Sporthuis Mtitmun - - SIATERKLAAS - - Vandaag 100e verjaardag kruiswerk! Gezondheidszorg Kethel - Groenoord Op 26 november 1875 werd in Noord-Holland de eerste pro- vinciale kruisvereniging opgericht met tien afdelingen en 600 leden. Wei een feit om even bij stil te staan. Aanleiding tot de oprichting waren regelmatig terugkerende epidemien van pokken, pest, cholera, typhus enzovoorts. De bestrijding daarvan was een taak van de gemeentebesturen. Maar tot dan toe hadden de vroede vaderen pas iets gedaan als de ziekte eenmaal uitgebroken was. Ze gaven dan voor- schriften, zo goed en zo kwaad als dat ging door de burgerij nageleefd en de getroffen maatregelen waren verre van vol- maakt. UIT DE HISTORIE VAN DE KRUISVERENIGINGEN. EXTRA STOUT. In het kader van de zuigelingenzorg verscheen eind vorige eeuw een "Handleiding voor Bakers". Daar stond een advertentie in van Van Vollenhovens "Extra Stout bier", toentertijd beschouwd als uitstekend middel voor zogen- de moeders. Het geheelonthoudersblad "Sluit Schiedam" was ook toen op zijn qui vive en protesteerde heftig tegen deze vorm van "drankmisbruik". Voetbal Wijsheden en dotnheden over speelgoed. UIT DE HISTORIE VAN DE KRUISVERENIGINGEN. MILIEUHY GIENE Een doom in het .oog van de nog jonge kruisverenigingen waren de open sloten en moerassen in en bij dorpen en steden. Het waren dan ook besmettingsbronnen eerste klas. Zo wist in 1883 de afdeling Koog a/d Zaan een stin- kend moeras, de Rode Zee, genaamd te dempen. Ook onze vereniging heeft aitijd pal gestaan voor dit soort zaken. Npg in 1971 dempte de gemeente Schiedam, na felle aandrang van onze vereniging, de open riool in de Dorpsstraat van Kethel. Er was dus bijna honderd jaar kruiswerk voor nodig. Diensfencentrum »De Woudhoek« Wijkverpleegkundigen: Weekenddiensten: Uit de historie van de kruisverenigingen Onder het orgel. Het eerste centrale maga- zijn voor verpleegartike- len in Amsterdam werd gevestigd in de Walen- Kerk en wel onder het orgel. Zo ruisten de psal- men der gelovigen over de eerste verzameling van verpleegartikelen, zonder onderscheid, ook over "vaten ter onere". Krdaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36. 26 november 1975. In de isoleerruimten in de igasthuizen waar de slachtoffers van epide mien wel terechlt kwiamen was de hygiene ver te zoeken, De zalen waren vaak vervuild. De bedden niet vri.j van ongediierite. De zieken- verzorgsters, betiteld als de "meiden", werd en gereeruteerd uit vrouwen werkzaam in verachte beroepen zoals darmenschrapsters, meiden van de bonenzolders, en vrouwen die met heit oudste beroep ter wereld weinig meer verdienen konden. De Wet Besmettelijke Ziekten van 1872 waarmee men trachtte deze toestanden in te dammen, bracht niet het beoogde 'resultaat. Gemeente besturen vonden bet een inbreuk op hun autonomic. De burgerij voelde de voorschriften als een beperking van de persoonlijke vrijheid en de gemeenten hadden geen geld. De geneeskuindig inspecteur in Noord-Holland, dokter Jac. Penn, zag om naar andere mogelijkiheden. Hij zocht de oplossing in een appel op de bevolking zelf. Daar lag de enige kans voor de bevordering van de volksgezondheid. Hij bereikte dat een vereniging werd opgericht ter be strijding van besmettelijke ziekten. Op 26 november 1875 werd zo de eerste kruisvereniiging geboren. De aktiviteiten irichtten zich in die tijd vooral op hulpbetoon aan armen. De wellgestelden beschouwden immers ziekten als pokken en cholera als "arme-luis-ziekten". Pas langzaam besefte men dat volksgezondheid een zaak van iedereen was. Een belangrijke taak was opvoeding tot hygiene en aandacht voor preventie. Het zijn zaken die ook in onze tijd nog volop in de belangstelling staan en onze zorg verdienen. Op de talloze en veelsoortige aktiviteiten van de honderdjarige hopen we in de volgende afleveringen nog nader in te gaan. c U T3 Vh O o JA <D -a u O o Z Zaalsporten voor al uw sportartikelen Oranjeitraat 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton Hockey We hebben Sinterklaas gevraagd om wat raadgevingen bij de aanschaf van speelgoed. Hij is daar tensloitte expert in. We hebben zijn wijsheden op een rijtje gezet. Maar helaas was er ook een anti-sinterklaas op pad. Ook hij produceerde op dit tenrein wat wijsheden, of liever domheden. Helaas hebben we de beide lijstjes door elkaar gegooid. U moet zelf maar de wijsheden onderscheiden. Hier voigen de juisite en onjuiste raadgevingen - goed speelgoed is duur speelgoed. - duur speelgoed is goed speelgoed. - goed speelgoed moedigt het kind aan tot het doen van ontdekkingen. - als een kind eenmaal speelt hoef je er niet meer naar om te kijken. - speelgoed is geen pronkmiddel voor de ouders. - twee keer per jaar is een kind aan nieuw speelgoed toe: met zijn verjaardag en met sinterklaas. - jongens spelen met een timmerdoos en meisjes met een pop. - kinderen kunnen ook etrg prettig spelen met dingen die niet uit een speelgoedwiinkel komen. - spelen met een oude sohoenendoos? Alsof we geen echt speelgoed kunnen betalen. - kinderen in de kamer laten spelen? Dat is toch zonde van die dure meubels! - aitijd dat geklieder met water: ga toch eens spelen. - de inrichting van het huils moet aan (het spel van) de kinderen zijn aangepast: niet omgekeerd. We wensen U en Uw kinderen een prettige sinterklaasavond. (bron: Stichting K en O Opvoeddngsvoorlichting). Heijermansplein 38 - Telef. 70 95 55 Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 6177. Secretariaat: H. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La -Marplein 2, telef. 70 94 11. telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 E. M. Wissing, Prins Frederik Hendrikstraat 2b, tel. 26 74 22 zaterdag en zondag telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. 29/30 november Zr. Wissing telefoon 26 74 22 6/7 december Zr. van Dalen telefoon 71 03 59 Spreekuren: leidster diensfencentrum elke maan dag en donderdag 9.00 - 10.00 uur. In flat no. 38, le etage. Stichting Gezinsverzorging 's-maandags van 11.00 - 12.00 uur. Gehoor- en Gezichtsproblemen: De Gehoorservicedienst "Neder- laind" zal weer zitting houden op donderdag 27 november, 's-middags om half drie. Pedicure's: Elke diinsdag en woensdag vanaf 8.00 uur. Behandeling na afspraak. U weet dat na gebleken noodzaak de pedicure's bereid zijn U thuis te behandelen. Indien u van deze mogelijkheid ge- bruik wenst te maken kunt u zich ook telefonisch opgeven. Tel. 709555. Herenkapper: Eens per 14 dagen. Aanwezig op dinsdag 9 december vanaf half drie. Dameskapsalon Elke donderdag en vrijdag vanaf 13.00 uur. U wordt vriendelijk verzocht voor 14.00 uur aanwezig te zijn. Bibliotheek: Tijden voor het uitlenen van boeken en puzzels. Elke dinsdag en donderdag van 9.30 - 11.30 uur. Handenarbeid: Elke maandag van 14-16 uur in de grote zaal. Deze club is uitgebreid met verschillende andere bezig- heden o.a. boetseren, houtbewer- ken, sehilderen. U kunt zich hier- voor nog opgeven. Gymnastiek: Elke dinsdag van 9.15 -10.00 uur is er gevarieerde gymnastiek in de reoreatiezaal, geen yoga. Om 9 uur worden de deelnemers verwacht. Iedere middag kunt u kaarten in de recreatie-zaal. Vanaf 2.00 uur. Openstelling Diensfencentrum „De Woudhoek" op zondagen: Op zondag 30 inov. en 14 dec. is het dienstencentrum van 2-5 uur geopend. PROGRAMMA: 27 november: Toneelgroep "Groe- ton". Aanvang 20.00 uur. Toneelstuk: Mooi zitten of een man een man een hond een hond. Toegangsprijs 1.- p.p. 4 december: Sint Nicolaasavond met Bingo. Op deze avond zal de Sint de Bingo spelen. Aanvang: 19.30 uur. 9 december: Optreden van muziek- ver. O.B.K. Aanvang: 20.00 uur.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 5