KETHEL Rabobank S voorAL BANKZAKEN een zeer oude gemeente Kerstviering Wijkvereniging 'Groenoord1 Jaap de Raat. Kethel ouder dan U dacht. Het wapen van Kethel. Jarenlange voorbereiding. Niet duur. Wijziging abonnee- nummers van het net Vlaardingen v Lawaai om verplaatsing Bibliotheek •uea ,N3AOa3ISH3aNO. ra juaq ft N3Q300SW H3aaOON Door het bestuur is besloten het Kerstfeest dit jaar te vieren in de Boerderij "Landvreugd" aan de Sweelinck- singel en wel op zaterdag 20 december van 's-middags 2.00 tot 5.00 uur, waartoe alle 65-PLUS leden worden uitgenodigd. Die leden, die door invaliditeit gedwongen zijn thuis te blijven, zullen evenals vorige jaren thuis worden bedacht. Zij, die naar ons weten naar de Boerderij kunnen komen krijgen zo spoedig mogelijk een aanmeldingsformulier thuis bezorgd. Voor hen die vroeger weleens in de Boer derij zijn geweest dient te worden vermeld dat in de loop van de tijd veel verbeteringen zijn aangebracht, waardoor de zaalruimte veel meer aan het doel is aangepast. Namens het bestuur, G. de Jager. Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o., Schiedam. jaargang no. Tevens mededelingenblad voor S.S.S.N. en Gezondheidszorg. iq December 1975 Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachplein 189 - Telefoon 70 35 18. Uitgave en advertentie-exploitatie: DE MAGNEET", drukkers - uitgevers voorheen Groenoord Akkoorden Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66. - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. In het restant van wat eens een uitgestrekt landelijk gebied was, staat nog steeds de Grote Kerk van Kethel. Ondanks de meedogenloze opmars van de gemeente Schiedam, waar- door er op zeer korte afstand flats staan die de kerktoren in lengte overtreffen, neemt de kerk nog immer een dominerende plaats in. Geklemd tussen nieuwbouw en snelwegen ademt de kerk en de oude dorpskern van Kethel nog steeds een landelijke rust uit. Bewoners uit de nieuwe wijken in Schiedam-Noord zullen na een be- zoek in Kethel 'toch wel de ne-iging krijgen wat rneer over het dorp aan de weet te koroen. En dat is sinds kort mogelijk. Voorheen bestond er geen litera- tuur over Kethel, behoudens en- kele publikaties in het ter ziele gegane blad van de "Schiedamse Gemeenschap" van een aantal ja- ren geleden. Ook de - niet meer bestaande "Nieuwe Schiedamse Courant" kwam in 1954 met enkele artikelen van de hand van de Heer L. A. Abma. Gelukkig is hier nu verandering in gekomen. Want Kethelaar in hart en nieren, Jaap de Raat schreef er een alleszins interessant boek over. "In en wn de dorpskerk van Kethel en Spaland" verscheen veertien dagen geleden. We heb- ben hieraan in ons vorig nummer al aandacht gewijd, doch daar het boek kort voor het verschijnen van ons blad in ons bezit kwam, was dit vrij summier. We willen daarom graag nogmaals U op deze unieke uitgave atten- deren. Want juist voor de inwoners van Schiedam-Noord, die nu op het voormalig grondigebied van de ge meente Kethel wonen moet het "aardig" zijn van de historie ken- nis te nemen. Want die historie doet de schrijver beslist wel uit de doeken. Natuur- lijk neemt de kerk zelf een be- langrijke plaats in het boek in, maar ook aan de in 1941 door Schiedam geannexeerde gemeente wordt ruimschoots aandacht ge- geven. Dit jaar "vierde" Schiedam zijn 700-jarig bestaan en in feite heeft Kethel dit al lang achter de rug. Al moet de eerste naam van het dorp "Hargha" zijn gewee9t. De eerste maal, dat men van de naam Kethel gewag maakt is op de lijst van bezittingen van de Abdij van Echternach" in 1083, al- dus het boek. Na een ernstige overstroming (zo ernstig, dat men in Delft kabel- jouw en andere izeevis uit de vaart schept) werd ter bevealiging een dam in de Schie geplaatst. Het boek van J. de Raat vermeldt hierover: "Voor de Ouwer-Schie- dam te Ouwerschie (Overschie) komt een nieuwe-Sohie-dam tot stand met enige bewoning als "Nieuwe-dam" aangeduid. Een oorkonde uit 1250 zou vermel- den: "Nieuwendam was toenmaals een gehucht van de Kethel". In 1816 werd door de Hoge raad van Adel te Den Haag het wapen van de gemeente Kethel aange- nomen en goed bevonden. Het wa pen van Kethel en Spaland laat een zwarte ketel met hengsel op een goud veld zien. Het wapen van Spaland ibestaat uit een zwar te spade, vergezeld van twee roos- jes op een groen veld. De schrijver heeft z'n boek beslist niet alleen in "verloren uurtjes" samengesteld. Hier gingen zo'n 15 jaar voorbereiding aan vooraf. Een verhaaltje schrijven vergt nu eenmaal minder tijd. Om -met exaote gegevens te komen moest hij hele archieven doorspitten, het- 'geen geen sinecure is. Jaap de Raat zegt hierover in zijn inlei- ding: "Vaak heb dk de tanden op_ elkaar moeten zetten om - door de' tand des tijds - aangevreten stuk- ken door te worstelen. Temeer daar ze geschreven waren in let ters, die nu als geheimschrift aan doen! In veel gevallen was ik mis- schien de eerste die ze nasloeg. Immers het zand, gebruikt voor het afvloeien van ganzeveerletters kwam nog tussen de protocollen uit". We zouden nog veel meer wetens- waardigheden uit het boek willen aanstippen. Dat zou ecbter on- doenlijk zijn, omdat "In en om de Dorpskerk" zo verschrikkelijk veel interessants bevat. U merkt het, we zijn nogal en- thousiast over de uitgave van het werk. Logisch, want als eniig echt Noordelijk huis-aan-huis-blad ver- vult deze eerste Kethelse ge- schdedschrijving ons met vreugde. "Met blijdschap geven we kennis" had zelfs de titel van dit arti'kel kunnen zijn. We raden onze lezers het boek van harte aan. Wellicht dat een enke- ling de prijs van 27,50 voor dit 155 pagina's tellende boek wat hoog vindt. Wie nu kennis heeft genomen van de ontstellende hoeveelheid werk die voor het schrijven verricht moest worden en wie de perfecte uitvoering van drukkerij 'De Een- dracht' ziet, kan "In en om de Dorpskerk" met niet anders dan "niet duur" betdtelen. Voor de liefhebbers is het - indien niet uitverkocht - in elke goede boekhandel te koop. J. v. S. Op maandag 15 december 1975 zul len ongeveer 900 abonneenummers van de cenhrale Vlaardingen, be- ginnend met 34 en 35 warden overgeischakeld naar de centrale Rotterdam-Holy (74) onder alge- hele wijziging van de abonnee nummers. Het netnummeir 'blijft ongewijzigd: (010). Abonnees die na 15 december 1975 nog een oud nummer kiezen, zul len door middel van een benich- itenautomaat van de wijziging op de hoogte worden gabracht. In de telefoongids Rotterdam ove- rige woonplaatsen uitgaaf 1975/76 zijn zowel de oude als de nieuwe abonneenummers vermeld. de bank voor iedereen Schiedam Kerhel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 6911 uw Geert v. d. Dinden van de P.v.d.A. vindt de manier waarop de ge meente het plan heeft opgevat de Bibliotheek en het Postkantoor aan het Jac. Urlusplein te ver- plaatsen niet de juiste. Afgezien of dit juist is en nog af- gezien van het feit dat de biblio theek en in wat mindere mate het Postkantoor te klein geworden zijn blijft de vraag waarom de ver plaatsing naar het Bachplein nu plotseling moet geschieden. Weliswaar zouden deze gebouwen daar inderdaad gebouwd worden, maar men kan naar onzie mening een en ander toch niet loszien van het bestemmingsplan. Dat plan spreekt van nog een aan tal andere gebouwen, waarvan de bibliotheek en postkantoor een onderdeel vormen. Op de nu ge- schetste wijze treed er toch weer een versnippering op en is er eigenlijik alweer sprake van een noodvoorziening, zolang het totale pakket van geplande gebouwen niet in een maal worden gerea- liseerd. Beter dan her en der wat geiso- leerde gebouwtjes te scheppen, lijkt het ans heel wat beter eens haast te maken met de' uitvoering van het bestemmingsplan of in ieder geval met een compleet deel daarvan. Als dat de mening van de Hr. v. d. Linden was, geven we hem graag gelijk.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 1