z.ullen worden opgenomen, zodra het getij keert. De veroordeelde merkt dat er voor hem geen kerend getij zal bestaan. De rechter heeft hem veroordeeld, zijn straf zit erop en dan begint de ellende pas goed. Niemand ver- trouwt hem en dus: geen werk. Het bestaan wordt doelloos, nutte- ioos, de man in kwestie voeit zich waardeloos en machteloos om de situatie te veranderen. De meeste reclassenten vallen in de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar. Geduld is geen bijzonder kenmerk van de jeugd en wie een paar keer zijn neus heeft gestoten gooit het bijltje erbij neer en denkt: "gaat het niet zo, dan maar op de ouwe toer" en hij recidiveert. Dat mage niet judst zijn, begxijpe- 3ijk is het wel. Uiitstoting werkt ads een boeme- rang: het keert zich tegen de sa menleving die meent dat zij crimi- neel gedrag bestrijdt door de me- demensen die zich afwijkend ge- dragen, uit te stoten. W'il deze wioieuze cirkel worden doorbroken, dan zal ook de samen leving haar steentje daartoe moe- ten bijdragen. I.M.A.R.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 3