Facetten van het kruiswerk H Ziekenverpleging thuis Algemene Ledenvergadering Gezondheidszorg Kethel - Groenoord z P. A. v.d. KRUIT In onze vorige aflcvcring bcloofdcn wij U cnkcle onderwecpcn te behandelen uit het nu honderdjarige kruiswerk. Het meest fascinerend in de ontwikkeling van de gezondheidszorg is ongetwijfeld de ziekenverpleging thuis. De mogelijkheden die de eerste huisbezoeksters honderd jaar geleden hadden en die van de wijkverpleegsters en zieken- verzorgsters nu zijn onvergelijkbaar; de situatie in de gezinnen was onvoorstelbaar anders. Maar de gedachte die van oudsher aan dit werk ten grondslag lag is ongewijzigd, namelijk het lenigen van de ergste nood. Dat wat door de gezinsleden zell kan worden gedaan, wordt niet overgenomen. Dit is een honderdjarige basisregel van het kruiswerk. Dienstencentrum »De Woudhoek« 2 Op woensdag 17 december a.s., s-avonds om zeven uur, houdt de Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken in het Kruisgebouw Bachplein haarjaarlijkse algemene ledenvergadering. De agenda luidt als volgt: Opening. Jaarverslag secretaris. Jaarverslag penningmeester. Statuten Interkruis Schiedam. Benoeming bestuursleden. Mogelijke herziening contributie. Rondvraag. Sluiting. Het Bestuur. Voor al UtJV Verzeheringen Hypotheken, Finan cieringen /i. Waalewijn Wijkverpleegkundigen: Weekenddiensten: Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoordnummer 17, SCHIEDAM Redaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 7019 36. I Bij de verpleging thuis speelt uiteraard het bed een grote rol. De bedstee, lekker warm, en vooral met de deuren dicht, was niet de plaats bij uitstek om beter te worden. Bovendien was de verpleging in een bedstee zwaar en het afleggen van een overledene een verschrikking. De aard van de verpleging is oak 20 veranderd omdat het ziektebeeld zo anders is. Tot dertdg jaar geleden was de verpleging van een typhus- patient zeer intensief. Thuis vroeg dit 00k allerlei extra voorzieningen ten aanzien van de ontsmetting. Het enige middel om een patient te doen genezen was een zorgvuldige verpleging. Nu is het zo dat een - sporadisch voonkomende - typhuspatient met een intensieve therapie binnen drie weken weer genezen kan zijn. De longontsteking was een even gevreesde ziekte. De wijkverpleegster kwam zeker vier maal per dag. Met de huisgenoten leefde zij mee naar de negende of tiende dag als de crisis te verwachten was of de patient het zou halen of niet. Was dit het geval, dan vroeg de nazorg weken of maanden. Nu krijgt de patiene met longontsteking penicilliine, dat na enkele dagen al helpt. Ms de wijkverpleegster er bij betrokken is, dan is dat meestal niet langer dan twee weken. Ook was het vroeger geen uitzondering dat de verpleging van ernsbig zieken thuis door de huis genoten, de arts en de verpleegster dag en nacht door ging. Weken lang word er soms gewaakt, dag en nacht, een situatie die wij bijna met meer kennen bij de thuisverpleging. De bedpatient die nu thuis verpleegd wordt is bijna altijd de ernstige zieke in het laatste stadium: de kanker- patient, de hartpatient, de patient met multiple sclerose; patienten die thuis willen sterven. Steeds meer wint de gedachte veld dat een patient in deze omstandigheden zo mogelijk beter thuis kan worden verpleegd dan in het ziekenhuis. Dit stelt bijzondere eisen aan de wijkverpleegster. Bijzondere aandacht schenkt zij daarom aan de kunst om met de zieke om te gaan in zijn lijden, in zijn stervensnood, aan de opvang van de huisgenoten. (Bron: MGZ, oktober 1975). Neijeimansplein 38 - Telef. 7095 55 0 CJ 0 0J »-t CL "O n O >1 O 0 V-l 0 Q-> Q- 1-4 n O 3 O Spreekuren: leidster dienstencentrum elke maan- dag en donderdag 9.00 -10.00 uur. In flat no. 38, le etage. Stichting Gezinsverzorging 's-maandags van 11.00- 12.00 uur. Gehoor- en Gezichtsproblemen: De Gehoorservicedienst "Neder- land" zal weer zitting houden op donderdag 27 november, donderdag 11 december, 's-middags om half drie. Pedicure's: Elke dinsdag en woensdag vanaf 8.00 uur. Behandeling na afspraak. U weet dat na gebleken noodzaak de pedicure's bereid zijn U thuis te behandelen. Indien u van deze mogelijkheid ge- bruik wenst te maken kunt u zich ook telefonisch opgeven. Tel. 709555. Herenkapper Eens per 14 dagen. Aanwezig op dinsdag 23 december vanaf half drie. Dameskapsalon Elke donderdag en vrijdag vanaf 13.00 uur. U wordt vriendelijk verzocht v6or 14.00 uur aanwezig te zijn. I.v.m. de Kerstdagen is de dames- kapster op woensdag 23 december, vanaf 13.00 uur aanwezig. Bibliotheek: Tijden voor het uitlenen van boeken en puzzels. Elke dinsdag en donderdag van 9.30 -11.30 uur. ASSURANTIEKANTOOR Bachplein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 10 december 1975 VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 2644 32 Door onzo telefoonboantwoorder zijn wij staeds berelkbaar. v/h G. J. J. PONJ6 Handenarbeid: Elke maandag van 14-16 uur in de grate zaal. Deze club is uitgebreid met verschillende andere bezig- heden o.a. boetseren, houtbewer- ken, sOhilderen. U kunt zich hier- voor nog opgeven. Gymnastiek: Elke dinsdag van 9.15 -10.00 uur is er gevarieerde gymnastiek in de recreatiezaal, geen yoga. Om 9 uur worden de deelnemers verwacht. Iedere middag kunt u kaarten in de recreatie-zaal. Vanaf 2.00 uur. Openstelling Dienstencentrum „De Woudhoek" op zondagen: Op zondag 14 en 28 december, is het dienstencentrum van 2-5 uur geopend. PROGRAMMA: 18 december: FILMMIDDAG. Vertoond wordt de film "Heintje mijn beste vriend". Met o.a. Heintje, Heinz Reincke en het Don Kozakkenkoor. Aanvang 14.30 uur. Toegangsprijs 0,75 p.p. 23 december: Optreden eigen Zangook "Oase'. Aanivang 20.00 uur. Toegang gratis. 25-26 december: Op beide Kerstdagen is het dienstencentrum van 2-5 uur geopend. 2 januari 1976: Nieuwj aarsreceptie. Aanvang 14.30 uur. Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 61 77. Secretariaat: H. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La Marplem 2, telef. 70 94 1 (telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag 8.00 -8.30 uur. C W van Dalen, Albert van Raalteplein .48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel- 70 57 74 E. M. Wissing, Prins Frederik Hendrikstraat 2b, tel. 2b 74 a zaterdag en zondag telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. 13/14 december Zr. van Dalen-Kroesbergen telefoon 70 15 49 Opgave lidmaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie van 24,00. Naam: Voorletters: Adres:

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 5