iMFECTIEZIEKTEH Onze Eoterij Gezondheidszorg Kethel - Groenoord P. A. v. d. K R U I T ,,'ut zijn dat eiyenlijk en uat doen we er tec/en Dienstencentrum »De Woudhoek« o o «-! -a o Z Denkt u aan de GRIEP-VACCINATIE in het kruisgebouw Bachplein op ZATERDAG 18 OKTOBER van 9.00 tot 13.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Weekenddiensten: Verenigiug voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoordnummer 17, SCHIEDAM Redaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36. Je kunt op veel manieren ziek zijn. Je kunt door vele oorzaken ziek zijn. Denk aan: tie veel of verkeerd eten, onregelmatig leven, apanniingen en ongelukken. Zeer veel ziekten worden echter veroorzoakt door infecties, d.w.z.: aandoeningen door micro-organismen, meestal bacterien of virussen genaamd, die het lichaam binnendrirugen. Bacterien zijn zeer kleine levende wezens, die tot het plantenrijk wiorden gerekend. Virussen zijn nog weer veel kleiner dan bacterien. Ze hebben een structuur die doe.t denken aan de levende cel. Ze kunnen zioh sleohts vermenigvuldiigen wanneer ze zioh in een levende eel bevinden. Vallen bacterien of virussen ons lichaam aan, dan itracht 'het liohaam zioh ail dan met met succes, daartegen te verdedigen. Er ontbrandt een strijid dm het liohaam die meestal niet onopgemerkt aan ons voorbijgaat. Het kan varieren van een zweertje tot hevige koortsaanvaillen. Bacterien en virussen komen overal om ons heen voor, maar gelukkig zijn ze lanig niet allemaal ziekteverwakkend. Zo zijn sommige alleen maar sdhadelijk voor een bepaalde diersoort, terwijl a-ndere zelfs totaal onsohadelijk izijn voor wie dan ook. Toch worden we iamg niet altijd ziek wanneer we met ziekteverwekkende mioro-organismen in contact komen. Dit vindt zijn oorzaak in de zogenaaimde weerstand, die ons er voor behoedt ziiek te worden van elke bacterie die we teg en komen. Bij verminderde weerstand (bijv. door vierkoudheid, oververmoeidheid, sleahte voeding), is de kans op ziak worden groter. Daarom is het opvoeren van de weerstand een be- langrijke bestrijdiinig van infectieziiekten. Belangrijk is daarom vol- doende sdiaap, en gevarieerd eten. Vergroting van onze weerstand kunnen we ook bereikfen op kunstmatige wijze, door immunisatie. Hierbij worden vaccins - meestal verzwakte bacterien - ingespoten of "ingesohoten". Deze zetten het lichaam aan ■tot het voranen van evenveel antistoffen als bij een normale infectie ihiet gevai is. De ingeen-te persoon wordt hierbij dus "immuun" doordat hij zielf de antistoffen maakt. Een voorbeeld hiervan is de D.K.T.P.- cocktail, toegediend aan zuigelingen om hen immuun te maken voor diftenie' kinkihoest, 'tetanus en polio. Meestal zijn de kinderen van deze injectie's een dag een baetje koortsig. Dat is alles wat ze van de "ziekte" merken. Het is dui'delijk dat deze immunisatie preventief wordt toegepast, d.w.z. ter voorkoming van de ziekte. Dat is dan ook de reden waarom U de anti-griep injeiktie gaa't halen. Als we toch ziak worden, door een infectie, beschikken we in de eerste plaats over een natuurlijk bestrijdingsmdddel, de witte bloedlichaampjes, die zich in groten getale in onze bloedbaan bevinden en de ongewenste organismen kunnen vernietigen. Als de witte bloedlichaampjes het niet aan kunnen, beschikken we nog over kunstmatige middelen, bijvoorfoeeld de sulfapreparaten. Dit zijn chemische stoffen die de groei en vermenigvuldiging van bacterien remmen Verder zijn er de antibiotdct, stoffen die verkregen worden uit micro-organismen en die in staat zijn bepaalde micro-organismen te doden. Een van de bekendste is de peniciline, in 1928 ontdekt door Sii Alexander Fleming. (Bron: maandblad Gezin en Samenleving). 15 oktober 1975 H«ijermansplein 38 - Telel. 7095 55 De lotertj t.b.v. ons gloednieuwe kruisgebouw loopt goed, maar er zjjn nog een aantal loten voor de verkoop beschikbaar. Deze loten zullen U in deze maand nog huis aan huis worden aan- geboden. Ze kosten maar een gulden per stuk. Voor deze ene gulden maakt TJ kans op aantrekkelijke prijzen als boormachine, naaimachine, schommelstoel, enz. Maar nog belangrijker: met deze ene gulden steunt U het werk van de gezondheidszorg in Uw eigen wijk. C CJ T3 u O Spreekuren leidster dienstencentrum elke maan- dag en donderdag 9.00 - 10.00 uur. Vanaf 1 oktober in flat no. 38 le etage Heijermansflat. Stichting Gezinsverzorging 's-maandags van 11.00 - 12.00 uur. Gehoor- en Gezichtsproblemen: De Gehoorservicedienst "Neder- laind" zal weer zitting houden op donderdag 23 oktober, 's-middags om half drie. Pedicure's: Elke dinsdag en woensdag vanaf 8.00 uur. Behandeling na afspraak. U weet dat na gebleken noodzaak de pedicure's bereid zijn U thuis te bahandelen. Indien u van deze mogelijkheid ge- bruik wenst te maken kunt u zich ook telefonisch opgeven. Tel. 709555. Dameskapsalon Elke donderdag en vrijdag vanaf 13.00 uur. U wordt vriendelijk verzocht voor 14.00 uur aanwezig te zijn. Herenkapper: Eens per 14 dagen. Aanwezig cp 28 oktober, vanaf half drie. Bibliotheek: Tijden voor het uitlenen van boeken en puzzels. Elke dinsdag en donderdag van 9.30 - 11.30 uur. Handenarbeid: Elke maandag van 2-4 uur in de grote zaal. Deze club is uitgebreid met verschiilende andere bezig- heden o.a. boetseren, houtbewer- ken, schilderen. U kunt zich hier- voor nog opgeven. Volksdansen: Op vrijdag 3 oktober is de eerste cursus gestart. U kunt dit nog en- kele keren bekijken of meedoen, want op 7 november, wordt er definitief gestart. De kosten vanaf die datum zijn 1,50 per maand. VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is hei voordeligs) en meesi vertrouwde adras ioch altijd Lellestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 2644 32 Door am* tolefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. »/h G. J. J. PONje Gymnastiek: Elke dinsdag van 9.15-10.00 uur is er gevarieerde gymnastiek in de recreatiezaal. geen yoga. Om 9.00 uur worden de deelnemers verwacht. Iedere middag kunt u kaarten in de recreatie-zaal. Vanaf 2.00 uur. Openstelling Dienstencentrum „De Woudhoek" op zondagen: Op zondag 19 oktober is het diens tencentrum van 2-5 uur geopend. PROGRAMMA: 23 Oktober: FILMMIDDAG. Viertoond wordt de grote muziek- fiilm "Vergeet mij niet". Aanvang 14.30 uur. Entreeprijs 0,75. 29 oktober: DIA-AVOND: "Stiermarken en Wenen". Aanvang 20.00 uur. 6 november: BINGO-AVOND miet het Duo "De Adlers". Aanvang 19.30 uur. 13 november: Optreden van het zangkoor "Euphonia". Zij treden op met 3 koren, o.a. tienerkoor, geoorobineerd koor en gemengd koor. Met het tienerkoor, -wordt een musical opgevoerd. Aanvang 19.30 -uur. 20 november: FILMMIDDAG. Aanvang 14.30 uur. Vertoond wordt de film "Ghliitty Chitty Bang Bang". Ongeloofilijk mooie musical geeft. bijna 3 uur Top Amusement. Met o.a. Dick van Dijke, Sally Ann Howes en Lionel Jeffries. Toegangsprijs: f 1,00. Telefoon Kruisgebouw Bachplein: 70 61 77 Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 61 77. Secretariaat: H. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, Chopinplein 120; telefoon 70 94 11. (telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 E. M. Wissing, Prins Frederik Hendrikstraat 2b, tel. 26 74 22 zaterdag en zondag telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. 18/19 oktober: Zr Van Dalen-Kroesbergen 25/26 oktober: Zr. Gielen Opgave lidinaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie van f 24,00. Naam: Voorletters: Adres: tel."

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 5